Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se Pavla Rychetského

Pavel Rychetský

UKONČENO

Už ve čtvrtek bude Ústavní soud rozhodovat o vládní reformě veřejných financí. V prvním kole ze tří se pokusí rozhodnout o stížnosti ČSSD, která říká, že reforma nebyla řádně projednána. Ptali jste se 30. ledna v 11:00 předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

položených otázek: 57 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (29.1.2008 21:02) Riki
Před nedávnem jste se vyjadřoval k postupu JUDr. Vesecké v kauze Čunek. Nemyslíte si, že Vám to jako předsedovi ÚS nepřísluší ? Jak by pak ÚS řešil případnou stížnost na tento postup, když už jste předem dal najevo svůj právní názor ?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:54)
Nevyjadřoval jsem se k postupu JUDr. Vesecké, ale k neobvyklému postupu Nejvyššího státního zastupitelství, který dle mého názoru neposílil důvěru v českou justici. K Ústavnímu soud nelze proti rozhodnutí NSZ, vydanému podle § 25 trestního řádu per analogiam, podat ústavní stížnost.
OTÁZKA (29.1.2008 21:13) Roman Brunik
Dobrý den, jaký je Váš názor na funkci ÚS? Má ústavu vykládat, nebo dotvářet, doplňovat, resp. měnit. Narážím na rozhodnutí ve věci NS, kdy ÚS rozhodl, že NS má jednoho místopředsedu,ačkoli ústava mluví o místopředsedech.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 10:58)
Jednou z funkcí ÚS je nepochybně inerpretace Ústavy. Pokud se však týče Vámi zmiňovaného nálezu pléna ÚS, měl jsem jednak k němu odlišné stanovisko (můžete se s ním seznámit na webu ÚS) a dále je třeba říci, že ÚS se v tomto nálezu nezabýval otázkou počtu místopředsedů NS.
OTÁZKA (29.1.2008 21:25) Jiří Krupička
Pane předsedo, omlouvám se za otázku, protože je jasné, že vztah rodič dítě je citlivé téma a politika do rodiny nepatří. Mohl byste prosím odpovědět na otázku, zda Vaše matka (popřídadě otec) pracovali jako právníci v prezidentské kanceláři v době prez. Gottwalda (či Zápotockého). Postavíte se k otázce jako chlap? Otázka je odůvodněna tím, že toto zázemí může např. přeci jen ovlivňovat Váš pohled na 50-tá léta.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:03)
Můj otec byl celý život advokát - jen v krátkém období pražského jara byl ředitelem rehabilitačního odboru Generální prokuratury, odkud ho po okupaci vyhodili a posléze již nesměl pracovat ani jako advokát. Moje matka přišla do KPR asi ještě za prezidenta Beneše (do stižnostního odboru) a pracovala tam až do r. 68, kdy jí také po okupaci vyhodili. Oba jsou již po smrti, ale jsem přesvědčen, že pokud žili, nedopustili se žádného nečestného jednání. Můj pohled na padesátá léta, kdy jsem byl školákem, byl stále stejný. Vedle německé okupace jde o nejtemnější období našich dějin.
OTÁZKA (29.1.2008 21:43) Vodička Jiří
Od roku 2002 soudy nechtějí rozhodnou ve věci mé kvalifikace. Výmluvy jsou až tristní, proč nechtějí soudy rozhodnout. Civilní soud se vymlouval na správní soud a došlo to až k ústavní stížnosti. Ústavní soud řekl, že problematika spadá pod správní soudnictví. Ale správní soudnictví nerespektovalo nejvyšší soudní autority NS a ÚS (nutno podotknou, že spor absolutně nepatřil pod správní soudnictví – v tom měli pravdu) a odmítli spor řešit. Tím se stalo, že byla v ČR odmítnuta soudní ochrana, soudní řešení. Proto byla v jedné věci podána druhá ústavní stížnost. Myslím si že již tento ukazatel není dobrým vysvědčením českého soudnictví. Zajímalo by mě, kolikráte se stalo v ČR, že v jedné věci se podává dvakráte ústavní stížnost. Děkuji za odpověď. Vodička Jiří
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:08)
Nemám přesnou statistiku opakovanýách ústavních stížností v téže kauze, ale vím, že k nim dochází. Ústavní soud sice ve svém zrušovacím nálezu zpravidla vyslovuje závazný právní názor, ale obecné soudy v navazujícím řízení provádějí další dokazování a to jim umožňuje se od něj odchýlit. Pokud se taková věc dostane znovu k ÚS snažíme se věc napravit. V drtivé většině případů však jsou nálezy ÚS obecnými soudy respektovány.
OTÁZKA (29.1.2008 21:43) Magda
VÁŽENÝ PANE, V ÚSTAVĚ ČR JE ZAKOTVENO, ŽE KAŽDÝ OBČAN MÁ PRÁVO NA SPRAVEDLIVÝ PROCES, ALE ZÁSADNÍ VĚC A TO, ŽE SE PRÁVA DOMOHOU JEN MAJETNÍ A CHUDÍ NE TAM JIŽ ZAKOTVENO NENÍ!
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:09)
