Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blatter rázně tlumí české plány s videem. Hlídat jen brankovou čáru, tvrdí

Sport

  9:58
PRAHA - Revoluce ve fotbale by mohla začít v Česku. O vyzkoušení moderních technologií v první lize jednal šéf fotbalového svazu Ivan Hašek s prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA Seppem Blatterem. Pokud by návrh prošel, byl by to skutečný milník, ubylo by zbytečných přehmatů a rozhodčí by získali spolehlivého pomocníka. Funguje to v hokeji či tenisu, jen fotbal zůstává pozadu. Jak dlouho ještě?

Sepp Blatter a Ivan Hašek. foto: ČTK

Podle bývalého sudího Roberta Henna, který využití videa předvádí divákům od podzimu při přenosech na stanici Nova Sport, je projekt už prověřený a dostatečně otestovaný. Zbývá ho uvést do praxe. Na nejvyšších místech se však projevuje vliv Blattera. Ten proslul svým konzervativním přístupem a nabízí ochotu diskutovat jedině o omezeném využití techniky.

"Šlo by o technologii, která by hlídala brankovou čáru - nic víc," upozornil šéf FIFA při návštěvě v Praze, během níž se zúčastnil pondělního vyhlášení ankety Fotbalista roku. "Návrh je teprve v počátcích. Je nutné ho prodiskutovat," zůstal zdrženlivý i Hašek. Rozhodující slovo bude mít podle něj Mezinárodní pravidlová komise. Na začátku března projedná, jestli video, které by mohlo opravit verdikty rozhodčích, může začít korigovat nejpopulárnější hru na světě.

Do Kataru MS patří, věří šéf FIFA

Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter před českými novináři obhajoval rozhodnutí přidělit pořadatelství MS 2018 Rusku a MS 2022 Kataru. O čem na tiskové konferenci v Praze hovořil?

* Proč šampionáty míří do nových zemí?
Musíme šířit fotbal do nových regionů - Blatter často opakuje své ústřední krédo. Za jeho působení v čele FIFA se MS poprvé konalo v Asii (Korea a Japonsko, 2002) i Africe (Jihoafrická republika, 2010). "Dřív se o šampionáty dělila jen Evropa a Amerika. Fotbal by se měl stát univerzální záležitostí." Podle této logiky postupovala FIFA také nyní. Ještě nikdy v minulosti se nekonalo mistrovství světa ve východní Evropě ani arabské zemi. Proto Rusko a Katar uspěly, i když mezi kandidáty se objevily kvalitnější projekty od Anglie či Austrálie.

* Proč byl vybraný Katar, kde není větší zájem o fotbal?
Blatter si myslí, že úroveň katarského fotbalu je vyšší, než se obecně soudí. Dokazuje to podle něj účast Kataru ve čtvrtfinále nedávného mistrovství Asie. "Mají tam profesionální soutěž s evropskými trenéry," připomněl.

* V Kataru budou během šampionátu panovat vedra. Vadí to Blatterovi?
Nikoliv. Šéf světového fotbalu v tom nevidí problém. "Existují přece klimatické změny. Teď jsme uprostřed zimy a v Praze máme jarní počasí," smetl námitky ze stolu.

CELÝ ROZHOVOR SE ŠÉFEM SVĚTOVÉHO FOTBALU ČTĚTE ZDE!

Z jejích osmi členů musí šest návrh schválit. Polovinu komise tvoří zástupci FIFA, druhou zase vyslanci britských asociací, kteří stáli u vzniku fotbalu.
Sledovat i ofsajdy se vyplatí
Při pondělní schůzce s Haškem přitom Henn navrhoval, aby s Blatterem probral možnost mnohem širšího zapojení videa. Kromě hlídání brankové čáry by se dal na hřišti s pomocí kamer posuzovat ofsajd při gólových situacích, přestupky za zády sudích či hraní rukou v pokutovém území.

"Moje návrhy si poznamenal, ale po schůzce s panem Blatterem z nich zbyl jediný bod. Tomu nerozumím," dal Henn najevo zklamání. Širší použití videa by se určitě vyplatilo, míní autor virtuální školy pro rozhodčí. "Zatímco sporný verdikt u brankové čáry řešíme jen třikrát do roka, ofsajd několikrát za ligový víkend," vysvětlil LN Henn. Odmítá i námitku, že by se kontrolou videa zápasy zbytečně protahovaly.

V Hennově modelu by měl na starosti kontrolu záběrů z kamer čtvrtý rozhodčí společně s delegátem. "Zabralo by to dvacet vteřin. Když si brankář připravuje míč k výkopu nebo hráč střídá, trvá to déle." A ještě jeden Hennův argument: zavedení technologií by se také odrazilo na pozitivním image fotbalu mezi fanoušky. Výrazně by tím vzrostla jeho důvěryhodnost. "Na Nově už zaznamenali, že sledovanost od spuštění našeho projektu vzrostla."

Proti Blatterovi nepůjdou
Na rozdíl od Haška se Henn nedomnívá, že je nutné Mezinárodní pravidlovou komisi FIFA žádat o svolení, pokud se video bude zkoušet pouze v českém prostředí. Jenže se dá těžko čekat, že by vedení českého fotbalu postupovalo v rozporu s Blatterovými představami. Už jen proto, že nejmocnějšího funkcionáře pravděpodobně podpoří při jarních volbách, až bude obhajovat svoje místo v čele světového fotbalu. "Pana Blattera si vážím, mnoho toho pro světový fotbal udělal," vyjádřil se jasně Hašek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!