Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bílek povolal na kvalifikaci MS všechny opory i Latku s Teclem

Petr Čech

  11:30aktualizováno  12:15
PRAHA - V nominaci trenéra české fotbalové reprezentace Michala Bílka na zápasy kvalifikace mistrovství světa s Dánskem a v Arménii nechybí žádná z opor včetně Petra Čecha a Tomáše Rosického. Mezi 22 povolanými hráči jsou také stoper Martin Latka, útočník Stanislav Tecl a brankář Tomáš Vaclík, kteří mají dosud jediný start.

Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek foto: ČTK

Bílka těší, že má v podstatě nejsilnější možný tým. "Kromě Pilaře a Necida, kteří na tom ještě nejsou zdravotně tak, aby mohli být nominovaní, jsme v podstatě kompletní," řekl Bílek na tiskové konferenci v Praze. Oproti poslednímu přípravnému utkání s Tureckem se mezi nominovanými jmény neobjevili Tomáš Kalas, Tomáš Hořava a Michal Ordoš. Naopak se vracejí Daniel Kolář a František Rajtoral z Plzně, útočník Tomáš Pekhart z Norimberku a po nemoci Tomáš Hübschman ze Šachtaru Doněck.

"Rajtoral s Kolářem by v Turecku nebyli v základu, proto jsme je nechali připravovat se na evropské poháry. V nich si vedou velmi dobře, proto se do nominace vrátili na úkor Hořavy a Ordoše," vysvětlil Bílek. Těší ho, že po povedených přípravných zápasech se Slovenskem (3:0) a v Turecku (2:0) se rozšířil okruh hráčů, které může bez obav nasadit. "Že je v záloze trochu přetlak, je pozitivní zpráva, vždy je lepší mít víc hráčů na výběr. Hráči, kteří dostali šanci proti Slovensku a Turecku, mě přesvědčili a ukázali kvality," uvedl Bílek.

"Zdravotní stav hráčů se zlepšil, forma hráčů je oproti podzimu také lepší," pochvaloval si kouč. Mrzí ho pouze to, že kapitán Rosický v Arsenalu příliš nehraje a často vysedává na lavičce. "S Tomášem jsem se bavil. Samozřejmě by si přál, aby nastupoval. Trochu se divím a nerozumím tomu, že takový hráč s takovou kvalitou a formou od trenéra Wengera těch příležitostí nedostává tolik. Přitom ať nastoupí na 20 nebo na 70 minut, vždy je tam taková nejvýraznější osobnost," podotkl Bílek.

Jiríček v Hamburku nehraje. Ale nikdy nezklamal, říká kouč

Nemá ale strach, že by se na Rosickém menší zápasová vytíženost projevila. "Myslím, že s Tomášem to nic neudělá. Je to tak zkušená osobnost, že ví, co má udělat, aby byl na zápas připravený," řekl Bílek. Věří, že ve formě bude i záložník Petr Jiráček, který po problémech s třísly stále marně bojuje o základní sestavu v Hamburku.

"Petr hraje přípravné zápasy a bojuje o základní jedenáctku. V nominaci je proto, že v národním týmu nikdy nezklamal. Po zdravotní stránce je v pořádku," uvedl Bílek. Českou reprezentaci čekají nepříjemní soupeři Dánsko a Arménie. Češi jsou aktuálně ve skupině třetí s pěti body, Arménie čtvrtá s třemi body a Dánsko páté s dvěma body. Případná dvě vítězství by tak výrazně zvýšila české postupové naděje.

Národní tým se poté, co se uzavřel Hotel Praha, stěhuje do NH Hotelu na Smíchově. "Hledali jsme náhradu za Hotel Praha a NH Hotel se nám zdál optimální. Uvidíme, jestli tam budeme i do budoucna, ale prostředí je tam bezvadné. Je tam klid, je to blízko na Strahov i na stadiony Sparty a Slavie a také dostupnost k letišti je dobrá," řekl manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

Nominace fotbalové reprezentace na kvalifikační zápasy MS s Dánskem a Arménií

Brankáři
Petr Čech, Chelsea, 98 zápasů / 0 gólů 
Jan Laštůvka, Dněpropetrovsk, 3/0
Tomáš Vaclík, Sparta, 1/0

Obránci
Michal Kadlec, Leverkusen, 44/8
Tomáš Sivok, Besiktas, 37/3
Theodor Gebre Selassie, Brémy, 20/1
Marek Suchý, Spartak Moskva, 9/0
Martin Latka, Düsseldorf, 1/0
David Limberský, Plzeň, 17/0
František Rajtoral, Plzeň, 10/0

Záložníci
Bořek Dočkal, Trondheim, 2/1
Tomáš Hübschman, Šachtar Doněck, 52/0
Tomáš Rosický, Arsenal, 88/20
Vladimír Darida, Plzeň, 10/0
Ladislav Krejčí, Sparta, 2/1
Jaroslav Plašil, Bordeaux, 81/6
Petr Jiráček, Hamburk, 18/3
Daniel Kolář, Plzeň, 14/1

Útočníci
David Lafata, Sparta, 25/6
Stanislav Tecl, Plzeň, 1/0
Matěj Vydra, Watford, 5/0
Tomáš Pekhart, Norimberk, 18/1

Autor: