8. března 2010 11:26 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Účet se navyšuje. Bývalé svazové vedení připravilo fotbal o 45 milionů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vlastimil Košťál nebude potrestán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastimil Košťál nebude potrestán. | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Českomoravský fotbalový svaz v éře před nástupem současného vedení prohospodařil chybnými transakcemi 45 milionů korun. Podle Hospodářských novin (HN) to vyplývá z auditu hospodaření, které si zadalo nové vedení svazu s předsedou Ivanem Haškem.

Jeho předchůdci prý mohli uspořit několik desítek milionů korun, pokud by se chovali hospodárněji. Už v pátek HN informovaly, že dceřiná marketingová společnost STES přišla neefektivní činností o 30 milionů korun.

Forenzní audit si zadal nynější výkonný výbor ČMFS a na svém posledním zasedání ho dostali jeho členové poprvé k nahlédnutí. Místopředseda Jindřich Rajchl tehdy naznačil, že nejsou vyloučeny kroky proti dřívějším činovníkům, pokud se ukáže jejich zavinění. Hospodářské noviny tvrdí, že podle auditu k pochybení došlo, stejně jako při hospodaření STES.

Podle deníku se auditoři pozastavili například nad výdaji spojenými se studií národního stadionu, které přesáhly 12 milionů korun. "Auditory zaráží, že navzdory jeho opakovaným prohlášením, že se svaz na vlastní výstavbě stadionu nebude podílet, choval se ve skutečnosti jako reálný investor," napsaly HN. Obchodní model byl podle auditu ve ve svých závěrech silně nerealistický.

Další neefektivně vynaložené sumy šly prý na odměny svazových funkcionářů a ztrátu 9,5 milionu způsobilo chybné rozhodnutí v kauze fotbalisty Suse, jemuž svaz odmítl vydat transferkartu.

Kritiku sklidil i prodej nemovitosti v pražské Kozí ulici, na němž svaz podle auditu tratil osm milionů korun, protože byla vybrána až pátá nejvyšší nabídka. Přitom obavy z insolventnosti dalších uchazečů prý nebyly opodstatněné.

ČTK