17. srpna 2010 6:00, aktualizováno  14:03 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Boj o miliony i prestiž: Sparta má jediný úkol, smazat oslabení

1. FK Příbram - AC Sparta Praha (Bony Wifried, vpravo, a Juraj Kucka) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 1. FK Příbram - AC Sparta Praha (Bony Wifried, vpravo, a Juraj Kucka) | foto: ČTK

PRAHA Pět let neboli víc než dva a půl milionu minut. Už je to věčnost, co Sparta vyhlíží příležitost sáhnout si na bohatství z Ligy mistrů. Fotbalový poklad neměla dlouho na dohled, až letos se zase dostala hodně blízko.

Její stadion se převlékl do slavnostního hávu, zápas v závěrečném předkole velmi připomíná hlavní soutěž, ale odměna přijde až s účastí v základní skupině nejštědřeji dotované soutěže na světě. Tam postoupí buď český mistr, nebo fotbalisté Žiliny.

CELOU GRAFIKU SI PROHLÉDNĚTE PO ROZKLIKNUTI!
Sparta - Žilina.

ON-LINE

DUEL BUDEME SLEDOVAT V PODROBNÉ ON-LINE REPORTÁŽI OD 20:45 HODIN!

Před dnešním prvním utkáním se slovenským šampionem si sparťané hodili sami klacky pod nohy. Sionko, Matějovský, Wilfried. Ostřílený záložník, největší letní posila a klíčový útočník.

Tři jména, která měla dnes představovat na Letné výrazné trumfy. Místo toho zůstanou všichni nepoužitelní. A všichni vlastním přičiněním – kvůli karetním trestům z předchozích zápasů za zbytečné zákroky.

Mluvit o oslabení Sparty je tedy na místě. "Máme rozbitou sestavu daleko víc než soupeř. Pochopitelně je to zásah, ale těžko odhadovat, jak se to projeví. Podobné spekulace bych před zápasem přenechal někomu jinému," vyjádřil se ke klíčovému tématu kouč Jozef Chovanec. Jisté je, že kdyby měla Sparta karetní hříšníky k dispozici, mohla by vystupovat daleko sebevědoměji. "Byla by také favoritem. Kvůli jejím problémům se sestavou se vyhlídky vyrovnaly," míní Stanislav Griga a podobně hovoří i další bývalí trenéři týmu z Letné.

V karetním ohrožení je Řepka Jak nahradit hráče, kteří jsou v tuzemských podmínkách za normálních okolností nepostradatelní? Jednoduchý úkol to nebude. Stačí připomenout, že Sparta prohrála v Hradci Králové i Českých Budějovicích, když úmyslně šetřila na začátku sezony své opory v domácí soutěži.

"V lize se ukázalo, že dnes Sparta nemá 22 plnohodnotných hráčů," podotýká Jiří Kotrba, který se Spartou postoupil do osmifinále Ligy mistrů. "Jenže Sparta se teď nezabývá tím, jestli na Ligu mistrů má, ale chce se do ní hlavně dostat," podotýká další z Chovancových předchůdců Zdeněk Ščasný.

Třeba pomoc Bonyho Wilfrieda v jednom z klíčových momentů sezony by se náramně hodila. Absence útočníka z Pobřeží slonoviny představuje největší sparťanskou bolest, vždyť od začátku sezony má Wilfried neutuchající gólový apetit. Na jeho místě zaskočí nejspíš Miloš Lačný a vizitka slovenského útočníka za Wilfriedovými statistikami hodně pokulhává - na Letnou přišel Lačný na začátku roku a v lize se zatím ani jednou netrefil.

Sionko je zase cenný tím, jak bohaté zkušenosti má z náročných bitev v Lize mistrů. Dohromady v ní odehrál už 33 zápasů a teď se o ně může podělit jen v šatně.  Matějovský přijde o předkolo úplně, od disciplinárky dostal nejtvrdší trest. Sparta si jako náhradu za záložníka vyřazeného na tři zápasy pořídila na poslední chvíli Štěpána Vachouška.

Čtěte také: Kouč Sparty Jozef Chovanec: Chceme navázat na úspěšná léta

Chovanec věřil, že záskok z Teplic bude fungovat. "Jsou si hodně podobní, moc rozdílů mezi nimi není." I Vachoušek už si Ligu mistrů v minulosti zahrál, stejně jako Matějovský patřil do reprezentace. Přece jen ale není jisté, jak rychle se dokáže zapracovat do týmu, s nímž netrénuje ani týden.

A to není všechno. Za týden se starosti Sparty mohou znovu opakovat. Pokud dnes dostane žlutou kartu Tomáš Řepka nebo Erich Brabec, budou chybět příští týden v odvetě. Zvýšenou opatrnost jim Chovanec však nedoporučí. "To už by nebylo správné řešení."

Najdete na Lidovky.cz