Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Proč chce do politiky? Eliška Wagnerová odpovídala on-line

Eliška Wagnerová

UKONČENO

Začínala jako podniková právnička, později pracovala jako advokátka. Za komunismu emigrovala do Německa, kde dělala poradkyni pro československé právo. Má za sebou nejen deset let práce ve vedení Ústavního soudu, ale je i bývalou předsedkyní Nejvyššího soudu. Nyní chce do politiky. Eliška Wagnerová oznámila, že bude na podzim kandidovat za Stranu zelených do Senátu. Proč se tak rozhodla? Jaké má cíle? A jak hodnotí svou práci u soudu? Ptali jste se bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu.

položených otázek: 62 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (2.4.2012 13:43) Ignác
Dobrý den paní Wágnerová, chci se zeptat, jak budete pracovat na tom, aby jste dostala Stranu zelených zpět do hry? Myslím si, že tato strana nyní velmi chybí na politickém spektru. Proto Vám fandím, aby se do politiky dostal opět někdo, kdo to myslí nesobecky. Děkuji
ODPOVĚĎ (3.4.2012 9:51)
Dobrý den všem! Strana Zelených mě podporuje jako nezávislou kandidátku, neboť máme celou řadu témat společných. Chci podporovat všechna rozumná řešení, ať už přicházejí odkudkoliv.
OTÁZKA (2.4.2012 16:02) Petr
Dobrý den paní Wagnerová, mám pouze jednu otázku. Nebylo by podstatně efektivnější místo do senátu kandidovat do poslanecké sněmovny? Vaše šance při osobní kandidatuře do senátu jsou samozřejmě mnohem vyšší než za Stranu zelených do sněmovny, ale možnost ovlivnit politiku ČR ze senátu jsou ve srovnání s poslaneckou sněmovnou velice malé. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
ODPOVĚĎ (3.4.2012 9:54)
Je mi jasné, že možnosti Senátu jsou, žel, omezené. Možná by se mělo promyslet, jak kompetence Senátu posílit, resp. jak těm stávajícím dát větší váhu, aniž by se zároveň systém neparalyzoval. PS pro mě nepřipadá v úvahu, neboť tam až příliš "zuří" stranické vášně a jak jsem uvedla, chci své působení vést po tématech a jejich řešení spíš než po stranické linii.
OTÁZKA (2.4.2012 20:57) Zvědavý anonym
Dobrý den. Mám tři otázky: 1) Proč myslíte, že Vás Václav Klaus znovu nenominoval? Nebo je to tak, že i kdyby tak chtěl učinit, tak jste už byla přesvědčena, že dvě funkční období "stačí" a byla jste rozhodnuta z ÚS odejít? 2) Máte či nemáte pocit, že jste byla aktivistická soudkyně? 3) Kdyby jste v podzimních volbách neuspěla, přemýšlela byste o kandidatuře na prezidentku republiky (např. s podporou Zelených)? Děkuji.
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:00)
Především musím korigovat Vaše tvrzení, že jsem byla ústavní soudkyní po dvě období. Ve skutečnosti jsem odsloužila jedno období. Můj setrvalý názor přitom je, že každý ústavní soudce by měl sloužit toliko jedno období a dost tak, aby své rozhodování nemohl přizpůsobovat tomu, aby byl znovu do funkce ustaven Nemyslím, že bych byla aktivistickou soudkyní, museli bychom si ovšem nejprve definovat, co je aktivismus, o což jsem se pokusila v jednom ze svých disentů poukazem na názory k tématu, které se objevují ve světové odborné literatuře. Nyní se věnuji své kandidatuře do Senátu a nepřemýšlím o tom, co by bylo, kdyby...
OTÁZKA (2.4.2012 21:34) State of mind
Stanete se členkou Strany zelených?
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:00)
Zatím to rozhodně nemám v úmyslu.
OTÁZKA (2.4.2012 23:27) Peter Zbornik
Vážená paní doktorko, rád bych Vám velmi poděkoval za Vaši neúnavnou a nedocenitelnou práci pro tuto zemi. Jsem velmi rád, že vstupujete do politky, ČR potřebuje lidi, jako jste Vy. Dovolte mi, abych Vám položil několik otázek: 1) Proč se domníváte, že vládou navržené církevní restituce jsou protiústavní? 2) V hrubých nárysech, jak si představujete justiční reformu? 3) Jak Vám mohou občané a neziskové společnosti pomoci ke zvolení ve Vaší volební kampani? Děkuji a přeji mnoho zdaru i nadále! Peter Zborník
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:00)
Děkuji Vám, podpory si velmi vážím.
