1. června 2011 18:07, aktualizováno  19:25 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Blatter zůstává v čele světového fotbalu

Sepp Blatter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter. | foto: Reuters

ZURICH Pětasedmdesátiletý Sepp Blatter byl dnes na kongresu v Curychu počtvrté zvolen prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Švýcarský funkcionář, jenž je v čele FIFA od roku 1998, neměl při volbě protikandidáta a dostal 186 z 203 hlasů.

Poslední čtyřleté Blatterovo období začíná v situaci, kdy se federace potýká s obviněním z korupce. Kvůli podezření z nekalých praktik při volbě pořadatele mistrovství světa stáhl svou kandidaturu jediný Blatterův konkurent Mohamed bin Hammám.

VÍCE O MEZINÁRODNÍ FEDERACI FIFA

"Vamos, vamos, vamos," oslavil Blatter své znovuzvolení výkřiky ve španělštině znamenajícími "pojďme". "Děkuju vám z hloubi srdce za důvěru, kterou jste mi dali. Máme čtyři roky, pokud mi bůh dá život, energii a sílu, abychom pokračovali na naší cestě a pokračovali v naší práci," řekl Blatter.

Ta dnes byla v ohrožení, poté co zástupci Anglie volali po jejím odložení, aby se prošetřila korupční podezření. Návrh však byl 172 hlasy 208 delegátů zamítnut.

Sepp Blatter.

"Dostali jsme ránu a já osobně pořádnou facku. Něco takového už nechci zažít," řekl Blatter. "Loď FIFA je v rozbouřených vodách, ale musíme ji vrátit na správou cestu. A já jsem kapitán," dodal Švýcar, jehož vyšetřovala etická komise FIFA kvůli tomu, že podle Bin Hammáma přehlížel údajné korupční praktiky. Byl však očištěn.

Bezprostředně po znovuzvolení Blattera schválila FIFA jeho návrh změny systému volby pořadatele mistrovství světa. Od příště bude o organizátorovi turnaje rozhodovat všech 208 členských svazů, ne pouze čtyřiadvacetičlenný výkonný výbor jako dosud. Ten předloží svazům zúžený seznam kandidátů.

Kongres zároveň schválil změny týkající se posílení pravomocí etické komise. Vytvořil také takzvanou řešící komisi, nového "hlídacího psa" na posílení transparentnosti.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.

nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč