Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Řešení řecké krize: Znovu krásně žít v chudobě

Příčina problémů Řecka spočívá v událostech před jeho vstupem do EU. V jejich důsledku v něm začal vládnout pravicový socialistický režim.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

P64a40v34e84l 69M48i84c24h97a28l 9443655963

Pravoslaví ovšem dalo identitu i prostým
Stačí pouť po ostrovech, lze i matronám přespat s dětmi na rohožce na zemi venku resp. za zdí.  Jiná spojnice lidí vzájemně nebyla, dnešní rozpad byl již dávno ukryt v nekritičnosti ortodoxie, ta nekáže, neučí, jen předpokládá. Ovšemže ikona je hlubší než zejména přeložená slova třeba i Bible, ale co dál? Končí se v emocích.  Podobně jako u Kypru konec výsadního postavení v mořeplavbě otřásl představou života, kdy se člověk nechává vozit. Venkov dřel vždy a krizi moc nemá, ovce dojí stejně, osel tahá nosí.Život na skále oprávněně se modlil, aby sousedovi chcípla koza, uvolnila se pastvina, sousedovo děti litovat nešlo, natož stát. Ke kooperaci se ještě nedostali, sedět spolu v hospodě je málo. Je to soft verze orientu, zatímco osmané si na Allaha nestěžují, žehnají i vodu, řek armén se nevzdává. Dokud jezdily lodě do ameriky, bylo hej, letadlo je pro ortodoxii asi moc. Turisté jsou obvykle úpadek, snad letní byt, ale jinak kontrast kultur bere naději. Sdílí se to horší, degraduje to lepší. Ne náhodou tam se zakoupila jedna vypečená česká rodinka politika, vrána k vráně, jistě že jsou na ně milí, proflexe retroflexe a podobné sociální defekty. To k prosperitě má stejně daleko  jako hora k Machometovi, ale řek k hoře nepůjde.
0/0
10.2.2013 1:00
Foto

František Zlámal

Občan Řek
Kdo zná Řecko a Řeky ten ví, že největší hlupák v Řecku je ten, kdo platí daně. Nejlepší místa jsou ta ve Státní správě, ne proto, že by byla dobře placená - to taky - ale protože umožňují brát úplatky, na kterých Řecko stojí a padá. Týká se to Policie státní, Turistické, celníků, fin.úřadů. Také po roce 1990 zbytky českých Řeků na našem území ze všeho nejdříve infiltrovali Státní aparát, Českou televizi, Rozhlas, banky atd. Šlo jim o to lépe, protože byli povětšině placenými agenty StB. O tom se teď nesmí mluvit. V seznamech agentů nebyli, protože měli cizí státní příslušnost a navíc je ihned přebrala do svých služeb nástupnická organizace StB. Dokonce kandidují ve volbách a to prý Svobodných a Demokatických, lůza jedna.Přebrali zvyklosti z Řecka a pěkně prosperují. Pak se stane to, že členkaÚstředního výboru Komunistické strany Řecka Elefteriaduvystupuje na ČT 2 v dojemném poředu o hrdinných dětech z válkou zmítaného Řecka. Je to zbytečné o tom mluvit.
0/0
9.2.2013 11:44
Foto

Křivan

S těmi lyrickými trámy do
S těmi lyrickými trámy do nebe, to hezky vypadá, ale realita je jednodušší. Z nedostavěné nemovitosti se nemusely v Řecku platit daně. Ty potom státu chyběly.  Bohužel EU se nejen v tomto případě dopustila nenapravitelné chyby. Dovoluji si pro pamětníky připomenout, VIL pravil: Kontrola je nejvyšší stupeň důvěry. To platí obecně, nejen pro Řecko.
0/0
19.1.2013 11:57
Foto

Černoušek

po
Nepříliš přesné: "Řecko po druhé světové válce dostalo stejně jako ostatní evropské státy šanci druhého začátku"... "nacionalisté" - velký eufemismus V Řecku byla nepříliš pěkná občanská válka, ve které monarchistická pravice za obrovské oficiální i neoficiální podpory VB a USA nakonec dokázala porazit levici. Od té doby existuje v Československu nemalá řecká menšina - poražená řecká levice, zbytky armády, vytlačené do sousedních států a uprchlíci. Státy sovětského bloku se tehdy o exulanty solidárně podělily. V Řecku dlouho vůbec neexistovala standardní demokracie, stále jen různé autoritářské a semifašistické nebo zcela fašistické režimy, zásadní mocenskou úlohu hrála armáda. Osoby, podezřelé ze sympatií k levici byly různě perzekvované, jejich dětem nebylo umožněné studovat určité univerzitní obory apod.  Přijetí hospodářsky zaostalého Řecka do EHS byl pochopitelně naprostý nesmysl. Bylo motivované politicky, ne hospodářsky. Podle toho také dopadlo.     
0/0
18.1.2013 23:02
Foto

L90a86d87i98s54l16a31v 10N20o85v43á83k 2697273584833

Poněkud zmatené vyjadřování...
Cituji:"...Vítězná pravice se po ukončení občanské války nepokusila smířit rozdělenou společnost, naopak levici systematicky pronásledovala a dbala na to, aby její přívrženci dostávali odpovídající privilegia... "Takže pravice pronásledovala levici, a udělovala jí k tomu privilegia? Mně to zní jako logický nesmysl, ale určitě se najde někdo, kdo mi vysvětlí, že to autorka myslela jinak.Ostatně pojem "socialistická pravice" je taky poněkud legrační. :D A nezapomínejme, že poválečná řecká (komunistická) emigrace se stala (pro české komunisty) vítaným etnikem podporujícím komunistický totalitní režim v Československu.A kdo že to zaplatí řecký socialismus na dluh? Členové socialistické EU včetně občanů České republiky, kterým se o řeckých příjmech a důchodech vyplácených i z našich daní může jenom zdát. Zřejmě si tu řeckou chudobu (a nejenom řeckou) budeme muset vzít do českých domácností, aby Řecko nepřeválcovala extrémní komunistická levice. Zkuste si představit třeba takového Špidlu, který pobíral plat a nyní snad i důchod, který nemá základ v přidané hodnotě vytvořené jeho prací, ale jen a pouze delegováním politických stran na místo, kde (nám doma) nebude zase až tak moc škodit. Inu, někdo se umí zařídit v té správné politické partaji...
0/0
18.1.2013 22:59
Foto

Babaq

Velmi zajímavý pohled, a
Velmi zajímavý pohled, a nabízí se určité paralely s naší minulostí a dokonce i současností... protože i naše politická scéna je velmi polarizovaná, koalice mají spíš ráz zájmových seskupení čekatelů na funkce (viz LIDEM a Peak) a hon na názorové protivníky nabírá až absurdních tónů, kdy pravice doporučuje v prezidentských volbách levicového (sic) kandidáta a vice versa.Naší výhodou pak je, že už není zač kupovat přízeň voličů - vlastní zdroje nemáme, nikdo nám naštěstí nějak moc nepůjčí a fondy EU jsou před zloději dobře hlídané. Tak snad skončíme lépe...
0/0
16.1.2013 11:30