1. června 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Potvrdit Blattera? Lepší by bylo nevolit vůbec

Sepp Blatter a Theo Zwanziger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter a Theo Zwanziger. | foto: Reuters

PRAHA Letošní rok zahájil šéf Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter oznámením, že bude usilovat o ustavení nové protikorupční komise. O pět měsíců později se mluví o úplatcích a intrikách v nejvyšších patrech FIFA častěji než kdykoliv předtím.

Před středeční volbou prezidenta nejmocnější sportovní organizace na světě vládne nervozita. Blatter je jediným kandidátem, ale zástupci Anglie a Skotska se ozvali s námitkou. "Lepší by bylo volbu odložit, aby byl výběr důvěryhodný a mohl se objevit také důstojný protikandidát." Kritika se ozývá i z mimofotbalového prostředí. Znepokojení dali najevo velcí sponzoři Visa, Coca-Cola, Adidas či aerolinky Emirates. A nezůstali sami.

"Když máte ve funkci někoho příliš dlouho, bude všechny příliš dobře znát. Proto je lepší kratší funkční období," zkritizovala Blatterovu nadvládu Sylvia Schenková z Transparency International. Blatter se drží na postu šéfa FIFA už 11 let, v jejích strukturách působí dokonce už od roku 1975.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Grafika: skandály ve FIFA.

Žádné úplatky. Prý běžné výdaje

Kořeny současné krize spadají do doby, kdy se loni na podzim vybírali pořadatelé mistrovství světa 2018 a 2022. Britští novináři v přestrojení tehdy dokonce natočili dva členy výkonného výboru FIFA z Nigérie a Tahiti, když slibovali prodat své hlasy. Z hlasování pak vyšlo vítězně Rusko a Katar.

Volba prezidenta FIFA proběhne podle plánu

Středeční volba prezidenta Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) proběhne podle plánu. Kongres FIFA v Curychu zamítl návrh anglického svazu, který chtěl hlasování o několik měsíců odložit, aby byl čas na prošetření korupčních skandálů, které volbu provázejí.

Návrh anglické Fotbalové asociace však podpořilo pouze 17 delegátů, stejný počet se zdržel hlasování a 172 členů kongresu bylo proti. Dva delegáti nemohli hlasovat. K odložení voleb bylo potřeba 75 procent hlasů kongresu.

"Korunovace bez soupeře nám dodá pouze vadného vítěze," citovala agentura AP šéfa anglické Fotbalové asociace Davida Bernsteina.

Kandidátem na prezidenta FIFA je pouze její současný šéf Sepp Blatter, který je v čele světového fotbalu od roku 1998. Jeho jediný konkurent Mohamed bin Hammám kvůli údajné korupci svou kandidaturu stáhl.

Katarský funkcionář čelí obvinění, že se kvůli volbě pokusil podplatit lídry konfederace pro Severní a Střední Ameriku CONCACAF v čele s viceprezidentem FIFA Jackem Warnerem. Oba muži byli v neděli suspendováni etickou komisí a Bin Hammám kvůli tomu nebyl vpuštěn na kongres.

Komise vyšetřovala i Blattera, který podle Bin Hammáma přehlížel údajné korupční praktiky, nakonec ho však očistila.

Zvlášť v případě arabské země se ozývaly pochybnosti o nekalém pozadí při získávání podpory pro její projekt. "Austrálie utratila téměř 46 milionů dolarů (asi 850 milionů korun), aby učinila nabídku na MS 2022, která kvůli úplatkům za hlasy stejně neměla šanci na úspěch. Dokud se mechanismus výběru nezmění, nemá cenu utrácet peníze daňových poplatníků," naštvalo australského senátora Nicka Xenophona.

Další vlna obvinění z korupce se vyrojila poté, co se proti Blatterovi rozhodl kandidovat Mohamed bin Hammám. Katarský miliardář na setkání s lídry konfederace pro Severní a Střední Ameriku CONCACAF údajně rozdával úplatky výměnou za podporu své kandidatury. Kvůli obvinění už byl Bin Hammám suspendován z výkonného výboru FIFA a odstoupil z voleb. "Zajistil 260 tisíc dolarů za ubytování a letenky, což je zcela běžné," bránil ho viceprezident FIFA Jack Warner, i jemu však zastavili činnost.

Bin Hammám vrátil úder obviněním, že Blatter o schůzce věděl, ale pokus o uplácení nenahlásil. Etická komise však Blattera očistila s tím, že "nebylo jeho povinností cokoli hlásit a žádná pravidla neporušil". Na Blatterově štítu najdete další skvrnu. Ve snaze získat si přízeň delegátů nechal údajně na účet CONCACAF převést milion dolarů, ačkoliv k tomu neměl potřebné svolení finančního výboru FIFA.

Pro delegace 208 členských zemí nebude jednání určitě snadné. Těžko odhadnout, jaké role se při něm zhostí Česko. "Je to politika, neumím posoudit, na čí straně je pravda, protože jsem u těch jednání nebyl. Těžko hodnotit," řekl ČTK předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek. Otevřenou podporu z české strany Blatterovi nepotvrdil ani mluvčí svazu Jaroslav Kolář.

Sepp Blatter a princ William.

"Je to běžná praxe, pokud je volba tajná." Blatterovo znovuzvolení může přes všechny komplikace proběhnout hladce. Podporu mu v předstihu vyjádřila většina zástupců z Afriky, Jižní Ameriky i Evropy. "Blatter je superman," neovlivnily poslední události názor šéfa litevského fotbalu Liutaurase Varanavičiuse.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!