3. září 2011 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Baráž bude blízko. Nebo Bílek na odpis

Česko - Skotsko (Roman Hubník dáva branku). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Skotsko (Roman Hubník dáva branku). | foto: ČTK

GLASGOW/PRAHA Lepší pojmenování se hledá těžko. České fotbalisty čeká v sobotní kvalifikaci o Euro 2012 zápas na hraně. Po vystoupení ve Skotsku mohou mít po delší době důvod k radosti. Na omluvu za srpnový propadák v Norsku fanoušci netrpělivě čekají. Kdyby nepřišla, může to mít naopak okamžité důsledky pro trenéra Michala Bílka.

„Nachází se 90 minut od možného odvolání,“ poznamenal ve svém komentáři deník The Times. V případě porážky by Bílek skutečně těžko vysvětloval, že má situaci pod kontrolou. „Vůbec si nepřipouštím, že by to nevyšlo,“ tvrdil kouč při zveřejnění nominace.
Přímo v Glasgow přirovnal situaci k začátku kvalifikace, do níž Češi vstoupili porážkou s Litvou a potom museli doma porazit Skotsko. Povedlo se to a stejný vývoj by si Bílek vysnil také nyní. Za vítězství by byl vděčný nejen on, přineslo by do rozjitřené atmosféry kolem týmu uklidnění. 

Jedna příznivá zpráva dorazila už v předstihu z Kaunasu. Litva tam včera ani napodruhé neporazila outsidery z Lichtenštejnska, a téměř tím vypadla z postupových kalkulací. I když teoreticky je potřeba počítat také s Lichtenštejnskem.

Druhé místo znamená účast v baráži. K jejímu potvrzení by v případě výhry ve Skotsku stačilo Česku málo. Získat bod ve zbývajících dvou utkáních se suverénním Španělskem a v Litvě. Také remízou by si udrželi Rosický a spol. od ostrovního soupeře výrazný odstup.

Sebereflexi prý mají za sebou

Skotsko - Česko

- kvalifikace o Euro 2012, skupina I
- sobota od 16.00 v Glasgow
- vysílá ČT4
- hlavní rozhodčí: Blom (Niz.)

PRAVDĚPODOBNÉ SESTAVY

Skotsko: McGregor - Bardsley, Caldwell, Berra, Crainey - Snodgrass, Brown,  Fletcher, Morrison, Naismith - Miller.
Česko: Laštůvka - Pospěch, Sivok, Rajnoch, Kadlec - Hübschman,  Jiráček - Petržela, Rosický, Plašil - Baroš.

Páteční výsledek: Litva - Lichtenštejnsko 0:0.

Zbývá odehrát - 6. září: Španělsko - Lichtenštejnsko, Skotsko - Litva. 7. října: ČESKO - Španělsko, 8. října: Lichtenštejnsko - Skotsko, 11. října: Litva - ČESKO, Španělsko - Skotsko.

TABULKA SKUPINY
1. Španělsko 5 5 0 0 15: 5 15 
2. ČESKO 5 3 0 2 6: 3 9 
3. Litva 6 1 2 3 3: 8 5 
4. Skotsko 4 1 1 2 4: 5 4 
5. Lichtenštejnsko 6 1 1 4 3: 10 4 

V opačném případě se však dá čekat drama do poslední minuty. Loni v Praze předvedla reprezentace právě proti Skotsku nejlepší výkon za téměř tři roky, co ji Bílek vede. Ostrovní soupeř prohrál 0:1 a zanechal za sebou podivný dojem kvůli taktice založené na urputném bránění.

Na zaplněném stadionu Hampden Park v Glasgow se chystá předvést v jiném světle. Některá prohlášení působí až přehnaně. „Na fotbal Barcelony i španělské reprezentace se krásně dívá. Proč se nepokusit o totéž, když se prokázalo, že tahle strategie funguje?“ přemítal trenér Craig Levein. „Pokud se to povede, rád jim pogratuluju. Spíše si myslím, že jde o hru slov,“ zareagoval na odvážný záměr domácích záložník Tomáš Hübschman.

Těžko čekat gejzír fotbalových parád, ani jeden z týmů neprožívá zářivé období. Skotové se nacházejí v žebříčku FIFA až 13 míst za Českem, které se propadlo v posledním vydání na 42. příčku.

V české sestavě se nejvíc řeší obsazení dvou postů. Místo zraněného Petra Čecha se do branky dostane nejspíše Jan Laštůvka, ačkoliv nemá ani jeden reprezentační start. V tom měl výhodu Jaroslav Drobný, který však kvůli nepřesvědčivým výkonům v Hamburku slyšel na svoji adresu v poslední době hodně kritiky. Laštůvka nebude pravděpodobně jediný debutant v sestavě. Do zálohy by se měl postavit Petr Jiráček. Jeho solidní forma z Plzně, kterou pomohl dotáhnout do Ligy mistrů, bere Bílek jako záruku, že v náročném testu obstojí.

Největší změna se však musí odehrát v přístupu českých fotbalistů. Kdyby měli předvést lenivý projev jako v Norsku, koledovali by si o další políček. Sebereflexe podle kapitána Tomáše Rosického proběhla při sledování videa úspěšně. „Koukali jsme na to a jen se sami divili, co za šílenosti jsme tam ukázali. Takový laxní výkon už nemůžeme podat,“ řekl hráč londýnského Arsenalu. Snad má pravdu.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?