Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ležák nebo plné pivo? Vyhláška o pivu se v Bruselu zasekla

Pivo

  21:00
PRAHA - Nové označování piv se odkládá. Česko musí změnit část vyhlášky, která upřesňuje definici ležáku a některé parametry dalších nápojů. Pivovary tak zatím musejí dál označovat některá svrchně kvašená piva za ležáky.

Svrchně kvašený ALE. Podle vyhlášky však ležák. foto: Miroslav Petr, Lidové noviny

Už v tomto roce měly začít platit pivovarníky dlouho očekávaná nová pravidla pro označování kategorií piv. Návrh změny vyhlášky o požadavcích na nápoje, kvasný ocet a droždí, kterou loni ministerstvo zemědělství poslalo ke schválení (notifikaci) k Evropské komisi, je však nutné na základě připomínek členských zemí upravit.

Platit tak začne nejspíš až příští rok. Do té doby budou muset pivovarníci dál mást zákazníky - označovat v souladu s dosud platnou vyhláškou na etiketách za klasické české ležáky i některá piva anglosaského stylu, vařená naprosto odlišnou technologií a chutnající úplně jinak než ležák.

Ve Sbírce do půlky roku. Možná

Praha pije desítku, Morava ležák

Pivovarníci si musejí na regulerní pravidla počkat, přestože výhrady se netýkají nové úpravy kategorií pro piva, ale podle informací LN nealkoholických nápojů. Vyhláška totiž jako celek upravuje řadu parametrů pro chemické složení, uchovávání, způsob výroby nejen piva, ale i dalších alkoholických a nealkoholických nápojů, octu a droždí.

„Nyní probíhá vypořádání těchto připomínek a po jejich vypořádání bude možno vyhlášku vydat ve Sbírce zákonů,“ odpověděla na dotaz LN mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Vyhláška by mohla vyjít ve Sbírce zákonů v půlce roku, pak ale ještě budou mít pivovary 9 měsíců na doprodání piv se starými etiketami.

K rozporu se stávající normou dochází už několik let v souvislosti s tím, jak se u nás pivovary stále častěji pouštějí do výroby piv jako je tmavý typ stout (příkladem je irský Guinness), pšeničné, ALE (ejl), IPA (India Pale Ale), vyráběných jednodušší a rychlejší technologií svrchního kvašení. Jejich obliba a tedy i výroba u nás výrazně roste, dosavadní vyhláška však s nimi nepočítá.

Odborný renonc

Takže pokud tato piva mají stupňovitost v rozmezí 11 až 12 stupňů, což je dosud podle platné legislativy pouze kategorie s označením ležák, musejí pivovarníci na etikety také slovo ležák používat.

Jde o odborný renonc a matení zákazníků. Ležák je totiž chuťově odlišné tradiční české pivo (nejčastěji světlého typu pils), vařené spodním kvašením při nižších teplotách, které dlouho zraje.

Kategorie piv podle stupňovitosti
rozmezí dosud podle nové vyhlášky
do 6° stolní stolní
7° - 10° výčepnívýčepní
11° - 12°ležákležák
11° - 12°plné pivo
13° a vícespeciální silné

Dnes tak dochází k tomu, že například Pivovary Lobkowicz musejí na etiketě své loňské svrchně kvašené novinky „Lobkowicz ALE premium“ uvádět nesmyslný protimluv „pivo světlý ležák svrchně kvašený“. Krušovice musejí označovat za ležák své svrchně kvašené pšeničné.

Podobně jsou na tom některá svrchně kvašená piva z Pivovaru Náchod a nesmyslné označení musejí používat i další výrobci, včetně minipivovarů. Třeba brněnský Lucky Bastartd musí například svou svrchně kvašenou jedenáctku Lucky Bastard Blonde (pale ale s českými a americkými chmely) také označovat jako ležák.

Nové znění vyhlášky už specifikuje, že ležákem může být jen spodně kvašené pivo a pro ta ostatní v rozmezí 11 až 12 stupňů zavádí označení „plná“ piva. Třináctky a všechna vícestupňová piva pak budou bez rozdílu označovaná jako „silná“.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...