30. května 2011 18:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Blattera je třeba zastavit, prohlásil viceprezident FIFA

Sepp Blatter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter. | foto: ČTK

CURYCH Místopředseda Mezinárodní fotbalové federace Jack Warner vyzval k ukončení vlády prezidenta FIFA Seppa Blattera nad světovým fotbalem. Jeho slova jsou reakcí na úplatkářskou kauzu, kvůli níž v souvislosti s blížící se volbou předsedy FIFA vyšetřovala špičky řídícího orgánu etická komise.

Ta v neděli očistila Blattera, ale právě Warnera dočasně suspendovala a stejně dopadl i Mohamed bin Hammám, původní Blatterův protikandidát ve středečních volbách. Bin Hammám se proti suspendaci dnes odvolal.

"Blatter musí být zastaven," řekl agentuře Reuters Warner, který je členem výkonného výboru od roku 1983. O sedm let později se stal šéfem CONCACAF a Blattera mnoho let podporoval.

Nyní se ale brání nařčení z korupce a považuje se za oběť vyšetřování komise. "Ať (Blatter) nedoufá v to, že Chuck Blazer bude jeho spojencem. Je jen běžným zaměstnancem," doplnil Warner na adresu muže, jenž byl 21 let jeho generálním sekretářem v CONCACAF.

Právě Blazer dal podnět k vyšetřování vedení FIFA etickou komisí, když připustil, že během květnové schůzky Karibské fotbalové unie (CFU) došlo k porušení etických kodexů FIFA včetně úplatkářství. Sám Blatter ovšem čelil během vyšetřování obvinění z Warnerovy strany, že delegátům CONCACAF nabídl jako dar milion dolarů, přestože k tomu neměl svolení od finanční komise.

Bin Hammám je podezřelý, že se při setkání s lídry konfederace pro Severní a Střední Ameriku CONCACAF v čele s Warnerem snažil získat před volbou hlasy za přislíbení úplatku ve výši 40 tisíc dolarů. Dvaašedesátiletý Katařan, jenž stojí v čele asijského fotbalu, to popřel a zároveň obvinil Blattera, že o schůzce věděl, ale nic nepodnikl a možné uplácení nenahlásil.

"Pan Bin Hammám nikdy nedal žádné peníze žádné zemi z Karibiku," bránil Warner Blatterova protikandidáta, který však svoji kandidaturu nakonec pár hodin před nedělním zasedáním etické komise stáhl.

"Bin Hammám zajistil 260 tisíc dolarů za ubytování a letenky, což je ale zcela běžné," připomněl Warner, který je považován za mocnou postavu FIFA, neboť má v kongresu volícím prezidenta FIFA pod kontrolou 35 hlasů z CONCACAF. "Pokud by chtěl Bin Hammám uplácet, mohl by to přece udělat rovnou a vzít peníze s sebou," doplnil Warner.

Sepp Blatter.

Warner, který měl v minulosti od Blattera volnou ruku v rámci administrativy CONCACAF a hned v několika případech se ocitl v roli obviněného, také ukázal zaměstnancům televize a fotografům agentury Reuters e-mail, který podle něho pocházel od Jeroma Valckeho. Generální sekretář FIFA v něm Warnerovi naznačoval, že Katar si musel pořadatelství světového šampionátu v roce 2022 koupit, aby ho dostal přidělené.

"Nemusíte mi věřit, nemusíte mě mít rádi, nikdo se mnou nemusí jíst, pít nebo spát, ale Ježíši Kriste, uvěřte pravdě, když ji před sebou vidíte," nabádal Warner.

Výsledek šetření etické komise se dal podle jeho mínění očekávat. "Přišli už dopředu rozhodnutí. Nebyli tak připravení naslouchat. Byli jen vybráni, aby splnili úkol, což také udělali. A vybíral je Blatter," prohlásil Warner. Valcke dnes nejprve potvrdil, že soukromý e-mail, v němž naznačil úplatky v souvislosti s výběrem Kataru za dějiště světového šampionátu v roce 2022, skutečně poslal. Po několika hodinách ale otočil a prohlásil, že rozhodně nepsal o korupci.

"Chtěl bych zdůraznit, že v mailech používám lehčí formu vyjadřování," uvedl Valcke. "Když jsem tedy psal o mistrovství světa v roce 2022, chtěl jsem říct, že vítězná země využila svou silnou finanční pozici pro lobování pro podporu," prohlásil.

Valcke reagoval ne text e-mailu, který Warner zveřejnil. Společně totiž konzultovali, zda má Bin Hammám jít do voleb předsedy FIFA proti Blatterovi. A Valcke tehdy přidal poznámku, v níž dal jasně najevo, co si o volbě pořadatele MS 2022 myslí.

"Nikdy jsem nepochopil, proč do toho vůbec jde. Jestli si opravdu myslí, že má šanci, nebo jen chce dát touto extrémní cestou najevo, jak moc ho (Blattera) nemá rád. Možná si myslí, že si lze koupit FIFA stejně tak, jako si koupil mistrovství světa" komentoval Valcke v e-mailu Bin Hammámovu kandidaturu.

Bin Hammám se k obsahu e-mailu příliš vyjadřovat nechtěl. "To se musíte zeptat Jeroma Valckeho, co tím měl na mysli. Já vůbec nevím, proč tam něco takového zmínil," podivoval se Bin Hammám v rozhovoru s BBC.

Blatter poté na tiskové konferenci odmítl tvrzení, že FIFA je kvůli rojícím se obviněním v krizi. "Krize, jaká krize? Fotbal není v krizi. Pouze ho trápí určité těžkosti, které však interně vyřešíme," prohlásil s tím, že také volba pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022 proběhla v pořádku. "Šampionát v roce 2018 nic nepoznamenalo, stejně jako turnaj o čtyři roky později," dodal.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!