1. června 2011 9:35 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Ve FIFA to vře. Přijde Katar o 'zkorumpované' MS?

Sepp Blatter s volebním lístkem Kataru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter s volebním lístkem Kataru. | foto: Reuters

PRAHA Předseda německého fotbalového svazu Theo Zwanziger vyzval FIFA, aby přehodnotila udělení mistrovství světa v roce 2022 Kataru. Důvodem je údajná korupce při volbě pořadatele. "Stupeň podezření je docela velký, to nejde jen tak lehce přehlédnout," citovala agentura Reuters Zwanzigera.

"Proto očekávám, že přidělení šampionátu za takových podmínek bude znovu prověřeno," dodal šestašedesátiletý funkcionář. Vítězství Kataru vzbudilo velký ohlas už po loňské prosincové volbě, protože arabská země v hlasování jasně porazila všechny konkurenty USA, Koreu, Japonsko a Austrálii.

DÁLE K TÉMATU

Ve spojitosti s volbou byli předtím kvůli podezření z korupce suspendováni dva členové výkonného výboru FIFA, který o pořadateli rozhoduje. Ještě větší pochybnosti kolem volby vyvolalo nedávné obvinění viceprezidenta FIFA Jacka Warnera, který je sám podezřelý z korupce.

Anketa

Měl by přijít Katar o MS 2022?

Ano 689
Ne 63
Je mi to jedno. Ničemu to nepomůže, všichni jsou stejní 235

Funkcionář zveřejnil email, v němž mu generální sekretář federace Jerome Valcke napsal, že Katar si mistrovství koupil. Valcke nejprve přiznal, že email skutečně napsal, po pár hodinách ale vše popřel. Neměl prý na mysli úplatky, ale finanční sílu Kataru, kterou země využila při lobbování u hlasujících členů výkonného výboru.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!