Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Výstavu ozdobí aerosaně 'z ruské fronty'

Aerosaně se stěhují do nové budovy Národního muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aerosaně se stěhují do nové budovy Národního muzea. | foto: Jiří WagnerLidovky.cz

PRAHA UVNITŘ FOTOGALERIE. V Nové budově Národního muzea byl instalován jeden z největších exponátů připravované výstavy Vynálezci a vynálezy. Ve dvě hodiny odpoledne dosedly na své místo Aerosaně Tatra V 855. Národní muzeum kvůli nim muselo vysklít část oken ve fasádě Nové budovy.

Výpravnou výstavu Vynálezci a vynálezy mohou lidé poprvé navštívit 27. září. Aerosaně patří vedle dálníku J. Anderleho, ornitoptéry Č. Chalupského a dalších strojů z aviatiky mezi kuriózní – neuskutečněné – vynálezy. Další exponáty se pak ukrývají pod názvy jako čočkostroj či kinesiskop. Navštěvníci v expozici najdou i Kaplanovu turbínu.

Stěhování aerosaní do nové budovy Národního muzea

Aerosaně, které se používaly spíše v severských oblastech a nejsou ve střední Evropě běžnou záležitostí, sloužily zejména k zajištění dopravy pošty, lékařské služby nebo pro kontrolu a ochranu hranic. Právě pro takovéto případy se zejména během obou světových válek ukázaly jako ideální dopravní prostředek.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 1942 byli konstruktéři Tatry Kopřivnice pověřeni zcela unikátní zakázkou – vývojem motorových saní, které se měly s největší pravděpodobností používat až na daleké ruské frontě. Prototyp nesl označení V855.

Kvůli aerosaním musí být vysklena fasáda Nové budovy.

„Při výrobě repliky v roce 2009 bylo zjištěno, že se lyže při zatáčení naklánějí na stranu podobně, jako by je měl na nohou člověk. Velmi zajímavé je i to, že při brzdění jdou přední lyže do pozice pluhu,“ popisuje Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Vnitřek aerosaní.

V praxi podobná vozidla používal Wehrmacht k rychlé přepravě raněných. Interiér V855 však nasvědčuje tomu, že se mělo jednat spíše o luxusnější variantu. „Pamětníci se domnívali, že celý projekt byl realizován kvůli udržení konstruktérů v podniku. Těm jinak hrozila práce pro německou armádu přímo v Říši. Jedná se ovšem jen o domněnku,“ vysvětluje Lukeš.

Součástí výstavy jsou i doprovodný audiovizuální program, kreslené komiksy s životopisy vybraných osobností i tematické hry, na nichž si návštěvníci mohou prověřit svoji šikovnost i vědomosti.

Slavné i bizarní objevy českých vědců z období od 17. do 20. století si budou moci návštěvníci nejen prohlédnout, ale některé také sami vyzkoušet až do 30. dubna 2012.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.