Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN

Bitva v kryptě

Sledujte živě

4:00
Dobrý den, vážení čtenáři. Je čtvrtek 18. června 1942. Přesně před 75 lety svedli čeští parašutisté v kostele sv. Cyrila a Metoděje nerovný boj s mnohonásobnou nacistickou přesilou. Pokusili jsme se pro vás co nejpodrobněji zrekonstruovat události tohoto dne, byť některé části nemusí být zcela přesné. Snad se nám podaří připomenout hrdinství mužů, kteří bojovali do posledních chvil. Češi se totiž nevzdávají!
4:01
Je hluboká noc a většina obyvatel protektorátu ještě spí. Čeká je další náročný den. Všichni se bojí, kdykoli je totiž může zatknout gestapo. Stále platí stanné právo, stále nebyli dopadeni ti, kteří 27. května 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
4:02
Prominentní nacista a takzvaný kat českého národa Reinhard Heydrich zemřel na následky zranění už 4. června 1942. Vyšetřovatelé ale stále neměli stopu, která by jim pomohla atentát vyřešit. To se změnilo s výpovědí Karla Čurdy, který 16. června zradil. Po jeho výpovědi byl už jen kousek k odhalení skrýše v kostele.
4:03
Jan Kubiš a Jozef Gabčík se společně s dalšími pěti parašutisty, Josefem Valčíkem, Adolfem Opálkou, Josefem Bublíkem, Janem Hrubým a Jaroslavem Švarcem, schovávají v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Ne všichni se tu ale cítí bezpečně, kostel totiž nemá žádné cesty, kterými by mohli v případě nebezpečí uniknout. Jak to v kryptě vypadá se můžete podívat ve virtuální prohlídce zde.
4:04
Do kostela je přivedl jejich spojenec, domácí odbojář Jan Zelenka, krycím jménem Hajský. Ten už je ale po smrti, což muži zatím netuší. Už včera, 17. června kolem poledne, spolykal Zelenka cyankáli. Do jeho bytu totiž vtrhlo gestapo a on se raději otrávil, než aby padl Němcům do rukou živý. Celý příběh tohoto statečného sokola můžete číst zde.
4:05
Výsadkáři do skrýše postupně přicházeli od 28. května do 1. června 1942. První se objevil Švarc, následoval Kubiš, Bublík, Hrubý, Valčík, Opálka a poslední dorazil Gabčík.
4:06
Důležitým spojencem a přítelem parašutistů se stal i místní pravoslavný kaplan Vladimír Petřek. Toho momentálně už hodinu vyslýchá a mučí gestapo. Zatkli jej 3 hodiny po půlnoci a odvedli do Petschkova paláce. Celý jeho příběh můžete číst zde.
4:07
Parašutisté se schovávají v podzemí kostela. Venku je sice léto, v kryptě je ale velká zima. Mají tu matrace, vařič, baterky a vědro, které slouží jako záchod. Kvůli bezpečnosti drží muži stráž i nad zemí, v hlídkování se střídají. Na kůru, tedy v chrámové lodi, je právě Kubiš, Opálka a Bublík.
4:08
Místo úkrytu parašutistů začínají obkličovat jednotky SS i gestapa.
4:09
Obklíčení úkrytu provádějí dva strážní řetězy: vnitřní uzávěru bloku domů, ve kterém se kostel nachází, tedy v ulicích Resslova, Na Zderaze, Na Zbořenci, Odborů a na západní straně Karlova náměstí, má na starost Náhradní prapor SS Deutschland o síle 307 mužů.
4:10
Vnější uzávěru, vedoucí ulicemi Spálená, Myslíkova, Masarykovo a Rašínovo nábřeží, ulicí Trojanova, zřejmě Václavskou pasáží a východní a severní stranou Karlova náměstí, zajišťuje Strážní prapor SS Praha 10, který čítá asi 350 mužů.
4:11
Příslušníci gestapa právě začínají prohledávat budovy přilehlé ke kostelu, ačkoliv ještě není úplně dokončeno obklíčení úkrytu.
4:12
Do kostela vstupuje 10 (nebo snad 11) úředníků a čtyři vojáci. Všichni pod vedením komisaře Pannwitze.
4:13
Oddíl proniká do kostela vchodem ke kanceláři a k bytu kostelníka z Resslovy ulice.
4:15
Kostelník je při vstupu oddílu do kostela zadržen.
4:16
Gestapo prohlíží kanceláře a byty.
4:17
Před vstupem do kostelní lodi přibíhá i zbytek úderného oddílu z SS-Wachbataillon Prag, tedy dalších 24 mužů.
4:17
Aby bylo vyloučeno překvapení a útěk, berou si samopalníci od obou vchodových dveří na mušku emporu a kůry.
4:18
Oddíly vchází dvojími dveřmi do chrámové lodi.
4:19
Parašutisté se před příchodem vojáků snaží zabarikádovat na kůru pomocí židlí, které našli v chrámové lodi. Židle tam byly pro účastníky bohoslužeb, které se i v této době v kostele běžně konaly. Překážka je ale snadno prorazitelná.