Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Andělem Páně jsem se snažil přiblížit lidem náboženství, říká Jiří Strach

Nový rok odstartoval herec a režisér Jiří Strach ve velkém. Druhé pokračování jeho Anděla Páně překročilo v kinech hranici milionu diváků. Pohádkám se chce věnovat i nadále, aby lidem přinesl trochu vtipu a laskavosti a přiblížil jim náboženství. ,,Nejsme národ, který už pánaboha nepotřebuje,“ věří režisér.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

A. Fafejta

30. 1. 2017 11:07

Náboženství je základním stupněm duchovní cesty (stejně jako jóga těla). Je nedocenitelné pro své mravní a morální hodnoty a vyšší princip bytí (nežli je to "biologické"), který je Skutečností. Ale pokud se hledající nespokojí s předloženými tezemi, či je pro něj církev nedůvěryhodná, má další otázky a touží po Pravdě, nikoli jen po blaženém citovém duchovním pohnutí, musí jít dál, za náboženství. Musí se ponořit do sebe a hledat podstatu své existence, ptát se: "Kdo jsem já?" Činí tak meditací a vědomým rozpouštěním svého ega, což je úkol nesnadný. Hledá vrchol stezky, na které je potřeba stejně tak CITU jako analytického ROZUMU, mravnosti, pokory a morální pevnosti (to klade velké nároky, pane Strachu :). Tím vrcholem - cílem jógy není víra v Boha, víra žáka doprovází jen tak dlouho, než dojde k jeho Poznání. Než se s Bohem spojí - uvědomí si ho. K tomuto Dosažení není třeba žádného náboženství.

0 0
možnosti

R. Hanuš

3. 2. 2017 16:57

Promiňte, ale to jsou bezobsažné žvásty. To, že je bůh mrtev napsali velikáni před sto lety. Jestlipak byste alespoň věděl, kdo je tímto výrokem proslulý a co znamená. O významu víry v lidském životě se od té doby napsaly stovky knih a některé I docela významné. Ale I ty nejvýznamější nakonec skončily s tím, že je bůh nepoznatelný (narozdíl od toho vašeho), již prostě proto, že kdyby nebyl, tak by o jeho existenci existoval nějaký prozkoumatelný důkaz a bylo by po bohu.

A co se týče východních náboženství, odpovím slovy Bernarda z Black books. Ano, všechny tyhle orientální země v čele s Tibetem nám přesvědčivě předvedly jakou úžasnou společnost dokázali ve svém náboženském povznesení vybudovat.

0 0
možnosti

29. 1. 2017 20:26

Náboženství nám přiblížilo dost filmů, nemuseli jsme čekat na pana Stracha.

Kladivo na čarodějnice, Jméno růže, Giordano Bruno, Luther, Čarodějky ze Salemu, Goyovy přízraky, Johanka z Arku, Jáma a kyvadlo, Inquisitio.........

0 0
možnosti

J. Škodák

29. 1. 2017 20:41

Jak vidno tak hloupost je nekonečná................................

0 0
možnosti

29. 1. 2017 19:47

Děkujeme, my ty nenažrance dobře známe.

0 0
možnosti

29. 1. 2017 19:49

Ano, už by z Hradu měli konečně vypadnout!

0 0
možnosti

29. 1. 2017 18:51

Souhlas s p.Strachem.

0 0
možnosti

D. Nový 778

29. 1. 2017 18:33

Nejde o lásku sobeckou, to není láska, pokud je v tom kalkul. Podle mě není láska ani to, pokud někdo, kdo by následoval Ježíšova slova (pokud je tedy někdy vyslovil, pokud existoval apod.) - cokoli dobrého uděláš, desetkrát se ti vrátí - je následoval z čistého kalkulu - udělám dobrý skutek a desetkrát se mi to vrátí. Ten odkaz je podle mě v tom, že dobrý skutek udělám nezištně, a pak je možné, že se mi to desetkrát vrátí. Nejde ale o to aby se něco vracelo. Jde o lásku, o dávání, a nezajímá mě, jestli se mi to vrátí nebo ne. I když by proti tomu mohla stát informace, že Ježíš vyléčil deset nemocných leprou a jen jeden mu poděkoval, ale to "desetkrát se ti to vrátí" znamená, že se ti to nemusí vracet takovým způsobem jakým bys chtěl sám.

