Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bývalí funkcionáři ČMFS se vyhnuli trestu. Důvod? Nejsou členy svazu

Ing. Pavel Mokrý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ing. Pavel Mokrý. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Čtyři roky sice fotbalový svaz vedl, ale dnes se už necítí být jeho členem. Stačilo jednoduché vyjádření a Pavel Mokrý se vyhnul postihu od disciplinární komise.

Stejný způsob jako někdejší předseda použili bývalí místopředsedové svazu Vlastimil Košťál a Jaroslav Vacek, jejichž jména se také objevila v auditu zkoumajícím nesrovnalostmi v hospodaření. Ten si nechalo vypracovat nové vedení českého fotbalu.

Čtěte také

Jak už oznámila současná fotbalová vláda minulý týden, vzniklé škody ve výši 24 milionů korun se po doporučení právníků chystá vymáhat soudně. Jiná cesta jí nyní vlastně ani nezbývá. Také disciplinární komise nejdřív konstatovala, že k pochybením v hospodaření skutečně došlo, ale současně dodala, že kauzu je nucená uzavřít bez udělení trestu.

"Pokud někdo řekne, že nechce být členem Českomoravského fotbalového svazu, nemůžete ho k tomu přinutit. Členství je dobrovolné," obhajoval zvolený postup předseda komise Jiří Golda.

Obtěžujete, stěžoval si Mokrý
Zní vám to celé absurdně? Ano, ale právě v tomto případě se projevila nedokonalost platných stanov, které vytvořilo minulé vedení. Členy svazu se podle nich fyzické osoby stávají příslušností ke klubům. Tedy nemusí podat ani přihlášku.

"Proto je to těžko doložitelné. Narazili jsme na šedou zónu. I to je jeden z důvodů, proč se připravuje novelizace stanov, které to řeknou přesně," prohlásil Golda. Před disciplinárku se v uplynulých měsících postupně dostavili s výjimkou Mokrého všichni pozvaní funkcionáři. Z vystoupení Košťála nebo Vacka prý bylo podle Goldy cítit, že vnímají bezmoc současných orgánů. "Vypadali klidě a při vystoupení působili, jako by se jim nemohlo nic stát," uvedl Golda.

Nervozita se projevila jen na chování Mokrého. Je to pochopitelné – jako jediný člen bývalého vedení zastává důležitou funkci i nyní. Od loňska je ředitelem prvoligového Brna a hrozilo mu, že pokud by od komise dostal zákaz výkonu funkcí v českém fotbale, musel by klub opustit. Mokrý zaslal pouze písemné prohlášení. "Tvrdil v něm, že ho obtěžujeme a šikanujeme," tlumočil Golda jeho slova. K tomu bývalý předseda připojil klíčovou "kouzelnou" větu: "Prokažte mi, že jsem členem ČMFS. Prohlašuji, že jím nejsem a nikdy nebudu."

V tu chvíli se posuzování viny ve sporných kauzách Národního fotbalového stadionu nebo údajně nevýhodného prodeje domu v Kozí ulici stalo vlastně zbytečnou snahou. V případě Mokrého proběhla nejdelší diskuze, ale k udělení trestu nedošlo ani v tomto případě. Vágní formulace ve stanovách ho vyvázala z odpovědnosti.

Přestože není svaz schopný najít účinné páky na prohřešky bývalého vedení, Golda zůstává přesvědčený, že image fotbalu to nepoškodí. "Směr, který český fotbal nabral, je správný."

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!