Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

ANALÝZA: Pět důvodů proč Češi padli

Sport

  16:30
GRANADA/PRAHA - Dlouho živili čeští fotbalisté naději na senzační úspěch proti úřadujícím mistrům Evropy i světa ze Španělska. Nakonec si ze čtvrtého kvalifikačního duelu své skupiny odvezli domů porážku 1:2. Byla zasloužená či nikoliv? Lidové noviny pro vás vybraly pět důvodů, které rozhodly o triumfu "La furia Roja".

Španělsko - Česko (zklamaný Hübschmann). foto: ČTK

1. Nezadržitelný kanonýr Villa: Tenhle gólový zabiják se sice momentálně v dresu svého klubu FC Barcelona nemůže gólově prosadit, v národním týmu mu to ale pálí o sto šest. Proti českému výběru odehrál svůj 72. zápas za národní tým a vstřelil mezi 68. a 72. minuty góly s pořadovým číslem 45 a 46. Nikdo jich více v dresu Španělska nedal. Kdo viděl jeho první branku proti Česku, kdy si povodil celou levou obranu hostí a chladnokrevně zacílil, pochopil proč je za ním ve střelecké tabulce i takový borec jako Raúl (44 gólů ve 102 zápasech).

Španělsko - Česko (Villa střílí branku).

2. Až příliš osamocený Baroš: Jak slíbil před zápasem, tak také činil. Dokázal podržet balón mnohdy proti trojnásobné přesile, jenže když už se ze sevření Piquého a spol. útočník Galatasaray vymanil, neměl komu přihrát. Většinou tak buďto nepřesně přihrál nebo velmi rychle o míč přišel po tvrdém ale čistém ataku soupeře. Dřel, snažil se, ale byl na svou práci až příliš sám.

ŠPANĚLSKO 2-1 ČESKO

3. Hloupý penaltový zákrok Rezka: Když Španělé vyrovnali, dal se očekávat jejich zvýšený tlak, který bylo ale třeba zastavovat čistě. Jenže Rezek sestřelil v pokutovém území Iniestu a celou teorii postavil na hlavu, Villa se z penalty i přes snahu Čecha nemýlil. "Ten faul byl naprosto zbytečný," řekl po duelu kouč národního týmu Michal Bílek. Svatá pravda, kterou si se závěrečným hvizdem uvědomoval i hříšník. Bohužel příliš pozdě.

Španělsko - Česko (penaltový faul Rezka).

4. Málo střel, vlastně jen ta gólová: Stoprocentní produktivitou se mohou chlubit po utkání čeští fotbalisté. Ovšem útěcha na neúspěch a porážku je to příliš malá. Jedna střela za zápas je příliš málo. I když... Arsenal v odvetě osmifinále Ligy mistrů na Camp Nou nevystřelil na domácí branku ani jednou. A výsledek byl stejný, prohra. S tak malou produktivitou je šance na výsledkový úspěch mizivá, výhra Švýcarů nad Španěly v prvním zápase MS 1:0 (také s jednou střelou na branku) je výjimka potvrzující pravidlo.

Španělsko - Česko (Plašil a Sivok).

5. Klid Španělů i za nepříznivého stavu: Jejich psychiku může obdivovat celý svět. "La furia roja", jak se týmu z Pyrenejského poolostrova, hrála stále to samé. Žádné zbrklé akce, nervy, že před vlastním kotlem prohrávají. Nic takového nebylo na Xavim a spol. znát. Španělé si jsou vědomi své síly a ví, že si šance vypracují. A ve většině případů i nějaký ten gól promění. Řečí čísel to znamená, že světoví šampióni i mistři Evropy za poslední tři a půl roku prohráli v ostrém soutěžním utkání pouze dvakrát. Proti Česku ukázali, proč.