Jde o lásku, kterou bych jinak mohl nazvat zdravým sebevědomím, pramenícího ze zdravého těla i ducha. Čím zdravější a zdravě sebevědomější je člověk, tím více lidí miluje a je schopen jim pomoci, třeba už jenom tím, že je.

0 0
možnosti

D. Nový 778

29. 1. 2017 18:33

Dobrý den,

ač pana Stracha moc nemusím (je to jen pocit), pak mě zajímají jeho názory. Není to "kusovka", ale člověk originál a jistě o hodně věcech přemýšlí.

Rád bych přidal i svůj názor a to pouze k jeho výroku o křesťanství, ač nejsem křesťan, se kterým nesouhlasím. Je to výrok: Křesťanství je krásný v tom, že není o lásce ke mně samotnému, ale k druhému člověku. K tomu jen poznámka, že druhé přikázání zní - miluj bližního svého jako sebe sama. Většina lidí podle mě žije dle Starého zákona. Na to, aby se řídili Novým zákonem má málokdo, ale i tak v Novém zákoně platí první dvě přikázání. Hodně jsem o druhém přikázání přemýšlel, a zjistil jsem, že je to přirozené a nemusí to být ani přikázáním. Každý miluje bližního tak, jak miluje sám sebe. Nikdo nemůže milovat někoho víc než sebe sama, ledaže by se pro druhého obětoval.

0 0
možnosti

J. Škodák

29. 1. 2017 20:39

Zapomněl jste na něco podstatného. Patří tam:„Milovat Boha a bližního jako sebe sama!" To patří již do Starého zákona a platí to i pro Nový zákon. Bez toho Boha to potom nedává smysl. V Novém zákoně Ježíš k tomu přidává ještě milovat nepřátele. S tím milováním je ale potíž, protože v češtině máme proto jen jeden význam. V klasické řečtině máme pro to výrazy: agapé, charis, erós a sexus. V hebrejštině se pak toto sloveso milovat pojí s určitým pádem, abychom věděli o jakou lásku se jedná. V této oblasti je čeština příliš jednoduchá na to, aby všechny ty možnosti vyjádřila.

0 0
možnosti

J47i55ř16í 90K90o17p22i42s

29. 1. 2017 14:27

Když někdo potřebuje v životě duševní berličku, proč ne! Za předpokladu, že ve jménu víry nebude vraždit ostatní živé bytosti. Ovšem prosím, nevnucovat to těm, kteří ji nepotřebují! Prozatím však náboženství vždy sloužilo a mnohde i doposud slouží, k ovládnutí a manipulaci jednodušších jedinců, kteří se nekriticky spokojí s prostým konstatováním o existenci ničím nepodloženého skutku a mnohdy jsou ochotni pro to i zabíjet.

0 0
možnosti

Y. Fetsyshkanyn

29. 1. 2017 14:56

v tom případě je ve světě přes cca 65-70% "jednodušších" jedinců... a to nejen v Polsku (jak se dalo předpokládat), kde je věřících 86 %, ale třeba i v tom Rusku, kde ani 70 let bolševické propagandy zjevně nezlomilo duši národa – za věřící se tam označilo 70 % dotázaných (o 14 % více než v USA...)

0 0
možnosti

J. Sova

29. 1. 2017 12:04

Náboženství lépe přiblížil film Kladivo na čarodějnice.

0 0
možnosti

V. Kotas

29. 1. 2017 13:31

Spíše katolickou církev a její chamtivce, jdoucí po majetcích.

0 0
možnosti

J. Škodák

29. 1. 2017 11:49

Je to známý psychologický fenomén, že v druhých lidech, nebo jejich tvorbě hledáme to, co nám chybí. A proto není divu, že Češi hledají to, co jim chybí: čistota charakteru, láska k bližnímu, víra... Rád bych věřil panu režisérovi, že nejsme národ, který už Boha nepotřebuje, ale skutečnost je úplně jiná!

0 0
možnosti

V. Kotas

29. 1. 2017 13:34

Boha možná potřebujeme, ale ty, co se vydávají za jeho služebníky, rozhodně NE.

0 0
možnosti

29. 1. 2017 11:48

To je pohádka? Pro jaké děti je určena?

Samozřejmě nesmí chybět atribut všeho levičáctví - zlý, vykořisťující zaměstnavatel... prostě musíme nenávist nalévat už do dětí

0 0
možnosti