14. června 2011 16:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Dočkal se zklidnil a teď ho loví skauti

Kapitán jednadvacítky Bořek Dočkal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán jednadvacítky Bořek Dočkal | foto: ČTK

PRAHA Stačil jediný zápas a vysoko v poznámkách skautů zahraničních velkoklubů se objevilo překvapivé jméno jednoho českého mladíka. Ne Hlouška, Pekharta, Kadlece či Morávka, od nichž se mnoho očekává, ale libereckého talentu Bořka Dočkala. „Naděje, že odejde ještě teď v létě do ciziny, se přehoupla přes padesát procent,“ přiznává hráčův agent Pavel Zíka.

Kapitán fotbalistů do 21 let totiž v neděli pokořil na mistrovství Evropy dvěma góly Ukrajinu. "Vzal za to jako správný vůdce a řekl si o razítko. Potvrzení, že je schopný rozhodovat zápasy na mezinárodní úrovni a připravený na přestup do zahraničí," těší Zíku.

Dočkal nenávidí příkoří a porážky. Když hrával ještě za juniorské

Bořek Dočkal

Je 22letý fotbalový záložník působí ve Slovanu Liberec.

Začínal v Poděbradech, odkud přestoupil do pražské Slavie, kde prošel všemi juniorskými výběry.

První zápas v nejvyšší české soutěži odehrál před pěti lety, od té doby nasbíral 103 ligových startů. V lednu se vrátil z neúspěšného půlročního angažmá v tureckém Konyasporu.

Je momentálně nejzkušenějším hráčem jednadvacítky, za kterou odehrál 25 zápasů. Dal v nich osm gólů, což ho řadí v současném kádru na druhé místo za Pekharta.

výběry, těžko se učil držet emoce na uzdě. "Kvůli křivdě i vzteky brečel, bušil pěstmi do země a dalších deset minut se nebyl schopen soustředit. Musel jsem ho klidnit," vzpomíná Pavel Vyhnal, který záložníka vedl v žácích i dorostu.

Byla to ovšem jen jedna z mála kaněk na hráčově povaze i schopnostech. Fotbalově vyrůstal v Poděbradech a Slavii, kde prošel všemi mládežnickými týmy. "On, Pekhart, Necid a Vácha. To byli hráči, kterým jsem už v žácích předpovídal prvoligovou budoucnost. Říkal jsem si, že když ne oni, tak už nikdo jiný," vypráví Vyhnal.

Rodák z Městce Králové nikdy neměl velké svaly a špatně nesl tvrdé souboje. Fyzické nedostatky ale vynahrazoval tahem na branku, výjimečnou technikou, dynamikou a schopností tvrdě vystřelit oběma nohama. Vždycky uměl hrát na hranici rizika a nebál se udělat kličku. "Bořek je navíc velmi inteligentní člověk a přemýšlivý hráč. Chápe, že fotbal je i o hlavě a disciplíně. Je radost s ním pracovat," míní Miroslav Jíra, jenž Dočkala koučoval ve slávistickém starším dorostu.

Při výběru bude opatrnější

Trenéři si také uvědomují, že vztek byl pouze odvrácenou stranou další důležité hráčovy povahové vlastnosti. "Emoce už zřejmě ovládl a jeho cílevědomost řadím mezi klady. Bořek si nepřipouští porážky, má vítěznou mentalitu. Pokaždé vidíte, že mu na utkání záleží," připomíná Jíra.Kapitán jednadvacítky Bořek Dočkal

Přesně takové charaktery vyhledává kouč "lvíčat" Jakub Dovalil. Proto dvaadvacetiletý Dočkal nasbíral už přes sto ligových startů. Proto se 25 odehranými zápasy zůstává nejzkušenějším mladíkem jednadvacítky.

Dokonce vyzkoušel i zahraniční angažmá v tureckém Konyasporu. Po půl roce se ale letos v lednu vrátil do Liberec s rozporuplnými pocity. Pomohou mu výkony v národním týmu do vyhlášenější destinace? "Jsem teď trochu obezřetnější. Nebudu utíkat ven za každou cenu, i když bych jednou rád udělal krok zase někam dál," tvrdí Dočkal.

Jeho agent připouští, že si na nedostatek nabídek nemůže stěžovat. Už roky kolem něj krouží Chievo a další italští zájemci. "Před pár lety jsme přemýšleli o nějakém přestupu v rámci české ligy, ale teď už to nepřipadá v úvahu," odhaluje Zíka, podle kterého se mladíkova aktuální tržní cena pohybuje kolem 30 milionů korun.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.