Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z korupce obviňte i prezidenty Německa a Francie, hází špínu Blatter

Sport

  16:22aktualizováno  6. července 14:22
BERLÍN - Sepp Blatter je až po uši v problémech, avšak namísto pokory kope kolem sebe. Prezident FIFA čelí obvinění z masivní korupce, nyní však přišel s prohlášením, že nedovoleného jednání se dopustili i bývalí prezidenti Francie a Německa. Nicolas Sarkozy a Christian Wulff měli mít zájem na tom, aby fotbalový šampionát v roce 2018 hostil Katar.

Sepp Blatter. foto: Reuters

Blatter se v tomto smyslu svěřil německému deníku Welt am Sonntag. „Předtím, než byl fotbalový šampionát přidělen Rusku a Kataru, došlo ke dvěma politickým zásahům. Pánové Sarkozy a Wulff se pokusili ovlivnit své národní delegáty. Proto Katar uspěl. Tito lidé by také měli nést zodpovědnost,“ řekl Blatter. 

Blatter odmítl předat trofej mistryním světa. Bojí se zadržení v Kanadě?

Německý list uvedl, že nikdo ze Sarkozyho okolí nebyl ochoten na obvinění reagovat, kancelář bývalého německého prezidenta pak v pondělí vydala krátké stanovisko: „Prohlášení pana Blattera týkající se bývalého prezidenta Wulffa je mylné,“ stojí v něm. Sám Wulff podobná obvinění vznesená v minulosti odmítl ve své knize.

Blatter, jenž po květnovém zatčení několika vysoce postavených funkcionářů FIFA a jejich obvinění z rozsáhlé korupce odstoupil z funkce, aby později couvnul s tím, že dává pouze svůj úřad k dispozici, nyní upřesnil, že Německo i Francii měly k volbě Kataru motivovat ekonomické zájmy.

Platini: cítil jsem skrytou zprávu

Šéf evropského fotbalu Michel Platini opakovaně odmítá, že by jej kdokoliv při volbě pořadatelských zemí MS ovlivňoval. „Ani Sarkozy, ani kdokoliv jiný,“ řekl Platini před rokem v rozhovoru pro L’Equipe. Prozradil však, že on, Sarkozy a zástupci katarského fotbalu se setkali na neformálním obědě. 

„Byl jsem pozván na oběd k prezidentovi a když jsem tam uviděl Katařany, bylo mi jasné, že je tu nějaká skrytá zpráva. Ale nikdy jsem nebyl požádán, abych pro Katar hlasoval,“ upřesnil Platini.

Korupční aféra v nejvyšší světové fotbalové organizaci vyplula na povrch poté, co bylo na konci května několik členů vedení FIFA obviněno americkými vyšetřovateli a ve Švýcarsku zadrženo. Jedním z hlavních provinění mělo být právě nečestné přidělení světových šampionátů Rusku a Kataru. 

Blatter zatím zůstal na svobodě a o pár dní později obhájil svůj post v čele světového fotbalu, ale o tom, zda vše zůstane při starém, či se FIFA vydá cestou očisty, se rozhodne na mimořádném sjezdu na podzim tohoto roku.

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...