Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Brexit změní fotbalovou Premier League. Už aby to bylo, volá jeden z trenérů

Sport

  6:00
Londýn / Praha - Mohou se tvářit, že se jich nedotkne. Opak je ale pravdou. Jedna z nejlepších fotbalových lig světa, anglická Premier League, se kvůli brexitu bude muset změnit. Zatím ale neví jak.

Fotbalista Arsenalu Alexandre Lacazette se raduje z branky v utkání s Tottenhamem. foto: Reuters

Británie potřetí odmítla brexitovou dohodu. Jaké jsou 3 možné scénáře?

Hrálo se třicáté kolo anglické nejvyšší soutěže a v deseti zápasech nastoupilo v základních sestavách celkem 220 fotbalistů. Hráčů s domácím statusem, tedy občanů Spojeného království, pak 78. Těch, kdo pochází ze zemí zbývající unijní sedmadvacítky či je reprezentují, se po prestižních trávnících pohybovalo celkem 82. Extrémní bylo z tohoto pohledu utkání Chelsea s Wolverhamptonem, kdy měli fandové možnost vidět jediného Brita v základní sestavě oproti sedmnácti hráčům z Evropské unie.

I proto událost jménem brexit nahání majitelům britských klubů hrůzu. Podobně na tom jsou samozřejmě i týmy ze Skotska, Walesu či Severního Irska. Nicméně angličtí diváci mohou mít asi největší obavy z toho, co s jejich milovanými celky odchod z Unie udělá.

„Osobně vidím spoustu důvodů pro to, abychom v Unii zůstali, ale žádný pro to, abychom odešli. Miluji Evropu, miluji ten pocit, že jsem součástí Evropy,“ napsal v roce 2016 na Twitter bývalý britský fotbalista a známý komentátor Gary Lineker.

Podobného názoru byli i majitelé všech týmů z Premier League.

Stejně tak ani mezi hráči nebyla podpora brexitu častá, výjimečný je postoj trenéra Cardiffu City Neila Warnocka. Letos v lednu dokonce vyzýval odpovědné osoby, aby brexit urychlily.

„Nevím, proč politici nedělají to, co chce samotná země. Měli jsme referendum, ale nyní vidíme všemožné politiky, jak se to snaží zvrátit. Osobně se nemůžu dočkat toho, až budeme pryč,“ ulevil si sedmdesátiletý rodák ze Sheffieldu v rozhovoru pro Goal.com.

Konec mládežnických akademií?

Warnock hojně kritizoval hlavně nejistotu spojenou s nákupem hráčů do Spojeného království. „Jakékoliv přestupní okno pro mě bývá hektické, ale tohle je o to horší, že nevíme, kam vlastně naše země směřuje. Až to skončí, bude všechno daleko jednodušší (míněno vyjednávání hráčských přestupů – poz. red.),“ myslí si manažer prvoligového Cardiffu.

Právě přestupová otázka je pro ostrovní týmy nejdůležitější. Klíčové pro její zodpovězení bude, jakou formu brexitu se podaří premiérce Therese Mayové a britskému parlamentu prosadit.

V Evropské unii bylo právo volného pohybu osob různými způsoby umožňováno už od roku 1957 (tehdy Evropské hospodářské společenství), kdy se ustanovení vztahovalo na volný pohyb pracovníků. Maastrichtská a později i Lisabonská smlouva následně potvrdily status občana EU, který se může svobodně pohybovat a pobývat na území členských států. To zahrnuje i příslušníky ostatních zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP), mezi které patří Island, Lichtenštejnsko a Norsko, dále má tuto dohodu i Švýcarsko.

Premier League: Huddersfield Town v Chelsea. Hostující Eden Hazard slaví jeden...
Pohár pro vítěze britské Premier League.

„Pro kluby hlavně ze špičky Premier League je klíčové, aby směly nakupovat hráče z celého světa, Evropskou unii pochopitelně nevyjímaje. Navíc unijní pravidla značně zjednodušují příchody jak vyspělých hráčů, tak i talentů z ostatních zemí osmadvacítky a jakékoliv omezení na tomto poli by mohlo mít pro anglický klubový fotbal fatální následky,“ říká redaktor webu Goal.com Ryan Kelly.

„Pro místní kluby bude daleko složitější přijímání talentů do akademií. Předpisy FIFA totiž říkají, že v případě přestupů hráčů od 16 do 18 let musí být oba kluby na území Unie, což ale v případě brexitu bude velká komplikace,“ dodává.

Řadu hráčů i trenérů čekají těžké časy

Po brexitu je totiž možné, že se s občany Unie bude zacházet stejně jako nyní s hráči ze zemí mimo EU. Což znamená, že budou muset splňovat určitá kritéria, případně získat výjimku z pracovního povolení, aby jim Spojené království umožnilo pracovat na svém území jako zaměstnancům místních klubů.

Ostatně v roce 2016 televize BBC vypočítala, že v Premier League, Championship (2. anglická liga) a Skotské Premiership hraje celkem 332 hráčů, nesplňujících podmínky, určené pracovním právem Spojeného království.

‚Sebrali nám budoucnost‘. Statisíce lidí přišly na pochod za nové referendum o brexitu

A nemělo by se zapomínat ani na další fotbalové profese, protože jen šest klubů Premier League vedou trenéři, kteří se narodili ve Spojeném království. Dva pocházejí z Jižní Ameriky (Argentinec Pochettino, Chilan Pellegrini), zbylých dvanáct manažerů je ze zemí Unie, respektive jeden z nich (Solskjaer / Man. United) pochází z Norska, tedy země EHP.

A nejde jen o klubové manažery. Velkokluby si do realizačních týmů najímají experty ze zahraničí. I jich se brexit dotkne.

Dalším problémem jsou finance. Libra od brexitu vytrvale klesá, tím pádem si majitelé musí při nákupech z pevninské Evropy i světa připlatit, protože euro naopak posiluje.

Italský trenér Chelsea Maurizio Sarri.

„Určitě nám to ztížilo možnost podepisovat hráče na mezinárodním trhu,“ přiznal pro BBC předseda Burnley Mike Garlick. „Navíc hrozí, že se ještě více zvýší nerovnováha v naší nejvyšší soutěži,“ obává se, že nejbohatší kluby ze Spojeného království skoupí nejlepší místní hráče.

A protože ani včera brexitová dohoda parlamentem neprošla, je velkou neznámou, jaký dopad bude mít na místní fotbal. Jedno je ale jisté – stejný rozhodně nebude.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!