8. června 2011 13:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bílek: Nechtěli jsme jen bránit, donutil nás soupeř

Česko - Japonsko (spokojený Bílek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Japonsko (spokojený Bílek). | foto: ČTK

PRAHA Trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek se vrátil z přípravného turnaje Kirin Cup v Japonsku s pozitivními dojmy. Pochvaloval si, jak národní tým bez řady opor k oběma odehraným zápasům přistoupil a zvlášť ho potěšil výkon v úterním duelu proti domácímu výběru. Slabou ofenzivu vysvětloval řadou nováčků v kádru a také tím, že Češi podle něj rozhodně neměli v Asii kvalitnější tým než soupeři.

Bezbrankové remízy s Peru a Japonskem, po kterých se všechny tři týmy podělily o vítězství v turnaji, proto bral. "Cítím uspokojení z toho, jakým způsobem k tomu hráči přistoupili, hlavně jak zvládli utkání proti Japonsku. Pro některé z nich to byl možná nejtěžší zápas, který zatím odehráli," řekl Bílek po příletu do vlasti.

S výjimkou prvního poločasu v úvodním utkání proti Peru, ve kterém si podle něj hráči ještě zvykali na časový posun, byl s výkony českého celku na turnaji spokojený. Rozhodně prý nečekal, že jeho svěřenci budou Peru a Japonsko přehrávat. "V těchto zápasech jsme neměli kvalitnější tým než soupeři. Před turnajem jsme byli v očekávání, jakým způsobem to v tomhle složení zvládneme. A zvládli jsme to dobře. Rozhodně to nebyly zápasy, kdy by nás soupeř jednoznačně přehrával, nebo nás mlel," podotkl Bílek.

Česko - Japonsko.

Duel s asijskými šampiony Japonci před 70 tisíci diváky považoval za obrovský zážitek a bezbrankovou remízu za velký úspěch. "Předvedli jsme daleko živější výkon než v prvním utkání. Nenechali jsme soupeře hrát a s výjimkou jedné velké šance, kterou vyřešil Petr Čech, jsme je do ničeho nepustili. Cením si toho, že jsme remizovali proti týmu, který letos neprohrál a porazil Argentinu s Messim. Přitom jsme oproti soupeři, který hrál v nejsilnější sestavě, nastoupili s hráči s minimálními zkušenostmi," pochvaloval si Bílek.

K defenzivnímu pojetí v obou duelech byl podle něj český tým donucený hrou soupeřů. "My jsme do těch zápasů v žádném případě nešli s tím, že budeme jen bránit. Do defenzivy se dostanete tím, že vás soupeř přehrává. Peru bylo po technické a rychlostní stránce nad námi, hlavně v první půli. A pokud vás soupeř začne přehrávat, musíte se zatáhnout do obrany, hrát z poctivé defenzivy a spoléhat na brejky a na standardky," uvedl Bílek.

Tvrdil, že pokud by se výběr z Kirin Cupu déle sehrával, byl by v útoku nebezpečnější. "Ti kluci ve středu pole prostě neměli zkušenosti, spousta z nich hrála v takové atmosféře poprvé," řekl. "Abychom byli v ofenzivě kvalitnější, potřebovali jsme lépe kombinovat. Měli jsme hodně nevynucených ztrát zapříčiněných nervozitou, chyběl větší klid v rozehrávce. Kdybychom byli delší dobu pohromadě, ofenzivní činnost by byla lepší," mínil Bílek.

Česko - Japonsko (hráči děkují divákům).

Radost mu udělaly výkony brankáře Čecha, obránců a také všech nováčků, především libereckého beka Theodora Gebre Selassieho. "Musím ocenit všechny hráče. Co se týče nováčků, největším překvapením pro mě byl Gebre Selassie. Nastoupil na dva poločasy a oba odehrál velmi dobře. Vyrovnal se Peruáncům ve všem, zvládl to v naprostém klidu," ocenil Bílek. Turnaj se příliš nepovedl útočníkovi Martinu Feninovi, ale Bílek ho nezatracuje.

"Bylo na něm vidět, že nenastupoval pravidelně a není tak vyhraný. Bude záležet, jak se bude prosazovat v příští sezoně, ale pořád je to pro mě zajímavý hráč," řekl Bílek na adresu Fenina, který sestoupil s Frankfurtem do druhé německé ligy.

ČTK