Již jsem jednomu předchozímu tazateli napsal, že je u nás zralá doba na výrazné rozšiřování bezplatné právní pomoci. Myslím, že ministerstvo spravedlnosti spolu s Českou advokátní komorou takový návrh připravují.
OTÁZKA (29.1.2008 21:48) Vodička Jiří
Zákon, i ten nejlepší, který projde parlamentem a který se nedostane do podvědomí ani přes soudy mezi občany je zákonem téměř neexistujícím. Nemyslíte si, že právo na ochranu osobnosti by mělo být časově omezeno pro vyřízení? Nevyřešení zásahu do práv ryze osobních, který je letitý (rok, dva či více), zanechává ve veřejnosti dojem, že ten kdo zásah způsobil vlastně konal dobře, protože jej nikdo za to neodsoudil a po čase to takto vyznívá.Ten kdo je postižen dostává další psychicky zatěžující lekci tím, že si po čase občané v okolí myslí, že soud již proběhl a byl neúspěšný a ti co to sledují a vědí že soud neproběhl se pozastavují nad prací soudů. Ovšem časovým limitem, např. do 6-ti měsíců by se tomuto předešlo, právo by se posílilo a soudci by získávali velmi ztracenou důvěru občanů. Nemyslíte, že aspoň v této záležitosti by měla být časová lhůta na vyřízení? Vodička Jiří
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:14)
Neodůvodněné průtahy soudního řízení jsou jedním z největších neduhů naší justice. Zavedení závazných procesních lhůt je však ze strany soudců právem odmítáno, protože vedle kauz jednoduchých jsou nepochybně i kauzy skutkově i právně složité, nehledě k obstrukcím ze strany některých účastníků řízení. Nikdo, ani já, nemá k dispozici okamžitý a účinný recept na tento problém. Ostatně nepřiměřená délká soudního řízení je problém všech moderních společností.
OTÁZKA (29.1.2008 22:40) Jura
Zdravím, pane předsedo, nemyslíte si, že Ústavní soud by měl dávat legislativní radě vlády i případné podněty ke změně špatných zákonů? Nevím možná to děláte, ale kupříkladu soudit se dnes o vyšší finanční častky je harakiri pro stranu žalující, protože v případě náhodné prohry platí nejen určité procento děsivých poplatků z vysouzené částky protistraně při prohře, ale také svému advokátovi, který se tím pádem nemusí ani moc snažit , vždy dostane své. Podnikatelům to snižuje schopnosti domoci se spravedlnosti protože při pár odročení již nemá na soudní poplatky peníze. Občané už se díky těmto poplatkům ke spravedlnosti vůbec nedostanou . Žalovaní se jen smějí, protože díky tomuto nesmyslnému zákonu o soudních poplatcích a odměnách advokátům unikají spravedlnosti. Podobně nesmyslný je poplatek při předběžném opatření, který zabraňuje se dostat ke spravedlnosti díky Langerově návrhu. Jaký je Váš názor na věc?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:15)
Ústavní soud není oprávněn poskytovat rady ani výkonné moci ani moci zákonodárné - činí tak pouze cestou své rozhodovací činnosti - to jest následně (ex post).
OTÁZKA (29.1.2008 23:59) hel-ča
Dobrý den, pane Rychetský. Domníváte se, že nakonec dojde k tomu, že Vás bude moci odvolat z funkce ministr vlády? Může v současnosti výkonná moc "převálcovat" moc soudní? Existují nějaké obranné mechanismy soudní moci proti výše uvedenému, pokud takový návrh projde a bude podepsán prezidentem? Díky za odpověď. Helena B.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:17)
Nic podobného nehrozí. Tím nejúčinnějším obranným mechanismem a zárukou dodržování principů právního státu, demokracie a dělby moci je právě Ústavní soud.
OTÁZKA (30.1.2008 0:45) karel prokopič
Pane předsedo, chtěl bych znát Váš názor na dvě velmi podobné "věci" - kampaně, které se udály v justici: 1/Hodně brzy po nástupu do funkce prezidenta V. Klause bylo nezbytné NARÁZ doplnit podstatnou část příslušníků Ústavního soudu. 2/Stejně tak v nedávné době byl na V. Klause činěn ( nejen mediální) tlak, aby opět NARÁZ doplnil soudcovský sbor mladými soudci. Takže nyní (když jsou tabulkové počty naplněné), tak i kdyby se tady objevil "super-geniální" člověk do Ústavního soudu nebo do soudcovského sboru, tak nemají šanci. Řekněte otevřeně: JE TO TAK? K čemu je dobrá taková kampaňovitost? Nemohlo být ono doplňování rozděleno nějakým obdobným způsobem, jak je tomu například při "třetinových" volbách do Senátu? Tyto zákony vymýšleli kromě p. Havla také právníci, že? To jsou TAKÉ tak špatní v matematice?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:23)
