2. června 2015 22:35, aktualizováno 3. 6 12:45 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Blattera vyšetřují americké úřady včetně FBI. Odstoupil šéf FIFA kvůli tomu?

Sepp Blatter oznamuje svou rezignaci na post šéfa FIFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter oznamuje svou rezignaci na post šéfa FIFA. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA  Předseda světové fotbalové federace Sepp Blatter rezignoval čtyři dny poté, co byl do čela organizace zvolen popáté v řadě. Jako důvod odchodu uváděl, že bojoval za změnu, ale sám to nedokáže. „Jak se zdá, ne všichni stojí za mnou,“ tvrdil v úterý v podvečer. Jenže o pár hodin později přinesl deník New York Times informaci, že Blattera kvůli korupci vyšetřuje FBI.

Informaci o vyšetřování devětasedmdesátiletého funkcionáře i ze strany amerických žalobců zveřejnila také televize ABC News.

„Aby si při vyšetřování své kauzy pomohli, budou to chtít svést na toho nejvyššího,“ řekl anonymně jeden z jejích zdrojů.

Serveru New York Times sdělilo několik amerických představitelů justice pod podmínkou anonymity, že se snaží pro případ proti Seppu Blatterovi získat spolupráci někoho z vrcholných představitelů FIFA.

FBI odnáší důkazy ze sídla americké fotbalové federace CONCACAF v Miami na...

FBI odnáší důkazy ze sídla americké fotbalové federace CONCACAF v Miami na Floridě.

Poslední aféra vypukla minulý týden těsně před volbou šéfa federace v Curychu. Zatčeno bylo 14 lidí, kteří čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv.

Podle amerických a švýcarských vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše několika stovek milionů dolarů. „Dělali to znovu a znovu, rok co rok, turnaj za turnajem,“ řekla k přijímání úplatků fotbalovými činovníky americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

FBI se zatím odmítla k informaci vyjádřit, protože Blatter nebyl veřejně označen za toho, který je vyšetřován. Americké úřady před týdnem obvinili devět vlivných fotbalových funkcionářů a pět manažerů z marketingových společností z rozsáhlého korupčního jednání. Čelí podvodu, úplatkům, praní špinavých peněz v souhrnu kolem 150 milionů dolarů.

Blatter mezi nimi není. Švýcarská justice, který vede souběžné vyšetřování, v úterý potvrdila, že ani ona devětasedmdesátiletého funkcionáře nevyšetřuje. „Zaznamenali jsme, že Blatter odstoupil, ale my ho nevyšetřujeme. Nicméně jeho rezignace na probíhající řízení mít vliv nebude,“ uvedla v prohlášení švýcarská prokuratura.

Pořadatelé nadcházejících šampionátů mají obavy

Podobnými metodami se FBI snaží donutit obviněné, aby vypovídali o svých nadřízených. Jenže také to může být naopak: FBI může udělat dohodu s Blatterem...

Mluvčí úřadu jen řekl, že vyšetřování i přes čtrnáct obviněných pokračuje dál. I když to jsou obvyklá nic neříkající slova, tentokrát opravdu sedí.

Nyní se hledá důvod ve vyšetřování amerických úřadů. Mluví se o právní zranitelnosti Blattera, údajných úplatcích při volbě pořadatelů mistrovství světa 2018 v Rusku a 2022 v Kataru. Arabská země také vyjádřila obavy, aby o pořadatelství nepřišla.

„Kdybych byl v katarském organizačním výboru, nespal bych moc dobře. Myslím, že se objeví důkazy, které odhalí, že volby nebyly úplně férové. A jestli se to stane, mělo by se hlasovat znovu,“ prohlásil šéf anglické asociace Greg Dyke.

Nebo se pro Blattera situace stala neudržitelnou ve chvíli, kdy mezi podezřelé v korupční aféře zařadil generální sekretář FIFA Jérome Valcke. Podle deníku New York Times v roce 2008 poslal deset milionů dolarů na účet bývalého viceprezidenta FIFA Jacka Warnera, jednoho ze zatčených.

FIFA vysvětlila, že skutečně peníze na účet konfederace Severní a Střední Ameriky (CONCACAF), jejímž byl Warner předsedou, poslala, ale v rámci charitativní akce na podporu afrických přistěhovalců v karibských státech.

Kdo by mohl být nástupcem švýcarského funkcionáře? 

Svou kandidaturu zvažuje jihokorejský miliardář a většinový vlastník společnosti Hyundai Čong Mong-jun. Zájem o funkci projevil také bývalý slavný brazilský fotbalista Zico. Podle venezuelského prezidenta Nicoláse Madura by Seppa Blattera měl nahradit slavný Argentinec Diego Maradona.

Obvinění z korupce ve FIFA jsou na seznamu Interpolu

Mezinárodní policie Interpol zařadila šest mužů vyšetřovaných kvůli korupci ve FIFA na seznam nejhledanějších osob. Jsou mezi nimi i dva bývalí členové výkonného výboru světové fotbalové federace Jack Warner a Nicolás Leoz.

Dalšími muži na seznamu jsou Brazilec José Marguiles, Argentinci Alejandro Burzaco a Hugo a Mariano Jinkisové, kteří čelí obvinění z korupce při nakupování vysílacích práv na fotbalové turnaje. Na úplatcích údajně zaplatili přes 100 milionů dolarů.

Aféra kolem FIFA vypukla minulý týden těsně před volbou nového předsedy. Warner s Leozem byli zadrženi v Trinidadu, respektive Paraguayi. Oba byli posléze propuštěni, ale umístěním na seznam nejhledanějších osob při vycestování ze země riskují další zatčení. (čtk)

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.