OTÁZKA (3.4.2012 6:54) Dr. Petr Bohata, Mnichov
Ahoj Eliško, Strana zelených není špatná, minimálně u nás, ale Češi nejsou tak zelený jako Němci. Neměla by jsi dost silné zázemí pro vlastní stranu, která by začala vážně prosazovat civilní společnost, demokracii a právní stát? Byla by jsi dobrá ministryně spravedlnosti. Držím Ti palce, aby jsi se v tom bahně neutopila. Petr
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:05)
Milý Petře, tak Tebe bych tu nečekala, ale je to příjemné setkání. O vlastní straně opravdu neuvažuji, soudím, že myšlenky občanské společnosti, demokracie, právního státu, a když dovolíš, doplním vše to důrazem na lidskou důstojnost jako východisko uvedeného, lze prosazovat, alespoň doufám i s podporou Zelených, popř. dalších rozumných demokratických stran. Za držení palců děkuji, budu to potřebovat.Zdravím!
OTÁZKA (3.4.2012 8:36) Tritol
Proč kandidujete zrovna za SZ? A je už Vaše kandidtura stroprocentní?
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:12)
SZ vnímám jako malou liberální stranu, která právě pro svou velikost není sto uzurpovat moc tak, jak vidíme občas pokusy ze strany velkých politických stran. Prostě věřím, že ústavní princip dělby moci je třeba promítat i do dalších segmentů veřejného života. Ostatně sám proporcionální systém, stanovený pro volby do PS je toho dokladem. Co se týče "stoprocentnosti", pak ze svých zkušeností vím, že nic není nikdy naprosto jisté ve smyslu definitivní a neměnné. Nicméně, ze své strany chci pro svou kandidaturu s podporou SZ udělat maximum, avšak budu velmi ráda, podpoří-li mě i další subjekty, zejména občanské iniciativy a hnutí.
OTÁZKA (3.4.2012 10:03) Peter Zborník
Dovolte mi, abych Vám položil několik otázek: 1) Proč se domníváte, že vládou navržené církevní restituce jsou protiústavní? 2) V hrubých nárysech, jak si představujete justiční reformu? 3) Jak Vám mohou občané a neziskové společnosti pomoci ke zvolení ve Vaší volební kampani? Děkuji a přeji mnoho zdaru i nadále!
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:18)
Na první otázku Vám neodpovím, neboť konkrétní návrh, který je projednáván, neznám. Nevím, z čeho soudíte, že jej považuji za protiústavní. Druhá otázka je rovněž nezodpověditelná v daném, omezeném formátu tohoto rozhovoru a zasloužila by si přinejmenším esej. Pokud jde třetí otázku, inu, ti, kdož bydlí ve volebním obvodu Brno-střed a dají mi svůj hlas, mě podpoří opravdu nejúčiněji. Nicméně i ostatním budu vděčná za veškerou pomoc v kampani a způsob co nejdříve oznámím na své webové stránce, která v dohlednu snad spatří světlo světa.
OTÁZKA (2.4.2012 11:53) Jan Nepokoj
Paní doktorko, vždy jsem měl z Vaší práce u ÚS pocit, že je více politická a novinářská, než odborná. Z části jsem to přikládal Vaší životní zkušenosti a tomu, že ÚS není vnímán jako soudní elita, ale jako z velké části politický orgán ("třetí komora parlamentu"). Domnívám se, že Vaše velmi bezprostřední včlenění do plotické strany (byť souhlasím s panem Bělohradským, že v současné době jde o zcela marginální politickou stranu v ČR) tento názor plně potvrzuje. Není tedy z tohoto pohledu ÚS a jeho pozice v rámci českého soudního systému zralý k "předefinování" a to včetně způsobu jmenování soudců? A druhá otázka: vždy jsem oceňoval Vaše občanské postoje (byť jejich promítání do výkladu práva jsou sporné), přesto mi jako občanovi ČR, který odmítl vstup do KSČ a jeho akademická kariéra se tak "zdržela" o desítky let vadí soudci ÚS (i kandidáti na prezidenta), kteří byli kariérními členy KSČ. Neměli kouska cti v těle tehdy, nemají ani dnes! Děkuji. J. Nepokoj
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:23)
Nevím, komu a s jakou profesí odpovídám. Máte jistě právo na názor ohledně mé práce na ÚS, micméně položím Vám dotaz: četl jste si někdy v rozhodnutích cizích ÚS, které jsou srovnatelné s naším? Těch totiž není mnoho, nicméně nahlédnete-li do judikatury německého Spolkového ÚS, pak nemyslím, že bych byla méně odborná než tamní soudci. Ostatně z jejich strany, stejně jako ze strany např. jednoho britského politologa byla právě moje rozhodnutí docela vysoce ceněna. Avšak opakuji, na názor máte právo.
