Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bez licence má smůlu. Trenér Holoubek Spartu trénovat nebude

Sport

  7:03
PRAHA - Se Spartou slavně porazil Inter Milán, ale jejím trenérem se David Holoubek nestane. Nemá licenci.

Kouč Sparty David Holoubek. foto: MAFRA

Fanoušky nadchl svým zápalem, erudicí a také přirozeností. Rázem – během jednoho večera – se pro ně stal hlavním kandidátem na post trenéra fotbalové Sparty. Jenže sázka na Davida Holoubka je pro nejslavnější český klub v této chvíli nemožná.

Citujme z licenčního manuálu, který platí pro českou nejvyšší soutěž: „Hlavní trenér musí být držitelem platné trenérské licence ProDiplom UEFA.“

A tím 36letý Holoubek není...

K dvouletému studiu nastoupil až na začátku roku 2016. To za Spartu řeší rébus, zdali se po opojné výhře 3:1 nad Interem Milán vEvropské lize přece jen nespolehnout na muže, který v létě přišel jako asistent k prvnímu týmu od úspěšného výběru do 19 let. Když po derby se Slavií skončil trenér Zdeněk Ščasný, byl pověřen úkolem odkoučovat právě utkání proti Interu a následně nedělní ligu v Brně. „Mám zadání na dva zápasy. Tohle bylo na chycení, v neděli do Brna,“ vtipkoval Holoubek po Interu. „Nechme tomu čas,“ dodal vážně.

Bez licence dál asistentem

V tu chvíli však trochu blufoval. Dobře ví, že bez licence být hlavním koučem nemůže. Pravidla umožňují pouze na přechodnou dobu pověřit asistenta vedením mužstva, ne ho jmenovat hlavním koučem –přesně to Sparta udělala. Naplno tak dál běží jednání opříchodu Jindřicha Trpišovského z Liberce. Podle informací redakce se v pátek měli spojit majitelé Daniel Křetínský a Ludvík Karl, aby si specifikovali podmínky, za kterých by byl Liberec ochotný svého 40letého trenéra uvolnit. Trpišovskému na konci sezony končí smlouva, sám projevil –ač neoficiálně –zájem jít do Sparty. Karl bude těžko držet vklubu trenéra, který chce odejít, ale je jisté, že jako velmi tvrdý obchodník bude požadovat finanční a nejspíš i hráčskou kompenzaci.

Sparta se upíná k tomu, že bude Křetínský úspěšný, protože další varianta se slovenským koučem Adriánem Guľou ze Žiliny podle všeho definitivně padla.

Český vicemistr má vekou šanci, že stvoří velmi zajímavou trenérskou dvojici. I kdyby si Trpišovský přivedl svůj realizační tým, Holoubek by podle všech indicií zůstal asistentem, dál by vedl devatenáctku, přičemž by dokončil studia.

Možností by bylo také „schovat“ Holoubka za někoho s licencí, jako to dřív udělala třeba Jihlava, Baník Ostrava či Hradec Králové. Do toho by velká Sparta asi šla jen stěží. Spíš by musela přivést respektovaného kouče, který by se zároveň stal Holoubkovým mentorem.

Kouč Sparty David Holoubek.
Zápas Sparty s Interem Milán, kouč Holoubek udílí pokyny Karavajevovi.

Jisté je, že má Sparta v Holoubkovi do budoucnosti velký trenérský příslib. Učil se od Jaroslava Hřebíka, od něhož získal nespornou odbornost a erudici.

Ač zahrál věhlasný Inter Milán vPraze tragicky, sledovali jste probuzené sparťany? To Holoubek snimi driloval obranné posuny, určil sestavu a taktiku, která fungovala. Zvládl to i s týmem, jemuž chybělo několik opor, a to se v průběhu utkání zranili i záložník Frýdek s obráncem Kadlecem. Mužstvo ho vzalo, splynul sním a to je klíčové.

Zaplavali jsme si dobře

„Věděl jsem, že když budeme hrát aktivně, nahoře, tak tím soupeře hodně zrychlíme, s čímž bychom měli velké problémy. Proto jsme chtěli být pasivní,“ přiznal vpozápasovém studiu České televize Holoubek. „Aniž bych se chtěl chválit, tak si myslím, že se nám to povedlo. Kluci, co vy na to?“ otočil se na další hosty studia, bývalé fotbalisty Ericha Brabce a Tomáše Ujfalušiho.

Právě svou bezprostředností si Holoubek rychle získal sympatie. Před kamerami se kroutí, přešlapuje, neví, kam s rukama. Je bezelstný, autentický, což je ve světě svázaném mediální taktikou příjemné osvěžení.

„Erichu, čoveče,“ začal třeba odpovídat na jeden Brabcův dotaz.

Pak další. „Zajímavá otázka, já zní zkusím utéct.“

Před fanoušky však nemusel utíkat tak jako Ščasný s hráči po bídném derby se Slavií. „Byl jsem hozený do vody a zkoušel jsem plavat. Vyšlo to, zaplavali jsme si celkem dobře. Tohleto chutná, když fanoušci křičí vaše jméno a vy máváte,“ řekl Holoubek.

Pokud zamává i Trpišovský Liberci, může vzniknout velmi nadějné trenérské spojení: oba mají drajv, rozumějí své práci, jsou mladí a mediálně zdatní.

Atraktivní kombinace, co říkáte?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!