23. března 2010 18:24, aktualizováno  22:58 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hašek: Po minulém vedení svazu budeme vymáhat miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Předseda ČMFS Ivan Hašek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČMFS Ivan Hašek. | foto: ČTK

PRAHA Škody ze špatného hospodaření budeme po minulém vedení vymáhat do poslední koruny. Takový vzkaz vyslal šéf fotbalového svazu Ivan Hašek svým předchůdcům poté, co se poprvé vyjádřil k dlouho očekávaným výsledkům finančního auditu.

"Z činnosti bývalých statutárních zástupců vznikla svazu finanční ztráta, kterou budeme vymáhat všemi prostředky," uvedl Hašek.
Konkrétně jde o bývalého předsedu Pavla Mokrého a tři jeho místopředsedy – Vlastimila Košťála, Jaroslava Vacka a Jiřího Kubíčka.

"Nejsme ti, kteří by prahli po krvi. Chceme jen do fotbalového hnutí vrátit peníze, které nám v minulých letech utekly," dodal místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

Nezávislý audit si Hašek nechal vypracovat už na podzim, aby dostál slibu po svém loňském zvolení, že detailně prověří úřadování předchozího vedení svazu.

A výsledek? Podle materiálu, který se před dvěma týdny neplánovaně dostal do médií, přišel fotbal jen neefektivním hospodařením marketingové společnosti svazu STES o zhruba 30 milionů korun. Dalších 45 milionů mělo údajně zmizet přímo v účetnictví svazu.

Vyčíslená ztráta se nakonec podle Haška pohybuje "v řádech milionů". "Můžu všem slíbit, že ani jedna z kauz nevyšumí. Vybereme advokátní kancelář, která to za nás dotáhne do konce," slíbil.

Devět měsíců od valné hromady, která ho vynesla do čela svazu, prožil Hašek zřejmě nejpernější den ve funkci. Zatímco se jeho výkonný výbor radil, jak s výsledky auditu naložit, jen o několik dveří dál se disciplinární komise zabývala podezřením z úplatku při utkání Olomouc – Bohemians Praha. I hrozící korupční skandál nedá Haškovi spát - čtěte zde.

Trestní oznámení zatím ne
Vraťme se ale k auditu. Ten nejvíce kritizoval předražené plány na výstavbu Národního stadionu, nevýhodný prodej domu v Kozí ulici

Koho se minulé hříchy týkají

Pavel Mokrý
Jako bývalý šéf a generální ředitel svazu měl největší odpovědnost.
Vlastimil Košťál
Jeho jméno je nejvýrazněji spojeno s kauzou Národní fotbalový stadion.
Jiří Kubíček
Byl statutárním zástupcem, ale jako jediný v opozici.
Jaroslav Vacek
Bývalý "ministr financí" měl největší přehled o toku peněz uvnitř svazu.
Jan Kinda
Jako šéf STES nese odpovědnost za jeho hospodaření.

nebo neprůhledné účetnictví, kde nekontrolovatelně mizely peníze.
"Jestli se na svazu kradlo? Krádež a ztráta jsou různé pojmy. A slovo krádež si zatím netroufám použít," vysvětloval Hašek.

Podle něj bude s vymáháním postupovat svaz hodně rychle. "U některých případů totiž zanedlouho hrozí promlčení," upozornil.
Právníci svazu se nejprve pokusí s Mokrým a spol. dohodnout mimosoudní cestou, a pokud se nedomluví, budou ztráty vymáhat prostřednictvím žalob. O trestních oznámeních zatím svaz neuvažuje.

Proč? "Pokud podáme trestní oznámení, ze zákona už nemůžeme poskytovat veřejnosti žádné informace. A my chceme být maximálně transparentní," uvedl Rajchl.

V auditu se přitom objevila i jména lidí ze současné Haškovy vlády – například Milana Haškovce v souvislosti s podivným vyúčtováním pracovní cesty. "Haškovec vrátil do kasy 11,5 eura. Tím je to vyřešené," usmál se Hašek.

V ostatních případech však bude vymáhání ztrát zřejmě podstatně náročnější. Všichni členové minulého vedení totiž vinu popírají.
"Nechceme nikoho bičovat. Jde nám o to, abychom vrátili fotbalu dobrou image. Aby to nebyla šedá zóna, která je podezřívána z nekalých transakcí," dodal Rajchl.

  • 2Diskuse