12. března 2010 10:20 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Díra na peníze: Národní fotbalový stadion

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Kvůli kontroverzní stavbě utrácelo minulé vedení fotbalového svazu miliony korun. Nakonec zbytečně

Mluví se o něm už čtrnáct let, nikdy se ani jednou nekoplo do země a dodnes po něm zůstaly jen počítačové vizualizace.

Národní fotbalový stadion, lépe řečeno jeho vize, už přesto český fotbal vyšel na částku, za kterou byste postavili čtyři rodinné domy.

Rozhovor s Ivanem Haškem

 

Příběh kontroverzní stavby, který odkryl audit hospodaření minulého vedení fotbalového svazu, ukazuje, jak se ještě nedávno ve fotbale rozhazovaly miliony korun.

Je to ten nejkřiklavější důkaz.

Bývalý místopředseda a kritik tehdejších poměrů Jiří Kubíček dokonce tvrdí: "Žádná ze studií k realizaci nesměřovala. Byl to jen způsob, jak vyvést ze svazu peníze."

Byl Národní stadion skutečně největší díra, kterou fotbalu dlouhé roky jen utíkaly miliony?

Shrňme si nejprve základní fakta. Do posledních plánů, které počítaly s výstavbou v Praze na Letné, investoval svaz 12,3 milionů.

Podle forenzního auditu, který si nechalo vypracovat nové vedení, přitom fotbalu nic nepřinesly. Auditoři nejvíce kritizovali fakt, že svaz za studie utrácel nekoordinovaně, neplánovitě a bez kontroly.

Ke stejnému závěru dospěla loni i Odvolací a revizní komise svazu (ORK), která zpochybnila hodnotu zaplacených studií a škodu vyčíslila na zhruba 6,4 milionů.

"Je to náročná odborná práce, kterou neuděláte za pár hodin," hájí vypracované architektonické plány bývalý šéf ČMFS Jan Obst, který je u projektu od začátku.

Hašek chce stadion stavět dál
Klíčovou postavou celého příběhu je však bývalý místopředseda Vlastimil Košťál, který měl výstavbu stadionu na starosti.

Muž, jenž dnes s novináři nekomunikuje, měl téměř neomezené pravomoci. A právě on nechal společnosti AG Studio vyplatit 8,8 milionu za architektonické studie.

"Je to celé zkreslené. Tolik jsme od svazu nedostali. Koneckonců o rozsahu provedené práce stejně nikdo nic neví," zlobí se hlavní architekt Luděk Štefek.

Jeho společnost stála i za projekty stadionu na Strahově. Po letenské variantě teď na svazu zbyly z roku 2007 zhruba dvě desítky dokumentů, které mají podle Obsta souhrnně desítky stran.

Potíž je v tom, že jde zřejmě o značně předraženou dokumentaci. Podle dřívějších závěrů ORK je její reálná hodnota o dvě třetiny nižší.

Nekonečný projekt

Jak se vyvíjel sen o Národním stadionu
Myšlenka obří arény se poprvé objevila po úspěšném Euru 1996. Tehdy se uvažovalo, že stadion pro 52 tisíc diváků vyroste uvnitř chátrajícího Spartakiádního stadionu v Praze na Strahově. Upadající zájem o velkolepý projekt znovu oživilo třetí místo české reprezentace na Euru 2004.

Ze Strahova se však pozornost svazových funkcionářů přesunula do pražské části Stodůlky. V listopadu 2005 dostal projekt na starost tehdejší místopředseda svazu Vlastimil Košťál, který o půl roku později oznámil, že jedinou vhodnou lokalitou pro stavbu je Letná, kde nyní stojí stadion Sparty. Letenská varianta měla stát necelé tři miliardy korun, přičemž jednu miliardu z veřejného rozpočtu přislíbil tehdejší premiér Jiří Paroubek.

Stadion měl mít kapacitu nejvýše 40 tisíc míst a stát měl původně už letos. Plány se ovšem opět zadrhly a už v roce 2008 bylo jasné, že stadion nevyroste ani na Letné. Současný předseda ČMFS Ivan Hašek přesto o Národním stadionu dál uvažuje.

Spekulacím o vyhozených milionech, které se mohly zatoulat neznámo kam, navíc nahrává fakt, že se poměrně záhy ukázalo, že na stavbu stadionu na Letné nejsou peníze ani politická vůle.

"Museli jsme tu studii vypracovat, abychom zjistili, že stadion není realizovatelný," tvrdí Obst, který za pomoc na projektu dostal tučnou odměnu 2,9 milionu.

Podle Štefka ale architektonická studie vniveč nepřijde. "Je to know-how, které je využitelné i v jiné lokalitě," tvrdí architekt.

Ostatně ani nový šéf svazu Ivan Hašek se myšlenkám na Národní stadion nebrání. "Tahle kauza mě od toho neodradí," říká.

Není to vzhledem k předchozím pochybnostem trochu paradox? Hašek je přesvědčený, že nikoliv. "Nedopustíme se stejných chyb. Pokud nebudeme mít zahraničního investora, víme, že nemáme šanci stadion postavit," dodává Hašek.

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz