Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hradecká podivná matematika v ochozech: 12 tisíc znamená 6 tisíc

Hradec Králové - Slavia (fanoušci viděli na přeplněných tribunách bojovný fotbal). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradec Králové - Slavia (fanoušci viděli na přeplněných tribunách bojovný fotbal). | foto: ČTK

PRAHA V Hradci Králové neumějí počítat nad šest tisíc. Jak jinak si lze vysvětlit, že na zápasy tamních fotbalistů chodí podle oficiálních údajů právě tolik fanoušků, a přitom je jich na stadionu možná i dvakrát tolik? Při nedělním utkání se Slavií stačil letmý pohled na tribuny, aby každý pochopil, že se jich tísnilo na tribunách daleko víc.

"Bylo vyprodáno. Přece neřeknu, že jich tam bylo o dva tisíce víc, a přiznám tak, že jsem vědomě překročil povolenou kapacitu," brání se hradecký ředitel Richard Jukl. Zákulisní údaje přitom uvádějí, že bezbrankovou remízu se Slavií ve skutečnosti sledovalo až patnáct tisíc diváků. Stejný zájem fanoušků z Hradce Králové a okolí byl i o první utkání sezony se Spartou.

Čtěte také

Nečekané vítězství prvoligového nováčka nad favoritem tehdy rovněž navštívilo víc lidí, než je povolená kapacita míst k sezení na stadionu "pod lízátky". "Máme velký stadion, který je pojme. Normám nevyhovují jen některé sedačky bez opěr, kterých je tu několik tisíc," míní Jukl. Obdobné praktiky předváděli ve dvou minulých sezonách i sestupující Bohemians Praha. Střížkov si ale návštěvnost naopak přikrášloval, protože měl zoufalý nedostatek příznivců.

Pustí jich klidně i 50 tisíc
"V obou případech to bylo evidentní. Vadí mi, že zkreslují reálná čísla, aby se vyhnuli problémům. Kazí nám to statistiky a okrádáme se tím o diváka. Bylo by lepší nehrát si na schovávanou," zlobí se šéf ligy Ivo Lubas. Své maximum v neděli překročily i plzeňské Štruncovy sady, ale tam šlo pouze o několik stovek fanoušků více.

Čím víc lidí se na stadionu mačká, tím větší jsou bezpečnostní rizika. "Je lepší mít pět tisíc přebývajících diváků pod kontrolou na tribunách než naštvaný dav ve městě. Navíc to není náš výmysl, máme jasné pokyny od policie," vysvětluje Jukl. "I kdyby přišlo třeba padesát tisíc fanoušků, máme mít dostatek předtištěných lístků a všechny je tam prostě pustit," dodává s nadsázkou.

Jeho slova potvrdil i Lubas. Fotbalový svaz podle něj konzultuje se strážci zákony, zda fanouškům vstup na zápas povolit. "Policie zastává názor, že je lepší jim to nezakazovat. Vždyť zájem o fotbal teď není nijak převratný. Nebudeme proto dělat za každou cenu kroky, abychom odháněli lidi. To by bylo všechno naruby," uznává Lubas.

Investici se Hradec asi nevyhne
Na obhajobu Hradce Králové je třeba dodat, že se zápasy proti pražským "S" těšily extrémnímu diváckému zájmu, který se nebude asi jen tak opakovat. Kromě několika světlic a dělobuchů vhozených na hřiště z kotle hostů nedošlo ani k žádným vážnějším problémům. Možná proto nehodlá fotbalový svaz "Votroky" nijak trestat. "Počkáme si na zápis od delegáta a uvidíme.

O problému víme, jednáme a na Hradec stále vyvíjíme tlak. Pokud dosavadní místa nestačí, bude muset sáhnout do peněženky a vyrobit další," připouští Lubas. Město by mělo hradeckým fotbalistům do roku 2013 postavit na stejném místě novou arénu s osmnáctitisícovou kapacitou. "Už teď jsme utratili dva miliony korun za sedačky, abychom vyhověli přísným prvoligovým normám. Proč bych vyhazoval peníze za další, když budu stadion do roka bourat?" ptá se Jukl.

Pokud by ochozy "pod lízátky" ovšem dál praskaly ve švech, investicím by se klub pravděpodobně nevyhnul. "Počkáme, jak se situace vyvine u dalších utkání. Pokud to bude nezbytné, pořídíme nová místa k sezení," naznačil hradecký ředitel možný postup.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?