Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč Velký Narcis, otec bankovního socialismu, neměl nazvat Havla levičákem

Připomínka éry kapitánů průmyslu, poslušných bank, prvních lobbistů a obědů zadarmo.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MT
Treba takhle
Vyznamne podniky, vcetne bank, rychle prodat v legislativne upravenych aukcich (vcetne trestnepravni upravy). Oznameni o aukcich mohlo byt oznamene v novinach s globalnim ctenarstvem, napr. FT. Vymezeni takovych podniku by mohlo vypadat napr. jako ta dnesni vyznamnzch podniku pro ucely auditu, s tim, ze stat by si nechal kontrolu nad energetikou a podobnymi odvetvimi, min. v oblasti cenotvorby, aby se zabranilo dalsi inflaci. Mensi spolecnosti by se mohly privatizovat kuponovou privatizaci s nekolika podstatnymi zmenami. Napr. investicni fondy by nebyly uzavrene, aby jejich management byl nejak disciplinovan akcionari. Na vsechny a.s. a sro (nebo ekvivalenty) se uz tehdy mela vztahovat pravidla omezujici moznost managementu nakladat s majetkem spolecnosti, ktera byla do Obchodniho zakoniku vclenena az v letech 1996 a 2000. 
0 0
možnosti
LN
Jak dlouho by taková privatizace trvala a kdo by ji prováděl,
když řídit podniky v tržním hospodářství tady nikdo neuměl, lidi se teprve učili, neuměli jazyky, neměli zkušenosti... A učili se i lidé ve vládě. A často se neměli ani od koho učit, s privatizací celého hospodářství něměl nikdo ve světě zkušenosti. A národ je ve své voličské většině ekonomicky negramotný dodnes, stačí se podívat, co za nesmysly hlásají dnešní mladí zelení, o socialistech, lidovcích a komunistech ani nemluvě. :-P
0 0
možnosti
MT
Tak zprivatizovat ty velke
Tak zprivatizovat ty velke firmy, kterych by bylo asi do stovky, by se dalo stihnout za 2-3 roky. Nasledna kuponova privatizace tech mensich by tak mohla zacit kolem roku 1993, tj. mezi 1. a 2. kolem realizovane kuponove privatizace. Britove meli s privatizaci cerstvou zkusenost diky Klausove udajnem vzoru Thatcherove, ktera stihla zprivatizovat klicove firmy za 4 roky, a to musela celit silne opozici. Ty velke podniky by nejspis ze zacatku ridili zahranicni manazeri, protoze by nejspis mely zahranicni vlastniky. Oproti Klausem vznikle situaci, kdy takove podniky ridili lide jako Stehlik, jednoznacne pozitivni zmena. Ze se ucili i lide ve vlade je irelevantni, Thatcherove kabinet taky netvorili manazeri, financnici a ekonomove, ale hlavne advokati a lide s humanitnim vzdelanim. V otazkach privatizace si nejspis nechali radit od expertu ze soukromeho sektoru; koneckoncu v nekterych velkych privatizacich delala nase vlada to same. 
0 0
možnosti
LN
Komunistické Československo jako Spojené Království V.B.? 8-O
To si snad děláte legraci, srovnávat privatizaci (některých) britských firem v tržním prostředí bez komunistické zkušenosti s nutností privatizovat snad nejvíc zestátněnou ekonomiku světa, Československou, kde po desítky let trvajícím komunistickém řádění nezbyla snad jediná klasická živnost děděná z otce na potomky a prakticky všichni byli existenčně závislí na mzdě vyplácené státem...!? 
0 0
možnosti
M

Murdoch

25. 2. 2013 21:20
Kocourkovskej, jste mimo,
Kocourkovskej, jste mimo, pokud argumentujete časovou náročností. Měl byste vycházet z toho, že nejgenitálnější privatizační postupy - alá Škoda Plzeň, ČKD, Vítkovice, Nová huť, Třinecké železárny, Českomoravské doly, Královopolská a další a další se rodily nikolivě v roce 90 či 91, ale o 3-4 roky později. Chcete nám tím naznačit, že připravit 2 privatizace velké společnosti za rok bylo nad všechny schopnosti ministerstva privatizace a FNM? Oni by to kucí zvládli, jenže pak by to možná nešlo českou cestou, což by byl pro tatíčka narcise trochu problém. Stejně jako pro něj byl problém prodeje Škody MB Němcům pod taktovkou ministra Vrby v 91. roce... Klausův ojedinělý charakter v plné nahotě osvětluje to, jak na jedné straně  - pokud se ho to bytostně politicky dotýká - požaduje další financování předlužených podniků bankami a štká o šlápnutí na brzdu a podvázání ekonomiky a na druhé straně - když se ho to až tak netýká a navíc z toho může vytlouct politické body a gloriolu vizionáře - tak brojí proti tomu, aby se do rozpočtů a bank PIIGS přilévaly další peníze a naopak vyzývá, že nejlepší je  nechat je zdefaultovat a vystoupit z EU. To se snad měl stejně kategoricky postavit i k IPB, když je takový zásadový, jenže to by se mu v té době jaksi nehodilo do jeho ryzího "liberálně ekonomického" krámu, takže místo toho vymýšlel s Nomurou skotačiny typu podřízené dluhopisy apod... 
0 0
možnosti