20. října 2010 22:00, aktualizováno 21. 10 15:32 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Byl odsouzen, Haškovec však hodlá ve vedení fotbalu zůstat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Člen výkoného výboru ČMFS Haškovec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen výkoného výboru ČMFS Haškovec. | foto: ČTK

PRAHA Pověst českého fotbalu kazí další škraloup. Před měsícem rozhodl Krajský soud v Českých Budějovicích, že Milan Haškovec spáchal podvod vůči svému bývalému zaměstnavateli. Dnes bude muset člen výkonného výboru fotbalového svazu vysvětlit svým kolegům, proč by měl setrvat ve vedení českého fotbalu, i když nad ním byl vynesen pravomocný rozsudek.

Nad rezignací však vůbec nepřemýšlí. Pokud se rozhodne zůstat, neexistují páky, jak Haškovce přimět k odchodu. Odvolat ho může jedině valná hromada, a ta se sejde až v únoru.

ANKETA LN

MĚL BY HAŠKOVEC SKONČIT VE VÝKONNÉM VÝBORU ČMFS?

Pavel Zíka (hráčský agent): Jakmile byl člověk už jednou zákonem odsouzený, tak pro mě prostě není důvěryhodnou osobou. Neměl by proto zůstávat ve výkonném výboru. Není to pro český fotbal dobrá vizitka a nevypadá to dobře.

Ladislav Vízek (bývalý reprezentant): Určitě by neměl zůstávat. U nás se ty nečistoty dějí, to každý ví. Možná to je chyba předsedy Ivana Haška, který asi přesně nevěděl, co tam má za lidi. Jeden je nezvěstný (místopředseda ČMFS Miroslav Kříž, pozn. red.), druhý zase odsouzený podvodník. Když už chce svaz nastolit novou a transparentní cestu vedení českého fotbalu, musí ho vyčistit od takových osob. Vždyť je to ostuda.

Jiří Kubíček (bývalý místopředseda ČMFS): Hledím na to z právního hlediska. Pana Haškovce může odvolat pouze valná hromada, která ho do funkce zvolila. Teď má imunitu, mandát a nikdo s tím nic neudělá. Výkonný výbor na něj sice bude apelovat, aby odstoupil, ale půjde jen o morální gesto. Znám ho, mám s ním své zkušenosti a vím, že žádnou morálku nemá. Sám určitě neskončí, protože chce ještě nějakou dobu dělat na vlastní sako a zajet si na nějaký ten zájezd zadarmo.

Petr Švancara (útočník prvoligového Slovácka): Lidí, kteří měli a mají problémy se zákonem, zůstalo u českého fotbalu dost. Nemám s tím problém, dokud mají co nabídnout a dobře vykonávají svoji práci. Uvědomuju si ale, že člověk, který podle soudu porušil zákon, už není důvěryhodný. Proto bych se přiklonil k tomu, aby odešel.

Přes verdikt soudu je Haškovec přesvědčený o své nevině. "Chci využít všechny opravné prostředky, jako dovolání k Nejvyššímu soudu a stížnost Ústavnímu soudu," řekl LN, přestože už musel přijmout trest. Ten mu ukládá zaplatit pokutu 30 tisíc korun, jinak by za zpronevěru ve výši 13 tisíc korun, kterou způsobil podle soudu proplácením fingovaných paragonů, strávil 60 dní ve vězení.

Haškovec se ale prý ani nezabýval variantou, že by ve výkonném výboru alespoň pozastavil členství do doby, než se celá záležitost kompletně uzavře. "Natolik jsem o své nevině přesvědčený. Od lidí z fotbalového hnutí, které potkávám, cítím podporu," sdělil.

Je pravděpodobné, že s takovým postojem nenajde u funkcionářských špiček příliš pochopení. "Do zasedání se k celé záležitosti nebudeme vyjadřovat," řekl místopředseda svazu Jindřich Rajchl. Podle informací LN bude ale už dnes generalita na Haškovce tlačit, aby fotbalovou vládu ihned opustil.

Snaha Haška a spol. nejspíš narazí. Přehodnotit vlastní názor by byl ochotný Haškovec jedině za situace, pokud by mu také zbývající soudní instance nedaly za pravdu. "Byl bych z toho neuvěřitelně zklamaný, ale určitě bych se nad tím znovu zamyslel."

O šéfovi jihočeského fotbalu se před nástupem Ivana Haška tolik nemluvilo. V porovnání s jinými výraznými činovníky, jakými byli Košťál nebo Vacek, nebyl Haškovec příliš na očích. Nakonec se stal jedním ze tří mužů, kteří přežili personální zemětřesení. Ve výkonném výboru loni obhájil svoji pozici, ačkoliv nepatřil do tábora současného předsedy.

Kromě zmíněného soudního sporu jsou s ním spojené i jiné sporné kauzy. Odvolací a revizní komise jihočeského fotbalového svazu Haškovce podezírá, že si vypisoval cestovné na akce, při kterých nepoužíval vlastní auto, nebo se jich nemohl vůbec zúčastnit. Audit hospodaření zase odhalil, že si nechal při služební cestě proplatit německou dálniční známku, ačkoliv auta v Německu žádné poplatky na dálnicích neplatí.

Haškovec vinu vytrvale popírá. Zvyšující počet případů, které ho stavějí do nelichotivého světla, tím však nezastavil.

  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz