29. listopadu 2017 16:29 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Co dál Sparto? A zůstane Stramaccioni? Na Letné budou v zimě řešit velké dilema

Olomouc vs. Sparta, hostující kouč Andrea Stramaccioni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olomouc vs. Sparta, hostující kouč Andrea Stramaccioni. | foto: MAFRA

PRAHA Pamatujete na dobu, kdy se fotbalové Sparty soupeři báli? Kdy se říkalo, že cestou na Letnou už v Průhonicích prohrávají 0:2, a kdy se jí přezdívalo železná a nezdolná? Sparťané se musí otřásat, když vidí, jak krutě jim první polovina ligy ukázala smutnou pravdu: Tyhle časy jsou dávno pryč.

Sparty se teď nebojí vůbec nikdo, protože je tak slabá, rozháraná a toporná, jako už dlouho ne.

Utratila balík za trenéra a posily, které tým nikam neposunuly. A nedělní porážka 0:1 s Olomoucí odhalila, o kolik zaostává za nadšeným nováčkem, který přitom v létě nedal na přestupy ani korunu.

Co s tím v zimě udělá, aby na jaře získala zpátky aspoň část renomé a byla připravená na novou sezonu?

„Platí, že vedení zaujme k současné situaci postoj po skončení podzimní části,“ reagoval v pondělí sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Konkrétnější teď Sparta nebude, přímé dotazy přechází mlčením. Chce si počkat ještě na poslední podzimní zápas doma s Mladou Boleslaví, který může o budoucnosti hodně napovědět.

Podle informací MF DNES a LN by další porážka mohla přinést konec trenéra Stramaccioniho - jinak ho klubový boss Daniel Křetínský zřejmě ještě podrží.

Má ale cenu dál čekat na zázrak?

Sparťanský šéf na podzim sledoval, jak výkony postupně vyhnaly ze stadionu skalní fanoušky, kteří se proti trenérovi vymezili. Podlehnout jejich tlaku ale nechce, i když už má jako záložní plán v hlavě seznam trenérů v čele s Chorvatem Slavenem Biličem. Než aby přiznal, že udělal chybu, raději dá Stramaccionimu ještě čas na nápravu.

Zato s hráči mu dochází trpělivost a dá se očekávat, že v zimě někteří v kabině vyklidí skříňky. Stačí spočítat odehrané minuty v posledních zápasech a poznáte, kdo to má na Letné nahnuté.

Ze sestavy postupně vymizeli záložníci Mareček, Biabiany nebo Mandjeck, který dokonce na Instragramu zveřejnil (a obratem smazal) mávajícího smajlíka se vzkazem: Čas na změnu. Na zápasy nejezdí útočník Juliš, chybí i nedávná opora, obránce Karavajev. A o místo přišel dokonce i kapitán Lafata.

Na to, že hraje už jen jedinou soutěž, je Sparta příliš nafouklá, hráčů má moc. Ráda by ty, se kterými nepočítá, aspoň trochu slušně zpeněžila, ale kdo zaplatí desítky milionů za fotbalisty, kteří se neukázali v Evropě a v české lize paběrkují?

To je jen jedna z mnoha otázek, nad kterými klub už dlouho dumá na všech úrovních. Od majitele Křetínského přes další členy vedení až po Stramaccioniho, který dostal za úkol vypracovat podrobnou analýzu podzimní katastrofy.

Jak v ní asi zdůvodní, že tým za půl roku pod jeho vedením neudělal žádný pokrok, hraje bez systému, bez nápadu a neefektivně?

Že z jedenácti letních posil nastoupily v Olomouci od začátku jen tři?

Že Ben Chaim, Biabiany nebo Mandjeck, které si italský elegán vyhlédl a kteří pobírají královské platy, se absolutně nevyplácí a fanoušci na ně pískají?

Že po každém zápase opakuje, že buduje novou Spartu, a přitom nakonec sází na hráče, kteří v klubu byli už před jeho příchodem?

Nic z toho, co Sparta v létě udělala, zkrátka zatím nedává smysl.

Netrápí se poprvé, slabších období prožila víc, vždyť také dvanáct let jen marně sní o Lize mistrů. Ale snad nikdy nezažila takový kontrast mezi předsezonním očekáváním a realitou.

Ztrácí na první Plzeň propastných 18 bodů. Je pátá, tlačí se na ni šestí Bohemians. Nedává góly, zmatkuje, na dálku z ní cítíte strach a nejistotu.

Co na tom, že kabina není rozhádaná a Stramaccioniho tréninky si hráči pochvalují - na hřišti vidíte jen nesoulad a chaos.

„Vytváříme novou generaci, která tu pro Spartu bude,“ omlouval porážku v Olomouci italský kouč a dodal: „Ať už ji povedu já, nebo jiný trenér.“

Tahle otázka se brzy na Letné bude řešit a Křetínský je zřejmě zatím nakloněný první variantě. Jen další ztráta, devátá ze šestnácti kol, by jeho názor mohla změnit.

Najdete na Lidovky.cz