2. srpna 2016 13:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Do Bukurešti ještě jako turisté. Obleky až na Ligu mistrů, doufají sparťané

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Michal Kadlec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Kadlec. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA 12:51 Když před pěti lety sparťanští fotbalisté cestovali do Rumunska naposledy, byl z toho malér. S Vasluií nečekaně prohráli 0:2, doma už dotahovali marně a z boje o Evropskou ligu vypadli předčasně. Teď už mají domácí utkání ve 3. předkole Ligy mistrů za sebou a po remíze 1:1 vědí, že v Bukurešti proti Steaue musí vstřelit gól, aby jejich naděje žila.

Naposledy byli v Lize mistrů v roce 2005, v dalších letech nezvládli šest kvalifikací.

Nepovedl se jim až na některé úseky ani úvodní zápas doma. A rovněž ligová premiéra proti Slovácku přinesla spíš rozpaky než optimismus. V úvodu sezony, kdy se rozhoduje, jak bude úspěšná, Sparta nijak nezáří.

„Samozřejmě, že první zápas z našeho pohledu nebyl úplně optimální, hlavně druhý poločas. Pokud chceme postoupit, musíme odvetu zvládnout líp,“ řekl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

O kolik peněz se hraje

Třetí předkolo Ligy mistrů je pro kluby typu Sparty vůbec nejdůležitější částí kvalifikace, byť případný úspěch v něm ještě slávu a stamilionové odměny, které soutěž na bonusech nabízí, nepřináší.

Dostane za to však jistotu evropských pohárů až do konce podzimu a minimálně 150 milionů korun, protože i porážka v následném čtvrtém předkole je štědře honorována.

Vyřazený tým v něm získá 81 milionů korun a zároveň postoupí do hlavní fáze Evropské ligy, poháru číslo dvě. A tam lze vydělávat dál, jen účast a šest zápasů ve skupině přinese 65 milionů korun.

Postup do hlavní fáze Ligy mistrů přinese 380 milionů korun. Krach v Rumunsku ještě neznamená konec v pohárech, poražený půjde do 4. předkola Evropské ligy.

V Rumunsku mají sparťané vyrovnanou bilanci: kromě prohry s Vasluií také na podzim 2009 porazili Kluž 3:2 a kdysi se Steauou uhráli remízu 2:2. To už je ale hodně dávná historie - psal se říjen 1988. A navíc už byla odveta spíš formalitou, doma totiž Sparta vyhořela a prohrála vysoko 1:5.

Teď potřebuje k postupu vyhrát nebo v případě remízy vstřelit dva a více gólů. Když utkání v základní hrací době skončí 1:1, dojde na prodloužení.

Za postupem vyrazili sparťané z Prahy krátce po poledni. Zhruba hodinu a půl předtím se začali trousit z autobusu do letištní haly, prodírali se davem lidí, kteří mířili na dovolenou. Někteří turisté se s fotbalisty fotili, jiní chtěli podpisy.

Hráče sice narozdíl od nich žádná dovolená v Bukurešti nečeká, cestovali ale podobně nalehko jako mnozí turisté. Rudá trička, kraťasy, tenisky... Zkrátka pohodlné letní oblečení, které se do vyprahlého hlavního města Rumunska, kde teploty výrazně převyšují třicítku, hodí.

„Je to pohodlnější. Ale věřím, že už brzy budeme cestovat v oblecích na zápasy Ligy mistrů,“ pousmál se útočník Josef Šural. „Do Bukurešti jedeme pro postup. Ale aby se to povedlo, musíme podat lepší výkon než v Praze.“

Pokud se to povede a sparťané přes Steauu přejdou, ještě je bude čekat na cestě za vytouženou soutěží jedno předkolo. Na takové myšlenky je ale ještě brzo. Minimálně do středečního pozdního večera.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz