Češi se Severním Irskem pouze remizovali 0:0

23:22
PRAHA - Ke svému prvnímu utkání v kvalifikaci o postup na MS 2010 nastoupili dnes od 20:45 hodin čeští fotbalisté v severoirském Belfastu proti domácí reprezentaci. Po nevýrazném výkonu uhráli Češi nakonec pouze bezbrankovou remízu. Nutno podotknout, že výkon svěřenců Petra Rady na více než bod nestačil. Zajímavých výsledků se v dnešních kvalifikačních zápasech zrodilo více.

Jan Polák (v červeném) v souboji s Johnnym Evansem (číslo 4). foto: ČTK

Do zápasu vstoupili lépe hosté. Na hrotu útoku operoval znovuzrozený Milan Baroš, kterého dobře ze zálohy doplňovali Plašil, Sionko a Šírl. Za nimi si sjednávali pořádek tvrdými ale férovými zákroky Polák s Kováčem. Posledně jmenovaný měl již v 9. minutě na hlavě vedoucí gól, jeho hlavička branku těsně minula. O šest minut později napřáhl Sionko, Taylor byl pozorný.

Tím český tlak skončil. Domácí pomalu vyrovnali hru, ale díky hustému dešti a silnému větru se většina bojů odehrávala ve středu pole. Severoirští reprezentanti zahrozili v první poločase pouze jednou, po půlhodině hry hlavičkovanou v českém pokutovém území zakončil nepřesnou a slabou střelou Gillespie. Největší branková příležitost borců v červených dresech se zrodila ve 44. minutě. Grygera nacentroval a Baroš na přední tyči rybičkou těsně minul Taylorovu branku.

Jestliže toho první poločas příliš nenabídl, druhý musel fanoušky na stadionu i u televize uspávat. Jedinou skutečně nebezpečnou akci zazdil domácí útočník Feeney, když ze souboje jeden na jednoho s Petrem Čechem vyšel vítězně český brankář. V závěru ve svém reprezentačním debutu ještě dvakrát zazlobil Miroslav Slepička, více toho přes mírný závěrečný tlak Radovi hoši nepředvedli. S ohledem na skvělou bilanci Severního Irska na domácí půdě je remíza dobrým výsledkem, výkonnost Baroše a spol. je ale přece jen výše než ta ostrovních hráčů.

Lucembursko šokovalo Švýcarsko, Bosna nadělovala, Anglie se mstila
Jestliže v našich končinách zavládnou po zápase v Severním Irsku rozpaky, v zemi helvetského kříže jsou v šoku. Domácí reprezentanti totálně vyhořeli a doma prohráli s outsiderem z Lucemburska 1:2!!! Za překvapení se dá určitě považovat také nadílka hráčů Bosny a Hercegoviny. Ti vyprovodili v cestě na sever Estonce sedmi góly.

Rozhodně více se čekalo také od Němců, kteří pouze remizovali ve Finsku 3:3. Bod pro naše západní sousedy zachraňoval Klose (autor hattricku) až v 83. minutě. Nebyl jediným tříbrankovým střelcem středeční noci. Svým prvním hattrickem mezi seniory zazářil v Chorvatsku talent Arsenalu Theo Walcott. Angličané se dokonale pomstili Biličovým chlapcům za vyřazení z poslední kvalifikace na ME 08 a Chorvaty na jejich půdě smetli 4:1. Čtvrtou branku Albionu střílel kanonýr Manchesteru United Wayne Rooney (video všech branek zde).

Zpět na zem se vrátili svěřenci Karla Brucknera. Rakousko po fantastickém vítězství nad Francií padlo po výsledku 0:2 na půdě překvapení skupiny Litvy. Pobaltská země tak překvapivě s plným ziskem šesti bodů vede svou kvalifikační skupinu. V ní zápolí také vicemistři světa z Francie. Henry a spol. po vítězství 2:1 na Srbskem alespoň do dalšího pokračování bojů o postup na MS uklidnili rozkývanou židli pod trenérem Domenechem.

VÝSLEDEK - SKUPINA 3:
Severní Irsko - Česká republika 0:0

Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Šetka (všichni Chorv.). ŽK: Ujfaluši, Kováč (oba ČR). Diváci: 14.500.
Sestavy:
Severní Irsko: Taylor - McCartney, Craigan, Hughes, Evans - Baird, Brunt, Gillespie (84. Shiels), Clingan (46. O'Connor) - Feeney (73. Paterson), Healy. Trenér: Worthington.
Česká republika: Čech - Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Kováč - Sionko (67. Pospěch), Plašil, Polák, Šírl - Baroš (78. Slepička). Trenér: Rada.

VÝSLEDKOVÝ SERVIS:
SKUPINA 1:
Švédsko - Maďarsko 2:1 (0:0)
Branky: 55. Källström, 65. Holmen - 90.+1 Rudolf. Rozhodčí: Meyer (Něm.).
Albánie - Malta 3:0 (1:0)
Branky: 45. Bogdani, 83. Duro, 89. Dallku. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

SKUPINA 2:
Moldavsko - Izrael 1:2 (1:2)
Branky: 1. Pikuščak - 39. Golan, 45. Saban. Rozhodčí: Muniz Fernandez (Šp.). ČK: 64. Golovatěnko (Mold.).
Lotyšsko - Řecko 0:2 (0:1)
Branky: 10. a 49. Gekas. Rozhodčí: Chapron (Fr.).
Švýcarsko - Lucembursko 1:2 (1:1)
Branky: 43. N'Kufo - 28. Strasser, 86. Leweck. Rozhodčí: Filipovič (Srb.).

SKUPINA 3 - DALŠÍ ZÁPASY:
San Marino - Polsko 0:2 (0:1)
Branky: 36. Smolarek, 69. Lewandovski. Rozhodčí: Zografos (Řec.).
Slovinsko - Slovensko 2:1 (1:0)
Branky: 33. a 81. Novakovič - 82. Jakubko. Rozhodčí: Moen (Nor.).

SKUPINA 4:
Rusko - Wales 2:1 (1:0)
Branky: 22. Pavljučenko z pen., 81. Pogrebňak - 67. Ledley. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).
Ázerbájdžán - Lichtenštejnsko 0:0
Rozhodčí: Georgiev (Bulh.).
Finsko - Německo 3:3 (2:2)
Branky: 33. Johansson, 43. Väyrynen, 53. Sjölund - 38., 45. a 83. Klose. Rozhodčí: Kassai (Maď.).

SKUPINA 5:
Turecko - Belgie 1:1 (0:1)
Branky: 75. Emre z pen. - 31. Sonck. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).
Bosna a Hercegovina - Estonsko 7:0 (2:0)
Branky: 25., 30. z pen. a 57. Misimovič, 60. a 73. Džeko, 58. Muslimovič, 89. Ibričič. Rozhodčí: Balaj (Rum.).

SKUPINA 6:
Kazachstán - Ukrajina 1:3 (0:1)
Branky: 70. Ostapenko - 45. a 80. Nazarenko, 53. Ševčenko. Rozhodčí: Brych (Něm.).
Andorra - Bělorusko 1:3 (0:1)
Branky: 66. Pujol z pen. - 36. Věrchovcov, 79. Rodionov, 89. V. Hleb. Rozhodčí: Evans (Wal.).

SKUPINA 7:
Faerské ostrovy - Rumunsko 0:1 (0:0)
Branka: 59. Cocis. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). ČK: 49. Ghionea (Rum.).
Litva - Rakousko 2:0 (0:0)
Branky: 51. a 57. Danilevičius. Rozhodčí: Tagliavento (It.).

SKUPINA 8:
Černá Hora - Irsko 0:0
Rozhodčí: Kaldma (Est.).
Itálie - Gruzie 2:0 (1:0)
Branky: 16. a 89. De Rossi. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

SKUPINA 9:
Island - Skotsko 1:2 (0:1)
Branky: 76. Gudjohnsen z pen. - 18. Broadfoot, 59. Robson. Rozhodčí: Gumienny (Belg.). ČK: 75. McManus (Skot.).
Makedonie - Nizozemsko 1:2 (0:0)
Branky: 77. Panděv z pen. - 46. Heitinga, 59. Van der Vaart. Rozhodčí: Gilewski (Pol.).