5. července 2015 16:22, aktualizováno 6. 7 14:22 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Z korupce obviňte i prezidenty Německa a Francie, hází špínu Blatter

Sepp Blatter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter. | foto: Reuters

BERLÍN Sepp Blatter je až po uši v problémech, avšak namísto pokory kope kolem sebe. Prezident FIFA čelí obvinění z masivní korupce, nyní však přišel s prohlášením, že nedovoleného jednání se dopustili i bývalí prezidenti Francie a Německa. Nicolas Sarkozy a Christian Wulff měli mít zájem na tom, aby fotbalový šampionát v roce 2018 hostil Katar.

Blatter se v tomto smyslu svěřil německému deníku Welt am Sonntag. „Předtím, než byl fotbalový šampionát přidělen Rusku a Kataru, došlo ke dvěma politickým zásahům. Pánové Sarkozy a Wulff se pokusili ovlivnit své národní delegáty. Proto Katar uspěl. Tito lidé by také měli nést zodpovědnost,“ řekl Blatter. 

Německý list uvedl, že nikdo ze Sarkozyho okolí nebyl ochoten na obvinění reagovat, kancelář bývalého německého prezidenta pak v pondělí vydala krátké stanovisko: „Prohlášení pana Blattera týkající se bývalého prezidenta Wulffa je mylné,“ stojí v něm. Sám Wulff podobná obvinění vznesená v minulosti odmítl ve své knize.

Blatter, jenž po květnovém zatčení několika vysoce postavených funkcionářů FIFA a jejich obvinění z rozsáhlé korupce odstoupil z funkce, aby později couvnul s tím, že dává pouze svůj úřad k dispozici, nyní upřesnil, že Německo i Francii měly k volbě Kataru motivovat ekonomické zájmy.

Platini: cítil jsem skrytou zprávu

Šéf evropského fotbalu Michel Platini opakovaně odmítá, že by jej kdokoliv při volbě pořadatelských zemí MS ovlivňoval. „Ani Sarkozy, ani kdokoliv jiný,“ řekl Platini před rokem v rozhovoru pro L’Equipe. Prozradil však, že on, Sarkozy a zástupci katarského fotbalu se setkali na neformálním obědě. 

„Byl jsem pozván na oběd k prezidentovi a když jsem tam uviděl Katařany, bylo mi jasné, že je tu nějaká skrytá zpráva. Ale nikdy jsem nebyl požádán, abych pro Katar hlasoval,“ upřesnil Platini.

Korupční aféra v nejvyšší světové fotbalové organizaci vyplula na povrch poté, co bylo na konci května několik členů vedení FIFA obviněno americkými vyšetřovateli a ve Švýcarsku zadrženo. Jedním z hlavních provinění mělo být právě nečestné přidělení světových šampionátů Rusku a Kataru. 

Blatter zatím zůstal na svobodě a o pár dní později obhájil svůj post v čele světového fotbalu, ale o tom, zda vše zůstane při starém, či se FIFA vydá cestou očisty, se rozhodne na mimořádném sjezdu na podzim tohoto roku.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz