Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pivo jako umění. Půllitr od Maxima Velčovského

Pivo

  0:05aktualizováno  17:38
Byla to super výzva. Tak designér Maxim Velčovský popisuje, jak začal pracovat na novém půllitru pro krušovický pivovar. V restauracích na něj narazíte od konce loňského roku.

Nový půllitr z dílny Maxima Velčovského. foto: Heinekenpro Lidovky.cz

Co si budeme povídat, pivovar Krušovice, člen rodiny Heineken, dosud příliš invence svému sklu nevěnoval. Pokud nejste jeho pravidelným pijákem, vybavujete si vůbec, jak jeho džbánky vypadají? Podnik se tuhle přehlédnutelnost rozhodl změnit. A zostra.

Práce se ujal Maxim Velčovský, jeden z nejznámějších současných českých designérů a umělecký ředitel společnosti Lasvit. „Fascinovaly mě detaily oblečení Rudolfa II., fazety na ramenech, rukávce či brnění,“ popisuje Velčovský, kde čerpal pro půllitr inspiraci. Sklenice prý neměla působit futuristicky, ale samozřejmě. Tedy jako by ji piják už někdy viděl. Velčovský pracoval se třemi koncepty, výsledný prototyp pak prošel několika změnami. „Třeba se zvětšovalo ucho - z tříprsťáku na čtyřprsťák, tedy na chlapskou riuku. To je dnešní trend,“ pokračuje designér.

Půllitrový Rudolf

Sklenice váží 860 gramů, jde o takzvaný čtyřprsťák (do ucha se tedy vejdou čtyři prsty). Pivovar nazval sklenici Rudolf, neboť vychází z podoby panovníka Rudolfa II. Džbánek se vyrábí lisováním, aby zůstaly zachovány ostré hrany. Autorem je designér Maxim Velčovský. Vyrábí se ve verzi 0,5 i 0,3 litru.

Maxim Velčovský tvrdí, že navrhovat pivní půllitr je snem každého designéra. I když jde o na první pohled malou věc, člověk prý předmětu věnuje stejně času, jako když se staví dům. „Maxim dal své představě designově unikátní podobu. Unikátnost je jedna z věcí, která může posunout produkt blíže k jeho prémiovosti,“ přeje si Lenka Kroupová, manažerka značky Krušovice.

Práce Maxima Velčovského pro Krušovice nekončí, bude se podílet i na oživení dalších sklenic.

Autor: