10. října 2016 7:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Cítíme se pod tlakem. Proti Ázerbájdžánu to ale musíme zvládnout, ví dobře stoper Sivok

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Stoper Tomáš Sivok při rozhovoru s médii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoper Tomáš Sivok při rozhovoru s médii. | foto: ČTK

Ostrava Zkušený stoper Tomáš Sivok si je vědom toho, že čeští fotbalisté musí úterní zápas proti Ázerbájdžánu v Ostravě zvládnout, jinak si kvalifikaci mistrovství světa po třech kolech hodně zkomplikují.

„Samozřejmě se cítíme pod tlakem. Ázerbájdžán už má šest bodů, my jeden. Takže pro ně by byla dobrá i remíza. Zatímco my už si domácí ztrátu se Severním Irskem vybrali. Teď máme za sebou nejtěžší zápas v Německu. A nyní to musíme zvládnout doma a vyhrát,“ prohlásil Sivok při dnešním setkání s novináři po příjezdu do Ostravy.

Se spoluhráči se musí přeladit ze sobotního utkání v Německu, kde prohráli 0:3 a na úřadující mistry světa viditelně nestačili. „Platí, že to byl nejtěžší soupeř, s jakým jsem kdy hrál. Možná to bylo i proto, že jsme nechtěli jen bránit. Pro nás vzadu to bylo o to těžší,“ řekl Sivok.

„Němci hráli z jednoho dvou dotyků a my se k nim nestíhali ani přiblížit. Navíc jejich útočníci měli skvělé náběhy, stále nás stahovali níž a níž. To se mi na nich líbí, že nejsou líní a neustále se nabízejí, čímž dávají spoluhráčům možnosti jak řešit situace na hřišti. Oni vědí, co hrají, mají kvalitu a navíc tam není hráč, který by něco řešil v chůzi. To je úžasné,“ rozplýval se nad hrou Němců.

V úterý čeká národní tým odlišný zápas, ve kterém to pravděpodobně bude muset dobývat obranu soupeře. „Bude záležet na nás, jak se s tím dokážeme srovnat a jak budeme hrát dopředu. Proti Německu jsme byli v podstatě 90 minut pod tlakem soupeře, teď budeme muset víc hrát a tvořit. Budou to zcela odlišné zápasy,“ řekl Sivok.

Zároveň si je vědom síly Ázerbájdžánu, jehož fotbal šel v posledních letech nahoru. „Časy, kdy se vyhrávalo nad Ázerbájdžánem 4:0, už jsou pryč. Teď je vše mnohem vyrovnanější. Je mi jedno, jakým výsledkem vyhrajeme, hlavní je mít tři body,“ uvedl třiatřicetiletý stoper.

„Dříve se tyto týmy jasně porážely a byla to hlavně otázka skóre. Dnes už si všechny reprezentace angažují kvalitní trenéry, kteří je naučí bránit. Takže pak dokážou trápit i papírové favority,“ dodal.

Na lavičce Ázerbájdžánu sedí chorvatská legenda Robert Prosinečki. „Znám ho z Turecka, kde vedl Kayserispor. Má dobře zmáknutou taktiku. To potvrdil i proti Norům. Jeho tým měl držení míče snad 30 procent, ale udržel čisté konto a dal gól ze standardky. A já si pamatuji Nory jako silný tým, takže Ázerbájdžán musí mít kvalitu,“ míní Sivok.

Český fotbalista Tomáš Sivok
Radost Thomase Müllera a Jonase Hectora

Sám má s ázerbájdžánským fotbalem minimálně zkušenost. „V Bursasporu mám jen spoluhráče Denize Yilmaze, který dostal ázerbájdžánský pas. Ale dává se dohromady, tak třeba bude až v odvetě. Jinak jsem viděl jen pár sestřihů. Jejich hráči jsou výborní na míči. Jsou to podobné typy jako Turci, rychlostní s dobrou technikou,“ řekl Sivok.

ČTK
  • 1Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.