Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Babiš napadl šéfa Synotu Valentu: Smlouva s FAČR je vyděračská. Ať Pelta mluví

Andrej Babiš zazlívá Miroslavu Peltovi, že smlouvu se Synotem nechce zveřejnit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš zazlívá Miroslavu Peltovi, že smlouvu se Synotem nechce zveřejnit. | foto: ČTK

PRAHA Miroslave Pelto, okamžitě zveřejněte smlouvu, kterou jste podepsal se šéfem titulárního sponzora první fotbalové ligy Synotu a zároveň senátorem Ivem Valentou! To vzkazuje předsedovi FAČR ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš kvůli paktu, který Synot s vedením českého fotbalu ve čtvrtek vypověděl.

„Údajně je v té smlouvě klauzule, že když se navýší daně hazardu, tak ta smlouva padá,“ vysvětloval Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně.

„Je to bezprecedentní vyděračská smlouva a žádám, aby ji pan Pelta zveřejnil celému národu, abychom viděli, co v té smlouvě je napsané,“ zlobil se místopředseda vlády.

Babiš dále kritizoval Peltův konflikt zájmů, protože Valenta podepsal a ve čtvrtek ukončil ke konci této sezony smlouvu s Jabloncem (dále i fotbalisty Sparty a basketbalisty Nymburku), jehož je Pelta majitelem.

Josef Šural definitivně přestoupil do Sparty.
Jablonecký fotbalista Martin Pospíšil.

„Je s podivem, že když dělal smlouvu s panem Valentou pro fotbalový svaz, že dělal smlouvu i pro jeho Jablonec,“ durdil se vicepremiér.

„Synot přece není hlavním sponzorem českého fotbalu, ale stát. My tam totiž dáváme 300 milionů ročně. Proto je s podivem, že smlouva Synotu s FAČR je tajná. Nechápu, proč,“ doplnil Babiš.

Korupčník Valenta a sponzor ligy? Absurdní

Sám Valenta totiž ve čtvrtečním prohlášení o odstoupení od smlouvy se svazem řekl, že do sportu dával každý rok 120 milionů.

„Nejde o žádné unáhlené rozhodnutí. Od prosince si to analyzujeme. Ale je to jednoduchá rovnice. Když ročně do sportu dáváme 120 milionů a zároveň vám někdo skrze vyšší daň vezme 200 milionů, není tu pro tuto podporu prostor ani chuť,“ přiznal Valenta.

Svou averzi k Valentovi navíc Babiš potvrdil tím, že odchod Synotu z českého fotbalu kvituje.

„Pro mě je dost absurdní, že kyperská firma vlastněná monackým občanem a senátorem, který nás žaluje v miliardové arbitráži a byl odsouzen za korupci ve fotbale, je hlavní sponzor.“

Poukázal tak na dvouletý zákaz pro Valentu působit v českém fotbale za to, že byl jedním z aktérů korupční aféry z roku 2004.

Do eráru přibudou dvě miliardy korun

Synot se rozhodl od sponzoringu upustit kvůli změně zákona o zdanění hazardu. Od ledna 2016 jsou hrací automaty, což je doména Synotu, zdaněny 28 procenty, loterie a kurzové sázky 23 procenty.

Dosud bylo přitom zdanění dvacetiprocentní. Do eráru by to tak mělo přinést zhruba dvě miliardy korun.

Valenta, který bude na podzim kandidovat v krajských volbách na Zlínsku za Stranu soukromníků, je ve při s Babišem i kvůli dalšímu střetu zájmů.

Je totiž jedním ze senátorů, kteří dali ústavní stížnost na povinná kontrolní hlášení pro plátce DPH, což je jeden z klíčových Babišových projektů.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...