OTÁZKA (3.4.2012 9:17) Alexandr
Dobrý den, mohla by jste oznámkovat dnešní parlamentní strany ODS, TOP09, VV, ČSSD a KSČM známkou od 1 (výborný) až 5 (nedostatečný). Děkuji za hodnocení.
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:24)
Odpusťte, ale ze zásady odmítám známkování. Hodnotit musíme pečlivě jednotlivé činy, nikoliv subjekty.
OTÁZKA (3.4.2012 10:14) Anonym
Dobry den, jaky je podle vas nejvetsi problem ceske justice, kdyz pomineme dvoji vyklad ceskeho prava. Myslim tedy nezavislost soudcu, statnich zastupitelstvi...
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:30)
Osobně považuji za největší problém justice její neefektivnost, která ústí v neúměrné délky řízení. Proč, to je odpověď na delší povídání. Jistě ale souvisí s nejednotností rozhodování, s nerespektováním názorů ÚS atd. A pokud jde o nezávislost, jsem bytostně přesvědčena o tom, že její nejsilnější zárukou je samotná osobnost soudce. Mnoho českých soudců však má stále mentalitu úředníků, kteří se přikrčí před každým příkazem "nadřízeného" či toho, kdo má v rukou jejich kariérní postup. A to je špatně. Čili - výběr soudců je ústřední téma související se zajištěním jejich nezávislosti.
OTÁZKA (2.4.2012 12:52) Rampulovic
Proc dr. Vesecka dodnes nestanula pred trestnim senatem za zneuziti pravomoci?
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:31)
Na takovou otázku neumím odpovídat.
OTÁZKA (3.4.2012 10:19) Jirka
Dobrý den Chtěl bych se zeptat jak se díváte na kandidaturu Z. Koudelky na post ústavního soudce. Děkuji
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:32)
Své nástupce nekomentuji v průběhu projednávání jejich kandidatury. Upadla bych v podezření, že bych byla spokojena jen se svým klonem:)
OTÁZKA (2.4.2012 12:09) Jakub
Dobrý den, jaké jsou Vaše nápady či návrhy, jak řešit konsolidaci veřejných financí a snižení zadlužení ČR? Předpokládám, že když víte, co nechcete ("asociální" reformy současné vlády), máte (nebo byste alespoň měla mít) představu toho, co chcete. Zvýšila nebo snížila byste výdajové paušály pro živnostníky? Zvyšovala nebo snižovala byste daňové zatížení fyzických osob? Ve které rozpočtové kapitole byste chtěla šetřit? Jste pro nějakou formu finační spoluúčasti studentů na jejich vysokoškolském vzdělání - např. školné, zapisné nebo absolventská daň? Děkuji.
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:42)
Vážený Jakube, nejsem ekonomický či finanční expert. A pokud kritizuji současné reformy, pak ty jejich segmenty, které narážejí na hráz ústavního pořádku a zejména na jeho fundament - tj. lidskou důstojnost. Pokud byste pozorně sledoval má vyjádření k ekonomickým reformám, pak byste viděl, že s nimi mám ústavní problém nikoliv v celé jejich šíři, nýbrž ve vztahu ke slabým a zranitelným skupinám obyvatelstva. Novinářské zkratky, které použila např. L. Zlámalová nepovažuji za seriozní a rozhodně neodrážejí můj názor. Pokud jde o daňovou zátěž, pak v evropském prostoru se v ústavní doktrině hovoří o nutnosti dodržení principu rovnosti, dle kterého je třeba upravovat stejně stejně, avšak rozdílné nesmí být upravováno stejně.Dál už by šlo o příliš podrobný výklad, který se do tohoto rozhovoru nevejde. Doporučuji náš nový komentář k Listině, kde najdete odpovědi s nimiž v mnohém souzním.
OTÁZKA (3.4.2012 10:33) Jindra K.
Dobrý den, Co si myslíte o tvrzení pana premiéra Nečase, že s vaším odchodem z ÚS budeme slavit ''svátek české demokracie''? Držím palce v kandidatuře do Senátu. Ještě jeden dotaz: nemyslíte si, že by se měly pravomoci senátorů změnit? Jak?
ODPOVĚĎ (3.4.2012 10:45)
Především děkuji za podporu, k oprávněním Senátu jsem se již vyjádřila. Pan Nečas si může slavit co che, ale ujišťuji Vás, že jej nepovažuji za "arbitra elegantiarum" ani v otázkách ústavní vědy ani v mnoha dalších otázkách. Nechci mu však v žádném případě upírat právo na názor, byť by mělo jít o názor poučený.