Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

100 milionů je moc. Zahraničí to nezaplatí ani za Daridu či Kadlece

Sport

  10:30
PRAHA - Bývaly doby, kdy do českého fotbalu přitékaly stovky milionů za přestupy hráčů do zahraničí. Ty už jsou však dávno pryč. Příčinou je ekonomická krize i kvalita samotných fotbalistů. Letošní rok může být v ohledu do historie v tomto měřítku vůbec nejchudší.

Autor druhého gólu Sparty Václav Kadlec se raduje foto: ČTK

Pokud Plzeň nezmění svůj postoj s Vladimírem Daridou a Sparta bude trvat na tom, aby Václav Kadlec zůstal, žádný velký transfer ven z Česka se nejspíš konat nebude.

"Obecně platí, že české hráče nikdo moc nekupuje. A když už se ta možnost naskytne, tak částky, které kluby chtějí, jsou vzhledem k našemu fotbalu neadekvátní," tvrdí hráčský manažer Ondrej Chovanec ze společnosti Chovanec sport agency.

Darida a Kadlec, to je však žhavé zboží. Oba mladí, oba reprezentanti, oba se už několikrát blýskli v evropských pohárech. Sparťanský sportovní ředitel Jaroslav Hřebík se dokonce nechal slyšet, že Kadlec má vyšší potenciál čili souhrn vlastností, schopností a dovedností než německá nastupující superstar Mario Götze.

Jenže zatímco za něj dal Bayern v přepočtu miliardu korun, za Kadlece nejsou zahraniční týmy ochotny zaplatit ani desetinu této sumy. "Myslím si, že reálná částka za největší talenty je dva až tři miliony eur," říká Chovanec. Tedy maximálně osmdesát milionů korun.

Jenže to je pro Plzeň i Spartu málo, nevyplatí se jim za tyto ceny své klenoty prodávat. "Nikdo nám víc peněz za hráče, než můžeme vydělat v Lize mistrů, nedá," zní logický argument plzeňského kouče Pavla Vrby. Předloni Plzeň získala z Ligy mistrů přibližně 300 milionů.

Proto je dvaadvacetiletý Darida momentálně neprodejný. Podobně i jeho kluboví spoluhráči František Rajtoral a Daniel Kolář. Sice mají od vedení klubu přestup do ciziny přislíbený, ale oběma už je sedmadvacet, což je ve srovnání s Daridou limituje.

"Záleží, aby všichni byli spokojení. Aby se hráči líbil nový klub a Plzeň dostala adekvátní peníze," poznamenává hráčský agent Viktor Kolář ze Sport Invest Group.

Sparta na rozdíl od Plzně o Ligu mistrů bojovat nebude, ale Kadlec je pro ni tak cenný hráč, že by se jeho odchodem ofenzivní síla značně oslabila. Za jedenadvacetiletý talent v minulých dnech Frankfurt nabídl přibližně 75 milionů korun, Sparta však nehodlá jít pod sto milionů.

"Pokud chtějí české kluby prodávat, nemůžou chtít víc, než je svět ochoten zaplatit. Na trhu je mnoho Španělů, kteří jsou k mání zadarmo, další vlna jde z Jižní Ameriky," poznamenává Kolář.

"Chtěli bychom naše hráče dávat do bundesligy, ale kluby už berou méně cizinců. Sázejí na odchovance, protože jejich systém výchovy mládeže v posledních letech funguje báječně. Hráče na první polovinu tabulky nemáme, pro druhou jsme drazí," míní Kolář.

Český fotbalista - varianta číslo tři

"Pokud se něco většího podaří udělat směrem ven z české ligy, tak až později v přestupovém období," myslí si Kolář. "Poptávka není velká, naši hráči nejsou v seznamech klubů na první ani druhé pozici. Až když těm zahraničním týmům nevyjde vytipovaný hráč číslo jedna, ani číslo dvě, tak teprve přichází v úvahu český fotbalista."

Přesto jsou zahraniční kluby za české fotbalisty ochotné slušně platit. Ale musí být prověřeni německou, italskou, nizozemskou či francouzskou ligou. Vždyť Michal Kadlec přestoupil za 130 milionů korun z Leverkusenu do Fenerbahce. Udine zatím odmítlo za 200 milionů korun prodat Matěje Vydru do Anglie. Dřív však podobné sumy létaly i do české ligy.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...