Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech se postavil proti brexitu. Přidal se k otevřenému dopisu

Evropa

  10:30
PRAHA - Fotbalový brankář Petr Čech se stal jedním ze signatářů otevřeného dopisu, který vyzývá Brity, aby v referendu hlasovali pro setrvání v Evropské unii. Přidal se tak k řadě českých osobností v čele s bývalým velvyslancem v Británii Michaelem Žantovským. Další čeští fotbalisté působící v Anglii se zatím brexitem příliš nezabývají.

Petru Čechovi i dalším Čechům v Anglii by brexit velmi uškodil. foto: Reuters

Čech: Že dostali Korejci od Španělů šest gólů? My ale věděli, že budou silní

Gólman Arsenalu se k dopisu přidal i proto, že na vlastní kůži zažil, jak těžké je získat v Anglii pracovní povolení pro hráče mimo EU.

Do Premier League mohl přestoupit už v roce 2002, ale tehdy ještě Česko nebylo v Evropské unii. Proto zamířil do francouzského Rennes a do Chelsea přestoupil až v roce 2004 po vstupu do unie.

Pro Čecha by po 12 letech v Anglii brexit neznamenal větší problémy, dotkl by se však zejména hráčů, kteří by v budoucnu chtěli do Anglie přestoupit.

„Samozřejmě se od toho může spousta věcí odvíjet hlavně pro tu mladší generaci,“ řekl Čech Radiožurnálu. Spolu s ním dopis podepsal také bývalý gólman West Hamu a Queens Park Rangers Luděk Mikloško.

Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné. „Jsem sám zvědavý, protože podle monitoringu to vypadá, že Anglie je vyloženě rozpůlená,“ uvedl Čech.

Další čeští hráči z ostrovních klubů se zatím britským referendem příliš nezabývají. Situaci budou řešit, až pokud Británie z EU skutečně odejde.

Dalajlama se ohradil proti stoupencům brexitu, zneužili jeho slova o uprchlících

„Něco jsem k tomu četl, ale moc to nesleduji. Není to pro mě téma. Ještě jsem se o tom s nikým nebavil. Teď jsem řešil spíš boj o postup do Premier League a reprezentaci,“ řekl ČTK záložník druholigového Brightonu Jiří Skalák.

„Uvidíme, jak to dopadne. Když to nastane, budu to řešit s manažerem,“ dodal.

Podobně se k brexitu necelé tři týdny před referendem staví také Daniel Pudil z druholigového Sheffieldu Wednesday.

„Vím o tom, ale ještě jsem nezjišťoval, co by se dělo, kdyby vystoupili. Doufám, že to pro nás dobře dopadne. Nemám to jak ovlivnit. Stejně by se pravidla pro cizince nemohla změnit ze dne na den. V Premier League je 70 procent cizinců,“ řekl Pudil.

Petr Čech neměl příliš práce. Přesto musel lovit v brance hned dvakrát.
Tomáš Rosický kariéru ukončil až v dresu Sparty, Čech ji nyní končí jako hráč...

Pro hráče z nečlenských zemí EU platí, že pracovní povolení dostanou jen tehdy, pokud za poslední dva roky odehráli za národní tým 75 procent zápasů.

Navíc jejich země musí být do 70. místa v žebříčku FIFA. Pokud tyto podmínky hráč nesplní, musí doufat, že dostane výjimku na základě svého talentu a výkonnosti.

„Vím, že hráč musí mít odehráno něco za reprezentaci. Kdyby se to změnilo, tak by se těžko získávalo pracovní povolení,“ připustil Pudil.

V Anglii momentálně působí také Libor Kozák v Aston Ville, Matěj Vydra ve Watfordu a Tomáš Kalas v Middlesbrough. Všichni tři by mohli mít problémy s pracovním povolením, protože nenasbírali potřebný počet reprezentačních startů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!