21. března 2008 12:23 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Brücknerova éra skončí

Brückner oznámil odchod tak nějak mezi řečí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brückner oznámil odchod tak nějak mezi řečí. | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Fotbalová reprezentace bude mít po červnovém mistrovství Evropy nového trenéra. Po šesti letech a téměř jistě bez ohledu na výsledek šampionátu. Trenér Karel Brückner včera přiznal, že mistrovství Evropy bude poslední akcí, na které národní tým povede.

Rozhodnutí osmašedesátiletého kouče naznačil už včera v rozhovoru pro LN manažer reprezentace Vlastimil Košťál. "Je to konečné rozhodnutí, které ve mně zrálo delší dobu,“ potvrdil Brückner.


S jeho odchodem se zřejmě uzavře jedna z nejúspěšnějších kapitol v historii českého fotbalu. Brückner národní tým vede od prosince 2001, uspěl s ním v každé kvalifikaci a před čtyřmi lety ho dovedl ke třetímu místu na mistrovství Evropy. "Jako trenér pracuji už 34 let, posledních deset let u národních celků,“ vysvětlil Brückner důvod svého rozhodnutí. Přestože se o jeho konci spekulovalo delší dobu, definitivní potvrzení vyšlo najevo téměř náhodou.


Brückner včera už více než půl hodiny odpovídal na dotazy novinářů ohledně nominace na utkání v Dánsku, když dostal otázku, zda povede národní tým i v srpnu při přátelském zápase s Anglií. "Ten zápas se mě už nebude týkat,“ překvapil Brückner jasnou odpovědí.
Odhalit velké tajemství neměl v plánu – byl k tomu vlastně donucen. Mluvil nezvykle tiše, při svých odpovědích klopil oči a jen těžko skrýval své zaskočení. "Nejsem sentimentální, na změnu si zvyknu,“ bránil se kouč emocím. Pak vstal a houfem kameramanů si rychle klestil cestu k východu.


Vedení reprezentace tajilo trenérovo rozhodnutí z obavy, že jeho prozrazení by mohlo negativně ovlivnit výkon hráčů na EURO. "Myslíme si, že je to takhle z hlediska motivace týmu lepší,“ říkal ještě v úterý Košťál. Nyní přiznává: "Nepřekvapilo mě to, věděl jsem o tom zhruba od Vánoc. Na situaci v národním týmu se ale nic nemění.“

Nástupce Brücknera, jemuž končí smlouva za tři měsíce, oznámí výkonný výbor ČMFS až po šampionátu. Před šesti lety byl trenér vybrán ze čtyř kandidátů až po složitých jednáních, tentokrát bude mít nejspíš hlavní slovo Košťál. "Předpokládám, že to z logiky mé funkce tak bude,“ připustil. Nejčastěji se spekuluje, že národní tým od léta povede Brücknerův asistent a trenér Teplic Petr Rada, Ivan Hašek, který v současnosti trénuje v Dubaji, nebo kouč reprezentace do 21 let Vítězslav Lavička. "Kandidátů je víc, ale se žádným jsem ještě nejednal. Je to prestižní funkce, proto předpokládám, že nikoho nebudu muset přemlouvat,“ tvrdí Košťál.


Bez ohledu na jméno nového trenéra by se Brückner měl u národního týmu pohybovat i nadále, byť v jiné roli. Zatímco sám kouč potvrdil, že o své budoucí roli ještě s nikým nejednal, Košťál má jasno. "Ještě tu roli dnes nedokážu specifikovat, ale existuje přece spousta možností, jak jeho schopností využít a předat je dál,“ uvedl Košťál.