Nepochybným defektem při tvorbě české Ústavy bylo to, že nebyl pro zahájení činnosti Ústavního soudu přijat princip částečné obměny 15ti soudců ÚS. Dnes již tento problém není tak výrazný díky skutečnostem, které jsou Vám patrně známy (biologický faktor a více než 2 roky trvající doplňování ÚS po r. 2003). Obdobná siotuace je i v obecné justici, která je již prakticky doplněna na žádoucí počty.
OTÁZKA (30.1.2008 1:55) Patrik Bauer
Pane doktore, již se ozývá hlasitá kritika, že Ústaní soud ve věci projednávání ústavnosti reforem postupuje příliš pomalu. Kdy podle vás by byla celá záležitost vyřešena? Můžete vlastními slovy ručit, že ÚS není ve své práci ovlivňován současnou pravicovou vládou, tak jak je to evidentní u nejvyšší státní zástupkyně?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:26)
Netroufám si odhadovat celkovou délku všech tří řízení před ÚS ve věci návrhu na zrušení zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů. První část začneme soudit zítra (31.1.2008) a věřím, že i obě zbývající budou rozhodnuty během několika měsíců. Mohu Vás ubezpečit, že k žádnému ovlivňování Ústavního soudu nedochází - ani by si to nikdo nedovolil.
OTÁZKA (30.1.2008 1:58) Arche
Byl jste ministrem v Zemanových a Špidlových vládách a senátorem za ČSSD. Jak často sledujete dění v této straně? Jste spokojen s jejím vývojem? Pokud byste skončil s předsednictvím Ústavního soudu, vrátil byste se znovu do politiky?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:28)
Přiznávám se, že na sledování situace v ČSSD nenám vůbec čas. A zpět do politiky mne také vůbec nic neláká.
OTÁZKA (30.1.2008 5:35) Vodička Jiří
Velmi sleduji causu exsenátora MUDr. Jaroslava Mitlener (a nejen já).Ústavní stížnost podal před 13-ti měsíci, 27.12.2006, kde žádal o uplatnění § 39 zákona o ÚS, tedy přednostní projednání vzhledem k naléhavosti dané věci, která je dána obecným zájmem. Že se jedná nejen o obecný a společenskopoliticky zájem není snad pochyb. Ale jedná se i o zásah do ryze osobnostních práv. Kdyby to tak nebylo, zajisté by nebyla podávána ústavní stížnost. Ale jak je vidět, ÚS si s tímto případem neví rady, tak jej radši nechává „uležet“. To je typický postup soudů. A celý tento systém nahrává těm lidem, co nedodržují zákony, protože se to jednoduše vyplatí. Pozdní spravedlnost mívá také tu vlastnost, že ve výsledku se rovná spravedlnosti neexistující. V souvislosti s touto causou mě napadli dvě otázky. 1) Chcete vůbec tento případ vyřešit? 2) Jak nejdéle byla jakákoliv ústavní stížnost podaná k ÚS řešena? Děkuji za odpověď , Vodička Jiří
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:32)
K ÚS je podáváno každoročně více než 3000 ústavních stížností a "živých kauz" v běhu je cca 1600. O Vámi zmiňované kauze v tuto chvíli nic nevím - podívám se, který ze čtyř tříčlenných senátů u nás jí rozhoduje, ale vím, že máme i neskončené podstatně starší věci.
OTÁZKA (30.1.2008 7:15) Tomáš X.
Mnohé nemocnice vybraly poplatky už od statisíců lidí. Pokud by ÚS zrušil tento zákon a z technických důvodů by bylo nemožné všem pacientům peníze vrátit, jaký právní stav by nastal? Odcizené peníze v držení nemocnic a lékařů? Co by to udělalo s účetnictvím? Byla by povinnost pacientů si je aktivně vyzdvihnout? Megaakce se složenkami na "nějakou" adresu?
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:35)
Derogační nálezy Ústavního soudu zásadně nemají zpětnou účinnost. Výjimkou je oblast trestního práva. Zákon ovšem stanoví, že práva a povinnosti založená zrušeným ustanovením již nelze nadále vykonávat. Zaplacené poplatky by se tudíž nevracely, ale nezaplacené by nebylo možné vymáhat.
OTÁZKA (30.1.2008 7:25) Josef Antoš
Jak je možné, že ještě platíme u lékaře když nám ústava zaručuje bezplatnost. Jak dlouho necháte okrádat chudé!!!!? Vy se máte dobře máte vysoké platy. Nejste schopni rozhodnout ve prospěch lidí kteří Vás živí. Je-li ústava proti občanům musí se změnit, jinak nám do vlády nalezou komunisti nebo fašisti!!

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (30.1.2008 7:27) Jan Pavlovský
Mohou být v občabskoprávním řízení ( pracovní spor při třetím stání) změněny obě přísedící bez udání důvodu. Kde najdu definici nárokové a nenárokové složky mzdy. Děkuji.
ODPOVĚĎ (30.1.2008 11:37)
Změnu v obsazení senátu řeší občanský soudní řád. Nezlobte se, ale nemohu v rámci této ankety poskytovat právní rady.