Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dva postupující v evropských pohárech? Žádná náhoda

Sport

  11:03
PRAHA - Plzeň a Slavia budou hrát v pohárech i na jaře. Kromě sportovního aspektu přinese jejich pokračování v Evropské lize i štědré finanční bonusy, které jen za probíhající sezonu přesáhly miliardu korun.

V Plzni jsou Vrbovy děkovačky pověstné. foto:  Michal Šula, MAFRA

Velký jásot zavládl v českém fotbalovém prostředí poté, co do jarní fáze Evropské ligy pronikla po Plzni i Slavia. Dva kluby, to bylo k vidění naposledy před pěti lety, konkrétně v ročníku 2013/2014, kdy se z EL probil do jejího play off Liberec a za třetí místo v Lize mistrů si pokračování vysloužila Plzeň.

Bilance českých klubů v evropských pohárech

PLZEŇ (Liga mistrů)

Základní skupina: 2 výhry - 1 remíza - 3 prohry, skóre 7:16, 7 bodů, postoupila do play off Evropské ligy

Bodů do koeficientu: 9

Vydělané peníze (v korunách): 770 milionů

SLAVIA (Liga mistrů a Evropská liga)

Kvalifikace LM: 0-1-1 (1:3), vyřazena

Základní skupina EL: 3-1-2 (4:3), 10bodů, postoupila do play off

Bodů do koeficientu: 7,5

Vydělané peníze: 162,5 milionu

JABLONEC (Evropská liga)

Základní skupina: 1-2-3 (6:8), 5bodů, vyřazen

Bodů do koeficientu: 4

Vydělané peníze: 100 milionů

OLOMOUC (Evropská liga)

Kvalifikace EL: 2-0-2 (4:5), vyřazena

Bodů do koeficientu: 2

Vydělané peníze: 15 milionů 

SPARTA (Evropská liga)

Kvalifikace EL: 1-0-1, vyřazena

Bodů do koeficientu: 1

Vydělané peníze: 6,7 milionu

„Plzeň i Slavia postoupily zaslouženě, nebyla to žádná náhoda,“ říká pro LN bývalý fotbalový útočník a expert České televize Luděk Zelenka.

S Plzní to přitom v základní skupině Ligy mistrů nevypadalo dlouho vůbec dobře, po čtyřech zápasech měla jediný bod. Výhrami v Moskvě a doma s AS Řím však nakonec dosáhla na třetí místo i nejvyšší zisk ze svých tří dosavadních účastí v soutěži. „Vrbův výběr věří ve svou sílu, ukázal morální sílu změnit nepříznivé okolnosti. Nestalo se to poprvé a nakonec je z toho nejlepší úspěch Plzně v Lize mistrů, nyní získali nejvíce bodů a logicky vydělali i nejvíce peněz. I když to podle mě nebyla taková lehkost, která zdobila Plzeň v minulosti,“ komentuje Zelenka.

To Slavia přes dobrý rozjezd Evropské ligy nakonec bojovala o postup také až do posledního duelu se Zenitem, i ona si ale postup pohlídala. „Na Slavii je vidět hladovost po úspěchu. S Plzní si jsou podobní v tom, že věří svému stylu, který dokáží praktikovat i proti soupeřům, s nimiž se běžně nepotkávají,“ srovnává Zelenka.

Dobrý dojem zanechal rovněž třetí tým, který si zahrál hlavní pohárovou fázi. Ač Jablonec nakonec ze své historicky první účasti v základní skupině postup nevytěžil, předváděl pohledný fotbal, prohrál tři zápasy o gól, dvakrát remizoval a dokonce porazil vítěze skupiny Dynamo Kyjev. „Kdyby nebyl Jablonec úplným nováčkem v soutěži nebo měl více zkušených hráčů typu Tomáše Hübschmana, tak by postoupil, nebo by alespoň velmi znepříjemnil život postupujícím,“ lituje Zelenka.

Naopak brzký konec Sparty, už ve 2. předkole, jen potvrdil, v jaké krizi se nejslavnější tuzemský klub nachází. „Asi mě nepřekvapilo to, že Sparta vypadla takhle brzo, ale s kým. Podle mě to byl soupeř, přes kterého by přešla polovina české ligy, ale Sparta ho chytla v době, kdy byla v dezolátním stavu, a možná se kvůli tomu už z toho stavu nevyhrabala. Samozřejmě by se to dalo přijmout, pokud by to byl nějaký těžký soupeř, ale přes Suboticu měla při vší úctě postoupit,“ myslí si Zelenka.

Bídný výkon Sparty se ostatně odrazil i ve finančním a bodovém „přínosu“. Letenští dostanou v přepočtu necelých sedm milionů korun, zatímco Plzeň se může těšit na minimálně tři čtvrtě miliardy.

Viktoriáni si úspěch užívali naplno.
Z Pavla Vrby tryskaly emoce.

Ani Olomouc do hlavní fáze EL neprošla, nicméně postupem přes kazašské Almaty a srdnatým soubojem se Sevillou příjemně překvapila.

Plzni, Slavii a Jablonci se navíc přes pohárové vytížení daří i v domácí soutěži. „Tyto týmy ukazují, že se dají zvládat evropské poháry i liga. Naopak působení Olomouce v evropských pohárech ovlivnilo její ligovou výkonnost do té míry, že se z toho doteď vzpamatovávají,“ podotýká Zelenka.

Pondělní los ve švýcarském Nyonu napoví, jak to bude s ambicemi českého dua Plzeň – Slavia dál. Oba budou mezi šestnáctkou nenasazených. „Věřím, že aspoň jeden z našich týmů postoupí dál, i když Chelsea nebo Arsenal by byly těžké oříšky,“ dodává s úsměvem Zelenka.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...