Čech si dal vlastní gól, Arsenal ale vyhrál. Mourinha opět porazil Guardiola

15:25aktualizováno  21:38
manchester/praha - Tolik očekávané derby dvou nejbohatších klubů světa mezi Manchesterem United a City ovládli hostující Citizens, kteří díky povedenému úvodu i bez svého nejlepšího střelce Sergia Agüera vyhráli ve 4. kole Premier League 2:1. Hned ve svém prvním derby tak mohl se svými hráči oslavit výhru trenér Pep Guardiola, naopak José Mourinho při své premiéře v derby neuspěl.

Pep Guardiola (vpravo) a José Mourinho se objímají po svém prvním manchesterském derby. foto: Reuters

Rekordní bitva o Manchester. Na hřišti budou hvězdy za 21 miliard

Guardiola tak ukázal, že se mu proti Mourinhovi daří, lepší bilanci měl i jako kouč Barcelony proti Realu Madrid, který tehdy vedl právě Mourinho. Už posedmnácté se oba muži střetli na lavičkách a zatímco Guardiola vyhrál osmkrát, Mourinho jen třikrát.

Úvod tolik očekávaného derby patři jednoznačně Citizens. A velkou zásluhu na tom měl nigerijský útočník Kelechi Iheanacho, náhradník za distancovaného Agüera. Nejprve v 15. minutě prodloužil míč na volného Kevina de Bruyneho a ten se trefil přesně k tyči.

Ve 36. minutě se pak Iheanacho trefil sám, když dorazil za De Geova záda De Bruynovu střlu do tyče. Ve věku 19 let a 243 dní se stal nejmladším v derby skórujícím hráčem Manchesteru City.

Premier League - 4. kolo:

Manchester United - Manchester City 1:2 (42. Ibrahimovic - 15. De Bruyne, 36. Iheanacho),
Arsenal - Southampton 2:1 (29. Koscielny, 90.+2 Cazorla z pen. - 18. vlastní Čech),
Bournemouth - West Bromwich 1:0 (79. Wilson),
Burnley - Hull 1:1 (72. Defour - 90.+5 Snodgrass), Middlesbrough - Crystal Palace 1:2 (38. Ayala - 16. Benteke, 47. Zaha),
Stoke - Tottenham 0:4 (41. a 56. Son Heung-Min, 60. Alli, 70. Kane),
West Ham United - Watford 2:4 (5. a 33. Antonio - 41. Ighalo, 45.+2 Deeney, 53. Capoue, 63. Holebas),
Liverpool - Leicester 4:1 (13. a 89. Firmino, 31. Mané, 56. Lallana - 38. Vardy).

Nigerijský útočník je navíc velmi produktivní: dosud vystřelil v anglické lize třináctkrát na branku a devětkrát poté oslavil gól.

United pak nepomohlo ani snížení Zlatana Ibrahimovice ve 42. minutě. Brankář Bravo, debutující v Premier League, nejistě vyrazil Rooneyho centr pouze k Ibrahimovicovi, jenž jako třetí fotbalista v historii dokázal vstřelit v prvních čtyřech ligových duelech v dresu United čtyři góly.

V 70. minutě střelu střídajícího Rashforda tečoval do sítě právě švédský forvard, stál ale v ofsajdu a branka nemohla být uznána. Na druhé straně De Bruyne vystřelil do tyče, ani Silvův pokus zpoza vápna neskončil brankou a skóre 1:2 se už nezměnilo.

United tak poprvé v tomto zaváhali, Citizens jsou naopak stále bezchybní a se čtyřmi výhrami se na tříbodový rozdíl odpoutali od dvojice Chelsea - United.

Arsenal otočil zápas se soupeřem Sparty

Arsenal porazil soupeře pražské Sparty v Evropské lize Southampton 2:1. Domácí sice prohrávali po vlastním gólu Petra Čecha, obrat ale dokonal v druhé minutě nastavení z penalty Santi Cazorla.

Southampton se dostal do vedení na půdě Arsenalu v 18. minutě. Tadičův přímý kop sice Čech vytáhl na břevno, od českého brankáře se ale následně balon odrazil za čáru. Pro Čecha to byl první vlastní gól v anglické lize od prosince 2009.

Domácí ale dokázali rychle zareagovat, když se akrobatickým způsobem prosadil stoper Koscielny a oslavil tak 31. narozeniny prvním vstřeleným gólem v dresu „Kanonýrů“ od dubna.

Oba týmy si následně připravily několik příležitostí k převrácení skóre na svoji stranu, rozhodujícím momentem ale byla až penalta, kterou sudí Madley nařídil po faulu Fonteho na Girouda.

Cazorla poslal míč na druhou stranu, než skočil gólman Southamptonu Forster. Španělský záložník je specialistou na pokutové kopy: posledních sedm ligových branek vstřelil právě z této standardní situace.

Tottenham rozdrtil Stoke

Tottenham rozdrtil Stoke na jeho hřišti 4:0. Velkou zásluhu na tom měl korejský reprezentant Son Heung-Min, který dvakrát skóroval a připsal si také asistenci u Kaneovy trefy.

Jednou se do střeleckých statistik zapsal také Alli. Stoke neprožívá povedený start sezony, ze čtyř zápasů získal jediný bod. Tottenham zůstává neporažen.

West Ham vedl po 33 minutách nad Watfordem po dvou Antoniových zásazích 2:0, hosté ale ještě do poločasu vyrovnali a po změně stran přidali další dvě branky a připsali si premiérové vítězství pod italským trenérem Walterem Mazzarrim.