14. září 2010 10:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Divácká horečka v Plzni: na vstupném vydělali už i fotbalisté

Plzeň - Besiktas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň - Besiktas | foto: ČTK

PRAHA Tradiční hokejové město Plzeň začíná objevovat svoji fotbalovou tvář. Po vysokém vítězství ligového lídra nad Ústím nad Labem měl po dlouhé době radost zpříjmů ze vstupného také pokladník západočeského klubu.

Až do víkendu nepředstavovaly ligové zápasy v Plzni zrovna výnosný byznys. Po zápase s Ústím nad Labem je všechno jinak. "V minulé sezoně to bylo tak, že výtěžek z utkání nám akorát pokryl náklady na jeho pořádání. Po neděli si můžeme dovolit říct, že jsme na vstupném konečně jednou vydělali," potěšilo obchodního ředitele Plzně Aleše Pangráce.

Čtěte také

Sedmigólovým vítězstvím nad nováčkem se v ochozech stadionu ve Štruncových sadech bavilo 7245 diváků. Hlasatel hrdě oznámil, že je vyprodáno, což pro plzeňský fotbal představuje významný milník. "Podle pamětníků se něco takového povedlo poprvé po deseti letech," podotkl Pangrác.

Plzeň - Ústí.

Dosavadní průměr plzeňské návštěvnosti na fotbale se v probíhající sezoně drží na hodnotě 5723 diváků, což je téměř o dva tisíce víc než v minulém ročníku.

Probudit v Plzni opravdovou fotbalovou horečku ale není úplně snadný proces. Plán, jak vyprodat stadion, se začal rodit už po předchozím domácím utkání se Slováckem v polovině srpna. Viktoria potom hrála dvakrát na půdě soupeře, jeden víkend zabrala reprezentační přestávka. "Na poradě jsme si spočítali, že skoro měsíc bude Plzeň bez fotbalu," vysvětlil Pangrác.

Města s fotbalovou i hokejovou ligou

Praha: Sparta, Slavia, Bohemians 1905 (fotbal), Sparta, Slavia (hokej)

Brno: Zbrojovka Brno (fotbal), Kometa Brno (hokej)

Ostrava: Baník Ostrava (fotbal), Vítkovice Steel (hokej)

Liberec: Slovan Liberec (fotbal), Bílí Tygři Liberec (hokej)

Plzeň: Viktoria Plzeň (fotbal), HC Plzeň 1929 (hokej)

Mladá Boleslav: FK Ml. Boleslav (fotbal), BK Ml. Boleslav (hokej)

Č. Budějovice: Dynamo České Budějovice (fotbal), HC Mountfield (hokej)

Z čísel v předprodeji už vedení klubu tušilo, že se děje něco neobvyklého. Do začátku víkendu zbyly do volného prodeje zhruba dva tisíce lístků. Vzrůstající hlad po zápasech překvapivě vedoucího týmu podpořily i jiné faktory. Neustále přibývající vítězství na plzeňském kontě a příjemné počasí.

"Také ještě nezačal hokej. Tomu se nemůžeme rovnat," připomněl Pangrác blížící se začátek extraligové sezony. Pro daleko sledovanější hokej však začíná představovat fotbal vPlzni vážnou konkurenci. Poslední vítěz základní části měl v minulé sezoně dvojnásobnou návštěvnost. Nezmění se nyní ustálené poměry?

Fotbalová i hokejová strana se shodují, že si fanoušky nebudou krást. "V Plzni je to naopak. Když se daří, tak začnou lidi chodit i na opačný sport. Takže jsem si stoprocentně jistý, že úspěch fotbalistů pomůže celému sportu v Plzni," odhadl předseda hokejového svazu Tomáš Král, který řadu let plzeňskému klubu šéfoval.

V praxi se spolupráce projeví už za dva týdny. V neděli 26. září hokejisté začnou hrát s Litvínovem otři hodiny dřív, než plánovali. Kdo pak ze zimního stadionu vyrazí na fotbal, ušetří na vstupném. "Pro každého, kdo ukáže hokejovou vstupenku, máme přichystanou výraznou slevu," prozradil Pangrác.