Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hradecká podivná matematika v ochozech: 12 tisíc znamená 6 tisíc

Hradec Králové - Slavia (fanoušci viděli na přeplněných tribunách bojovný fotbal). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradec Králové - Slavia (fanoušci viděli na přeplněných tribunách bojovný fotbal). | foto: ČTK

PRAHA V Hradci Králové neumějí počítat nad šest tisíc. Jak jinak si lze vysvětlit, že na zápasy tamních fotbalistů chodí podle oficiálních údajů právě tolik fanoušků, a přitom je jich na stadionu možná i dvakrát tolik? Při nedělním utkání se Slavií stačil letmý pohled na tribuny, aby každý pochopil, že se jich tísnilo na tribunách daleko víc.

"Bylo vyprodáno. Přece neřeknu, že jich tam bylo o dva tisíce víc, a přiznám tak, že jsem vědomě překročil povolenou kapacitu," brání se hradecký ředitel Richard Jukl. Zákulisní údaje přitom uvádějí, že bezbrankovou remízu se Slavií ve skutečnosti sledovalo až patnáct tisíc diváků. Stejný zájem fanoušků z Hradce Králové a okolí byl i o první utkání sezony se Spartou.

Čtěte také

Nečekané vítězství prvoligového nováčka nad favoritem tehdy rovněž navštívilo víc lidí, než je povolená kapacita míst k sezení na stadionu "pod lízátky". "Máme velký stadion, který je pojme. Normám nevyhovují jen některé sedačky bez opěr, kterých je tu několik tisíc," míní Jukl. Obdobné praktiky předváděli ve dvou minulých sezonách i sestupující Bohemians Praha. Střížkov si ale návštěvnost naopak přikrášloval, protože měl zoufalý nedostatek příznivců.

Pustí jich klidně i 50 tisíc
"V obou případech to bylo evidentní. Vadí mi, že zkreslují reálná čísla, aby se vyhnuli problémům. Kazí nám to statistiky a okrádáme se tím o diváka. Bylo by lepší nehrát si na schovávanou," zlobí se šéf ligy Ivo Lubas. Své maximum v neděli překročily i plzeňské Štruncovy sady, ale tam šlo pouze o několik stovek fanoušků více.

Čím víc lidí se na stadionu mačká, tím větší jsou bezpečnostní rizika. "Je lepší mít pět tisíc přebývajících diváků pod kontrolou na tribunách než naštvaný dav ve městě. Navíc to není náš výmysl, máme jasné pokyny od policie," vysvětluje Jukl. "I kdyby přišlo třeba padesát tisíc fanoušků, máme mít dostatek předtištěných lístků a všechny je tam prostě pustit," dodává s nadsázkou.

Jeho slova potvrdil i Lubas. Fotbalový svaz podle něj konzultuje se strážci zákony, zda fanouškům vstup na zápas povolit. "Policie zastává názor, že je lepší jim to nezakazovat. Vždyť zájem o fotbal teď není nijak převratný. Nebudeme proto dělat za každou cenu kroky, abychom odháněli lidi. To by bylo všechno naruby," uznává Lubas.

Investici se Hradec asi nevyhne
Na obhajobu Hradce Králové je třeba dodat, že se zápasy proti pražským "S" těšily extrémnímu diváckému zájmu, který se nebude asi jen tak opakovat. Kromě několika světlic a dělobuchů vhozených na hřiště z kotle hostů nedošlo ani k žádným vážnějším problémům. Možná proto nehodlá fotbalový svaz "Votroky" nijak trestat. "Počkáme si na zápis od delegáta a uvidíme.

O problému víme, jednáme a na Hradec stále vyvíjíme tlak. Pokud dosavadní místa nestačí, bude muset sáhnout do peněženky a vyrobit další," připouští Lubas. Město by mělo hradeckým fotbalistům do roku 2013 postavit na stejném místě novou arénu s osmnáctitisícovou kapacitou. "Už teď jsme utratili dva miliony korun za sedačky, abychom vyhověli přísným prvoligovým normám. Proč bych vyhazoval peníze za další, když budu stadion do roka bourat?" ptá se Jukl.

Pokud by ochozy "pod lízátky" ovšem dál praskaly ve švech, investicím by se klub pravděpodobně nevyhnul. "Počkáme, jak se situace vyvine u dalších utkání. Pokud to bude nezbytné, pořídíme nová místa k sezení," naznačil hradecký ředitel možný postup.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!