15. července 2014 12:20 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

VIDEO: Půl milionu Němců vítalo v Berlíně fotbalové mistry světa

Statisíce fanoušků vítají v Berlíně fotbalové mistry světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Statisíce fanoušků vítají v Berlíně fotbalové mistry světa. | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Němečtí fotbalisté, čerství mistři světa, se vrátili z Brazílie domů. V Berlíně je vítaly stovky tisíc fanoušků, jako by ve městě propukla obří párty. Jen u Braniborské brány se sešlo podle odhadů až půl milionů lidí.

"My všichni jsme mistři světa," pozdravil trenér Joachim Löw fanoušky u Braniborské brány a sklidil za to ohlušující potlesk.

Bylo krátce po jedné hodině odpoledne a němečtí fotbalisté po více než dvouhodinové cestě z letiště dorazili k Braniborské bráně. Nejdřív se zapsali do Zlaté knihy města a hned potom začali křepčit s fanoušky.

"Obrigado fans!" stálo na transparentu, kteří fotbalisté roztáhli. "Obrigado" v portugalštině znamená "děkujeme".

Na připravené pódium přicházeli noví mistři světa po menších skupinkách. Nejdřív trenérský tým, pak hráči... A nakonec kapitán Phillip Lahm s mistrovským pohárem.

Když německá reprezentace krátce po desáté dopoledne přistála, byl Lahm naopak první, kdo z letadla vykoukl. Na krku medaili a v ruce zlatá trofej.

Hned po něm z leteckého speciálu, který měl na boku nápis "Fanhansa" namísto "Lufthansa", vystoupili Bastian Schweinsteiger zahalený v německé vlajce a další spoluhráči.

"Zpátky v zemi mistrů světa," tweetoval záložník Mesut Özil. Letadlo přistálo v Berlíně zhruba s hodinovým zpožděním. Mimochodem, záložník z Arsenalu dokumentuje na Twitteru celou trasu z letiště...

"Let byl super. V klidu jsem mohl spát," potutelně se usmíval záložník Schweinsteiger v rychlém rozhovoru pro televizi ARD.

V přistavěném tmavém autobusu se fotbalisté převlékli do speciálních černých triček s velkou jedničkou na přední straně. Později čerstvé mistry světa čekal ještě jeden přestup - do tahače, aby fanouškům mohli mávat z otevřené plošiny.

Trasu k Braniborské bráně lemovaly desítky tisíc fanoušků. Občas jich bylo na místě tolik, že tahač musel zastavil a policisté udělat místo. Proto cesta z letiště k Braniborské bráně trvala skoro dvě a půl hodiny.

"To je sen, zažít tohle nadšení. Nedovedl jsem si představit, co titul mistrů světa tady v Německu rozpoutá. Doufám, že si to hráči společně s fanoušky náležitě vychutnají," radoval se prezident německého svazu Wolfgang Niersbach.

Kvůli projíždějícímu autu s mistry světa se v Berlíně zastavily i stavební...

Kvůli projíždějícímu autu s mistry světa se v Berlíně zastavily i stavební práce...

"Je tady neuvěřitelná atmosféra! Oslavy nemohly být lepší," řekl devatenáctiletý fanda Lukas Klein pro agenturu Reuters. "Do Berlína jsem jel v noci z Brém. V práci jsem řekl šéfovi, že jsem nemocný."

A užívali si to i fotbalisté, které překvapil počet fanoušků v ulicích. "Šílenství," psal na sociálních sítích ofenzivní záložník Mario Götze, jenž nedělní finále gólem v prodloužení rozhodl.

Němečtí fotbalisté strávili v Brazílii víc než měsíc. Postupně tam vyhráli základní skupinu a ve vyřazovací části přešli přes Alžírsko, Francii a Brazílii. Ve finále si po prodloužení poradili i s Argentinou a počtvrté v historii se stali mistry světa.

Petr Šedivý

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.