Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

10 českých nadějí pro Soči: Krédo Strachové? Nikdy se nevzdat

Šárka Strachová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Strachová. | foto: ČTK/AP

PRAHA Její výjimečný příběh vzbuzuje obdiv, úctu, ale také částečně smutek. Možná i v něčem nepochopení a ke všemu ještě kus soucitu. Život slalomářky Šárky Strachové, za svobodna Záhrobské, rozhodně neplyne po klidné rovné cestě. Naopak. Od medailí a oslnivé slávy se před časem náhle propadla do spousty problémů, z nichž se však snaží s obdivuhodnou zarputilostí vyhrabat. Nyní dokonce doufá v další olympijskou medaili.

Pouť ke světovým medailím ji bez diskusí zařídil její otec Petr Záhrobský. Na lyže dceru postavil už v jejích dvou letech, protože si zamanul, že z ní udělá světovou královnu. Na Benecku, kde Šárka vyrůstala, měli velmi slušné podmínky k tréninku a mladá Záhrobská se lepšila snad den ode dne.

Otec zařizoval absolutně všechno, včetně trénování. Záhrobský byl přitom trenérem samoukem. Vše si vyčetl z odborných knih a dceru nakonec skutečně dovedl k titulu mistryně světa.

České naděje v Lidových novinách

Čtěte příběhy o českých olympijských nadějích každé úterý a čtvrtek

Obyčejnou holku z rkonoš, která postavila do pozoru všechny světové hvězdy z alpských zemí. Jenže dcera se změnila v dospělou slečnu, která už měla na spoustu věcí jiné názory než otec. A tak začaly rozpory. Záhrobský kritizoval mnohé. Angažování Antonína Stracha coby kondičního trenéra do týmu své dcery, později se stejně ostře vymezil proti tomu, aby Šárku trénoval Pavel Šťastný.

Záhrobská dlouho mlčela, ale přes média se začala bránit až před třemi roky. „Na emotivní výroky svého otce, který posílá vzkazy mně a mým blízkým lidem přes média, bych normálně nereagovala,“ nechala se slyšet při světovém šampionátu v Garmisch-Partenkirchenu. „Již dva roky spolu nespolupracujeme, ale jelikož zaútočil nevybíravě na lidi, kteří mi pomáhají, chci jich zastat.“A dodala, že jí otec přetěžoval a že od dvaceti let trpěla bolestmi kolen, kyčlí a páteře.

Mediální přestřelky se později vyhrotily do velmi smutných konců, které vyústily v naprosté přerušení vztahů mezi otcem a dcerou... Záhrobská však v té době na slalomových svazích už jen marně vzpomínala na své někdejší oslnivé výkony. Vrátit ji na výslunní se však Šťastnému nepovedlo.

A tak zkusila další změnu. Spolupráci se Šťastným předčasně ukončila domluvila s trenérem rakouské reprezentace Klausem Mayrhoferem. Společné dílo ale záhy zastavily vážné zdravotní problémy jeho nové svěřenkyně.

V červenci roku 2012 byla převezena do nemocnice s podezřením na nádor mozku. Diagnóza se naštěstí nepotvrdila, jednalo se pouze o nezhoubný útvar v oblasti hypofýzy, který lékaři odoperovali.

Šárka Strachová

Zvláštnost: Trenér Klaus Mayrhofer se jí věnuje téměř dva roky. Věří jí tolik, že kvůli ní opustil vyhřáté místo u rakouské reprezentace.

Největší úspěchy: Ze světových šampionátů má zlato (2007), stříbro (2009) a bronz (2005). Na olympiádě ve Vancouveru (2010) získala bronz. V závodech Světového poháru se devětkrát postavila na stupně vítězů, z toho dvakrát na nejvyšší stupeň. Vše ve slalomu.

Proč by měla přivézt medaili: Její výsledky v posledních sezonách ji k optimistickým úvahám neopravňují. Ale Strachová si věří, zřejmě vnitřně cítí nárůst formy a navíc ví, že na olympiádě nemohou nejlepší alpské země postavit tak početný zástup lyžařek jako při závodech Světového poháru.

