Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Celý poločas v oslabení, přesto Jablonec porazil Zlín, další dva odpolední duely bez branek

Jablonecký Sýkora se snaží zastavit Fantiče ze Zlína. foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA - Jablonečtí fotbalisté v obnovené jarní ligové premiéře po koronavirové přestávce porazili Zlín 1:0. Utkání 25. kola rozhodl brankou v 31. minutě Libor Holík, někdejší hráč „Ševců“. Severočeši vedení udrželi, přestože od 48. minuty dohrávali oslabeni po vyloučení Dominika Plechatého. V tabulce si pojistili třetí místo. Zlín v obnovené ligové premiéře pod trenérem Bohumilem Páníkem popáté za sebou v nejvyšší soutěži nezvítězil a zůstal čtrnáctý.
  20:43aktualizováno  22:12

Obnovená premiéra začala s jedním velkým překvapením v domácí sestavě. Místo zraněného Doležala nastoupil vysoký útočník Dočekal, pro kterého to byl vůbec první ligový zápas za severočeský klub, kde v mládí vyrůstal.

Stanislav Tecl ze Slavie a brankář Boleslavi Jan Šeda.
Lékař Teplic Pavel Neckař s klubovou rouškou na ochranu proti koronaviru.

V hledišti se dostalo do omezeného počtu 300 osob i na rodinné příslušníky a několik klubových partnerů a o povzbuzování se snažila z vnější strany stadionu také hrstka domácích fanoušků. Ti mohli mít radost z aktivního úvodu a několika průniků Matouška, které však neměly efekt.

Pak se znovu zvedli Jablonečtí a dvakrát byl vidět novic Dočekal. Nejdříve připravil šanci Sýkorovi, ale obrana Zlína ještě dokázala zasáhnout. Další Dočekalovo prodloužení centru od Kroba se v 31. minutě dostalo až k Holíkovi na zadní tyč a domácí bek propálil Dostála mezi nohy.

Hosté nepřijeli pod Jizerské hory s pasivní taktikou, trenér Páník ve svém prvním soutěžním duelu po návratu do Zlína nadiktoval týmu ofenzivu. Akce často táhnul Janetzký, s jehož rychlostí si domácí dlouho nevěděli rady. I proto měli hosté první šanci, ale křížnou střelu Cedidly domácí stačili srazit na roh. Poté Janetzký vypálil nad.

Svižný fotbal v ideálním slunečném počasí pokračoval i po pauze a Severočeši brzy museli do deseti. Ve 48. minutě uviděl Plechatý po faulu na hbitého Janetzkého červenou kartu a domácí marně protestovali, že hostující hráč byl předtím údajně v ofsajdu.

VÝSLEDKY PRVNÍ LIGY

Jablonec - Zlín 1:0 (1:0), Příbram - Ostrava 0:0, Slovácko - Olomouc 0:0Mladá Boleslav - Slavia 0:1 (0:1).

Kvůli verdiktům sudího začal být zápas nervózní a ubylo fotbalovosti. Hosté měli v přesilovce míč častěji na kopačkách a domácí se snažili o rychlé a nebezpečné výpady. Jablonec už vedení udržel, Zlínští si příliš velkých šancí na vyrovnání nevypracovali.

Se severočeským soupeřem v lize nevyhráli už 12 utkání.V 58. minutě se Jablonečtí zlobili na sudí znovu poté, co Lerch nenařídil penaltu po ruce Buchty. Krátce předtím hlavní rozhodčí za hrubý zákrok zezadu nevyloučil Condeho.