7. října 2011 15:27 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Emoce by vyvolal jen přestup Vladimíra Růžičky

Teplice - Plzeň (fanoušci hostí). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplice - Plzeň (fanoušci hostí). | foto: ČTK

PRAHA Rozzuření členové sparťanských ultras ho navěky odepsali, ti slávističtí mu dál nemohou přijít na jméno a plánují protestní akce. Z dříve zarytého sparťana Františka Straky je trenér Slavie – a fotbalovou Prahu to už téměř týden nenechává ani chvíli v klidu.

Něco takového je v Česku opravdu jen fotbalovou záležitostí, v hokeji podobná událost ještě nikdy nevyvolala tak vypjaté emoce. A těžko asi někdy vyvolá...

„Jedině kdyby přišel Vláďa Růžička do Sparty, to by bylo dost diskutované téma,“ přemýšlí Petr Bříza, šéf sparťanského klubu. Jeho ani fanoušky jiná osobnost nenapadá.

Události Strakova angažmá

Pátek 30. září – V médiích se objevují spekulace o angažování Františka Straky v pražské Slavii.

Neděle 2. října – Kouč byl osobně přítomen na ligovém utkání proti Olomouci, poté ho vedení klubu představilo jako nového trenéra namísto Michala Petrouše.

Pondělí 3. října – Straka poprvé vedl trénink. Nato sparťanští ultras vyjádřili ve svém prohlášení vůči Strakovi zlobu a nazvali ho „tím, jehož jméno už nesmějí vyslovit“.

Středa 5. října – Vedení Slavie se sešlo s fanklubem. Jeho členové například na pondělní zápas na Žižkově přijdou v černém jako nesouhlas s angažováním Straky.

Pravda, Vladimír Růžička, spolumajitel, manažer a dlouholetý kouč Slavie, je její tváří a výraznou personou, jež se už roky netají ohromnou rivalitou vůči pražské Spartě. LN nyní znovu potvrdil, že působit v Holešovicích je pro něj absolutně nereálná představa.

Nějak takhle mluvil před několika roky také Straka, když tehdy vedl fotbalisty Sparty. Teď ho nenávidí obě pražská „S“ – jedni fanoušci za zradu, druzí už jen z principu.

Přeběhlíci jsou v hokeji častější Jenže obec fotbalových fanoušků je dosti odlišná od těch hokejových, které třeba právě Růžička označuje za daleko ukázněnější. Přitom pražských přeběhlíků zažila i extraliga v minulosti několik...

Oba dresy vystřídali třeba Patrik Martinec, Viktor Ujčík, Jiří Doležal, Petr Hrbek nebo Tomáš Kůrka. Ten nejznámější, zlatý hoch z Nagana František Kučera, byl ve Spartě dokonce kapitánem, než se poté přes zastávku v zámoří dostal do Slavie – mistrovský titul vyhrál s oběma.

Nejsou to přesně příklady Strakova příběhu, ale Bříza, jenž sám hrával hokej do 18 let za Slavii a dnes je prý jeho srdeční záležitostí Sparta, má pro klidnější hokejové prostředí vysvětlení: „Náš sport je vnímán jinak než fotbal, navíc za sezonu se hraje více derby a přestupy hokejistů – i mezi Spartou a Slavií – jsou běžné.“

Základny fotbalových a hokejových rivalů se navíc co do počtu fanoušků nedají příliš srovnat. Hokejová derby mají také daleko menší tradici než fotbal. „Slavia hraje hokejovou nejvyšší ligu teprve 17 let,“ připomíná její ikona Růžička.

„Možná i proto není naše rivalita tak vyostřená. Ale nemyslete si, že jsme přátelé, to ne. Jen je to zachováno na slušnosti,“ tvrdí Aleš Zbořil, bývalý dlouholetý šéf sparťanského fanklubu.

Mezi pražskými rivaly skutečně panuje většinou klid – tedy jen do té doby, než se opět potkají ve finále. Tak jako v roce 2006, kdy šel vzájemný respekt a pohoda stranou.