Jak dopadne v Soči – tip LN: Ve slalomu i superkombinaci může skončit v elitní desítce. Stupně vítězů by se rovnaly senzaci.

V zimě se už ale znovu proplétala mezi slalomovými brankami. „Celou tu dobu jsem věřila, že se na lyže vrátím,“ vykládala jednoznačně. Vrátila se, ale mezi elitu se neprodrala. Zprvu se logicky mluvilo spíše jen o zázraku, že Záhrobská po dlouhém tréninkovém výpadku vůbec znovu sbírá body do Světového poháru.

Jenže umístění ve druhé desítce výsledkových listin se Záhrobské drží i v olympijské sezoně. Tedy pardon, už ne Záhrobské, nýbrž Strachové. Loni v dubnu se totiž provdala za svého přítele Antonína Stracha, který ležel Petru Záhrobskému už dávno předtím pořádně v žaludku.

Strachová se dál mezi slalomovými brankami proplétá s tradiční elegancí a šarmem a v cíli se většinou usmívá. Jen časomíra se k ní chová pořád neuctivě a ve srovnání s adeptkami na stupně vítězů jí „přidává“ cosi navíc.

Ani Šťastný, ani Mayrhofer ji tedy nedokázali vrátit do pozic, na nichž se pohybovala, když ještě spolupracovala se svým otcem. Mayrhofer tvrdí, že Strachovou přebíral ve velmi špatné fyzické kondici. „Všiml jsem si také jejího zastaralého stylu v obloucích,“ vzpomíná.

Technika se ve slalomu mění takřka překotně a Strachová se zřejmě zmítá v záplavě věčných novinek. Nejdřív ji je učil Šťastný, teď zase znovu jinak Mayrhofer. A efekt v obou případech zůstal poněkud rozpačitý. V tom druhém tedy raději přidejme slůvko zatím.

Rakouský trenér někdy přemítá, jestli není na bývalou šampionku příliš tvrdý, zda by neměl být občas při diskusích o lyžování třeba citlivější. Se ženskými se musí jednat přece jen trochu jinak než s chlapy, ví. Ví ale také, že Strachové mezi brankami chybí uvolněnost, navíc o obloucích až moc přemýšlí.

Musí sí píchat inzulin

Rozbory jejích jízd v poslední době jednoznačně prokázaly, že v závěrečných pasážích ztrácí; jako by jí docházely síly. „Vše souvisí s operací z roku 2012,“ vysvětlovala Strachová. „Ukázalo se, že poškození hypofýzy bylo větší, než jsme předpokládali. Bohužel nezvládá vyrábět růstový hormon.“

Takže si nyní, podobně jako diabetici před spaním, píchá inzulin, čímž zmíněný problém řeší. Mladá žena, která kdysi devětkrát stanula při závodech Světového poháru na stupních vítězů, se svými nekonečnými problémy bojuje až obdivuhodně. Nelituje se, nefňuká, nýbrž se dál usmívá.

Naděje pro Soči

A ještě přidává, že by to prý v Soči mohlo dopadnout docela dobře. „Výsledky sice neodpovídaly tomu, co bych chtěla, ale rozdíly v časech na nejlepší byly celkem malé. Chybí mi jen kousíček k tomu, abych skončila do pětky, anebo snad i dokonce na stupních vítězů.“

Záhrobská v Soči nastoupí na start dvou disciplín, ale přesto ji čekají tři vystoupení. To první v roli vlajkonošky české výpravy. Na to prý občas trénuje s větví, na kterou natahuje prostěradlo. Superkombinace ji čeká 10. února, den před jejími 29. narozeninami a svoje představení pak ukončí o jedenáct dní později slalomem.

Třeba se v Rusku stane menší zázrak a Strachová se předvede na lyžích v roli Záhrobské v největší slávě. Zázrak se ale samozřejmě také konat nemusí. „A co? Jsem mladá holka a hlavní je, abych zůstala zdravá,“ usměje se nejlepší česká lyžařka.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...