1. listopadu 2010 9:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Africká síla ve Spartě roste. Po Wilfriedovi drtí soupeře i Kweuke

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Bohemians 1905 - Sparta (Kweuke). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohemians 1905 - Sparta (Kweuke). | foto: ČTK

PRAHA Jen málo užitečných poznatků si šlo odnést z vítězství fotbalistů Sparty 1:0 nad Bohemians 1905. Zde jsou tři, které stojí za zmínku.

1. Mistr se v lize drží dál devět bodů za vedoucí Plzní.

2. Větší počet diváků do Edenu nepřiláká na domácí zápas klokanů ani pražské derby.

3. I když zůstane mimo Bony Wilfried, má Sparta v zásobě schopného útočníka.

U třetího bodu je dobré se zastavit. Výkon Leonarda Kweukeho zůstal nejvýraznější stopou po jinak málo vzrušující podívané.

Africké zdroje prostě ve Spartě sílí. K autorovi jediného gólu putovaly komplimenty ze všech stran.

Góly střílejí cizinci

Nebýt zahraničních hráčů, měla by Sparta v lize o mnoho nižší počet nastřílených gólů. Cizinci se zatím postarali o 14 z 21 tref obhájce titulu. Posledním českým hráčem, který dal za Spartu branku, zůstává Václav Kadlec v zářijovém derby proti Slavii.

"Jsem o jeho kvalitách přesvědčený od začátku, co k nám přišel. Je na něm vidět, že je na vzestupu," pronesl trenér Sparty Jozef Chovanec. "Podal zatím nejlepší výkon, jaký jsem od něj viděl. Je to hromotluk, který se umí bít v soupeřově vápnu," souhlasil brankář Jaromír Blažek. Slova uznání přidal na adresu kamerunského útočníka také kouč Bohemians 1905 Pavel Hoftych. "Chystali jsme se na něj, ale stejně nás ten dvoumetrový maník potrestal."

Kweuke opravdu vyčníval, ačkoliv je o 13 centimetrů nižší, než byl Hoftychův odhad. Pochvalu mu vyslovil pochopitelně i Bony Wilfried. Kvůli zdravotním potížím zůstal suverénně nejlepší kanonýr z Letné tentokrát mezi náhradníky a po konci zápasu posloužil Kweukemu před českými novináři jako tlumočník z francouzštiny. "Jsem šťastný i za něj." A co na to Kweuke? "Cítím se ve Spartě čím dál lépe. Snad to tak bude pokračovat."

Střelec ukázal, že má v klubu budoucnost
Je na co navazovat. Proti Bohemians předvedl kamerunský útočník poměrně široký rejstřík schopností. Před přestávkou ukázal, že umí být nebezpečný také jinde z každé vzdálenosti. Z 30 metrů vypálil ostrý oblouček, za kterým vyběhnutý brankář Sňozík musel pospíchat zpátky. Chyběly centimetry – míč roztřásl břevno a skončil v zámezí. K tomu Kweuke přidal v první půli další zásah do břevna, které napálil hlavou po rohu.

Ve Spartě dosud šance spíš zahazoval. Stačí připomenout, jak proti Žilině neproměnil samostatný únik na začátku srpnového předkola Ligy mistrů. Kdyby poslal svůj tým do vedení, možná si Sparta mohla dělat větší nároky na postup.

AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava (Jozef Chovanec a Bony Wilfried)

Až do minulého pondělí šlo o nejvýraznější moment hráče, který na toulkách fotbalovým světem zkusil angažmá v Íránu, Německu nebo na Slovensku. Na začátku sezony měl také potíže s vyřízením víz. Výpadek ho v předchozích měsících limitoval. "Teď jsem na tom fyzicky dobře tak z 75 procent. Jak začíná zima, také se mi hůř dýchá."

Přesto zvládá vylepšit si pověst spolehlivého zakončovatele. V Liberci se jednou trefou podílel na obratu v závěrečné desetiminutovce, také proti Bohemians si musel počkat. "Nesráželo mě to, ale naopak motivovalo," zůstal prý Kweuke v klidu. Vyplatilo se. V 55. minutě po centru Podaného znovu použil hlavu a balon do sítě poslal. Jeho gól rozhodl o první domácí porážce Bohemians v sezoně. "Bez něj by to Sparta měla daleko těžší," uznal Hoftych.

Kweuke dokonale využil možnosti ukázat, že má ve Spartě budoucnost. V základní sestavě se při ligovém utkání objevil poprvé. Zbývá vyřešit otázku, jestli by se do úvodní jedenáctky od začátku vešel s Wilfriedem najednou. Oba totiž mají podobný herní projev, což vypadá na první pohled jako handicap. Ne tak pro Chovance. "Kdyby byl Bony fit, zvažovali jsme, že je postavíme oba," přiznal kouč. Sparta bude góly svých afrických es ještě potřebovat.

  • 3Diskuse
m. Paikr Dá jeden gól 10:33 1.11.2010
m. Paikr Dá jeden gol 10:30 1.11.2010

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.