16. listopadu 2012 12:58, aktualizováno  13:48 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bílek zůstává u reprezentace, Pelta a spol. mu věří

Michal Bílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Bílek | foto: ČTK

PRAHA Trenér Michal Bílek dál povede českou fotbalovou reprezentaci. Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR mu v pátek vyslovil důvěru. O Bílkově možném odvolání se hovořilo po nevýrazných podzimních výkonech národního mužstva, ve středečním přípravném utkání se Slovenskem ale reprezentanti vyhráli přesvědčivě 3:0.

"Hodnotili jsme celý rok 2012, který pro nás i díky postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy byl mimořádné úspěšný. Nebylo to tak, že by zápas se Slovenskem měl o osudu trenéra rozhodovat," řekl předseda FAČR Miroslav Pelta na dnešní tiskové konferenci. "Je třeba vše hodnotit v širších souvislostech. A teď je možné říci, že realizační tým reprezentace i s trenérem budou mít klidnou zimu," prohlásil.

Podle Pelty ale měl letošní rok reprezentace i několik zásadních negativ. "V některých zápasech jsme nemohli být spokojeni s herním projevem týmu. Třeba první poločas přípravného utkání s Finskem byl nedůstojný. K úplné spokojenosti mně chybí i to, abychom v posledním kvalifikačním utkání porazili Bulharsko a měli o dva body víc v tabulce," konstatoval. Češi mají v kvalifikaci o postup na MS po třech zápasech pět bodů a patří jim třetí místo ve skupině. "Důležité je, že jsme pořád reálně ve hře o postup," řekl Pelta.

Pelta bude na reprezentaci dohlížet intenzivněji

Výkonný výbor mu svěřil přímý dohled nad reprezentací. "Kolegové do mě vložili důvěru, chtějí, abych byl v tomto ohledu ještě aktivnější než dosud. Gesci nad reprezentací jsem měl už teď, ale teď bude moje práce v tomto ohledu intenzivnější. Takže trenérovi řeknu: Michale, budeš to mít těžký. Jsem tu od toho, abych tě řídil," uvedl Pelta. "Ale nebude to samozřejmě tak, že bych trenérovi mluvil do nominací, nebo mu určoval, kteří hráči mají nastupovat," dodal.

Když před duelem se Slovenskem v médiích prohlásil, že jeho důvěra v Bílka je omezená, chtěl prý celou reprezentaci i kouče vyburcovat k maximální koncentraci na prestižní přípravný duel. "Není dobré, když jsou stojaté vody, někdy je nutné píchnout do vosího hnízda, aby o sobě každý začal přemýšlet," vysvětlil Pelta. Výsledek i výkon ze středečního duelu jej nadchly. "Teď to působí jako balzám," pochvaloval si.

Další zápas čeká české fotbalisty v únoru, kdy se v přípravě představí v Turecku. Kvalifikace o postup na mistrovství světa pro ně bude pokračovat v březnu duely s Dánskem a v Arménii.

ČTK, Lidovky.cz