11. června 2011 19:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kde fotbalové 'áčko' tápe, mladíci září

Tomáš Rosický (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Rosický (vpravo) | foto: ČTK

PRAHA Jako by byl český reprezentační fotbal naruby a postavený na hlavu. Zatímco národní A tým s vypětím všech sil bojuje o postup na mistrovství Evropy, jednadvacítka v neděli proti Ukrajině odstartuje své vystoupení na juniorském Euru jako jedna z největších favoritů. "Očekávám od nich hodně, klidně si mohou troufnout i na celkové vítězství," míní jejich bývalý trenér Jiří Kotrba.

I když to sveřepě odmítají, budí mladíci u soupeřů ze starého kontinentu respekt. Jsou sehraní, technicky vyspělí, předvádějí atraktivní a vyzrálé výkony. Kvalifikací prošli bez porážky a kromě jediné výjimky vstřelili v každém zápase alespoň 2 góly. Budí dojem, že se Česko o budoucnost nemusí bát. Přítomnost seniorské reprezentace už tak růžová není.

Rosický a spol. připomínají spíš starého valacha se slavnou minulostí, který už v mezinárodní konkurenci nestačí. Výběr trenéra Michala Bílka z posledních deseti zápasů vyhrál pouze čtyři, třikrát remizoval, třikrát prohrál. Nelze se proto ubránit čistě hypotetické otázce. Jak by to dopadlo, kdyby se tyto dvě party postavily proti sobě? "Věřím, že by vyhrál seniorský nároďák. Má kvalitnější a zkušenější hráče," říká nejistým hlasem bývalý reprezentant do 20 let Pavel Karoch.

Utkání Česko - Ukrajine budeme sledovat on-line

Dovalil má koncepci, Bílek ne
Z analýzy LN však z porovnání obou týmů vychází lépe "lvíčata". Ze sledování českého "áčka" bolí oči, postrádá tvář, šikovnost i nápady v ofenzivě. Jednadvacítka kouče Jakuba Dovalila takové bolístky nemá a v těchto důležitých předpokladech naopak exceluje. "Jakub sklízí, co si nasel. Vždyť s těmi kluky prošel už několika věkovými cykly. Drží kostru týmu a jen ji vhodně doplňuje. Dílky mozaiky mu postupně zapadly do sebe," připomíná Kotrba, že jeho předchůdce pracuje se stejnými nadějemi už řadu let a sbírá jeden úspěch za druhým.

Má stříbro z mistrovství Evropy sedmnáctek (2006) a světového šampionátu dvacítek (2007), kde působil jako asistent Miroslava Soukupa. V roce 2008 dosáhl na bronz z Eura devatenáctek. "Myslím, že by měl časem povýšit na trenéra áčka. Byl by to koncepční krok jako před deseti lety s Karlem Brücknerem," myslí si Kotrba.

To Bílek má u dospělé reprezentace mnohem těžší pozici. Stále se mu nedaří nalézt ideální složení týmu, který by se po konci legend Poborského, Nedvěda, Šmicera a dalších mohl znovu rovnat s evropskou špičkou. "Má k dispozici slabší ročníky. Nastala nevyhnutelná generační obměna a my musíme být trpěliví," vysvětluje Karoch.

"Lvíčata" se se svými zkušenějšími kolegy nemohou měřit vlastně jen na brankářském postu. Petr Čech chytá už od roku 2004 za londýnskou Chelsea, kdežto Tomáš Vaclík teprve letos postoupil s Viktorií Žižkov do první ligy.

Největší problémy má "áčko" v ofenzivě. Trápí ho vytváření a proměňování šancí. Podle Kotrby chybí v záloze fotbalisté s gólovými předpoklady, Karoch zase postrádá rychlostní typy. Oba se ale shodnou na tom, že největším kamenem úrazu je úzký kádr. Pokud vypadne Tomáš Rosický nebo Jaroslav Plašil, neexistují adekvátní náhradníci. "Kdežto Dovalil má na každé místo v sestavě hned několik stejně dobrých náhradníků," prozrazuje Karoch.