7. října 2011 18:26 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Já a Sparta? Žáčky bych trénoval radši, říká Růžička

Vladimír Růžička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička | foto: ČTK

PRAHA Proti Františku Strakovi nic osobního nemá, uznává ho jako skvělého fotbalistu i zkušeného trenéra. I tak o jeho rozhodnutí Vladimír Růžička (48) tvrdí: „Je to jeho věc, ale moc to nechápu.“ A to i přesto, že teď oba hájí stejné barvy – Straka u trávníku, Růžička léta na hokejové střídačce. Ten Růžička, jenž zároveň celou Slavii řídí a už mnohokrát se netajil tím, jak moc vnímá rivalitu se Spartou. „Vím na milion procent, že bych ji nikdy netrénoval,“ řekl nyní LN.

LN Ani v případě, že byste čistě hypoteticky dostal od Sparty nabídku, o níž se vám ani nesnilo?
Já dnes vím, že je pro mě Slavia všechno. Nedokážu si představit, že bych nestál na její střídačce, ale třeba se to jednou stane – nevím, co bude za pět nebo deset let. Čím si jsem ovšem naprosto jistý, je to, že bych ve Spartě nikdy netrénoval, ať už by se stalo cokoliv. To bych radši učil žáčky ve třetí třídě.

LN Výroky o patriotismu jste známý. V minulosti jste už mnohokrát řekl, že derby se Spartou berete jinak než ostatní zápasy...
Ale pozor, není to zase nic vyhroceného. Já o Spartě nebudu mluvit špatně, je to klub s velkou tradicí, má jméno a vyhrála plno mistrovských titulů. I s Petrem Břízou (šéf představenstva Sparty – pozn. red.) vycházím, mám tam kamarády... Druhá věc je ale ta, že vnímám rivalitu hodně. Jednou jsem se totiž rozhodl pro Slavii a Sparta je pro mě sportovním rivalem.

Sparta - Slavia (kouč Vladimír Růžička).
František Straka

Vladimír Růžička chápe fanoušky, kteří jsou na Straku naštvaní.

LN Můžete popsat, co během pražských derby vnitřně prožíváte?
Je to prestižní, beru to ale jako sport. Co se mi však líbí, je, že to jako sportovní boj berou i sparťanští a slávističtí fanoušci. V hokeji si každý chrání to své, ale má to nějakou férovou rovinu a etiku. Ne jako ve fotbale, kde kolikrát vidíte, co vše se děje před stadiony... Já kdybych tam měl vzít malé dítě, tak raději ze strachu zůstanu doma.

LN Nejsou ale hokejová derby méně vyhrocená hlavně kvůli tomu, že mají oproti těm fotbalovým mnohem menší tradici?
Jistě, ale když vezmeme vše kolem, hokej má daleko lepší fanoušky. Jsou féroví a nejsou zase tolik vulgární. Já si třeba vůbec nedokážu představit, že by lidé vletěli na led a dělali tam takové věci.

LN Narážíte na jarní vzpouru fotbalových fanoušků. Teď protestují proti Františku Strakovi. Dokážete ho za jeho krok pochopit?
Moc to nechápu, protože též tvrdím, jaký jsem srdcař – a že je pro mě můj klub vším. Ale opravdu proti němu nic nemám. Já jsem navíc v trochu jiné pozici než on, protože jakmile se řekne Slavia, vždy si všichni spojují jméno Růžička.

LN Ale víte přece, co se říká – nikdy neříkej nikdy...
Správně, ale já vím a znova opakuju: Sparta ne. Na druhou stranu vím, co říká Franta – je profík, který dostal nabídku. Je to jeho věc.

LN Dokázal byste si v takovém prostředí, kdy vás nenávidí obě strany, představit, že povedete tým?
Není se co divit, protože Franta byl pro sparťanského fanouška obrovským srdcařem a teď udělal tenhle krok. Já se těm fanouškům nedivím. Ale každý ať se rozhodne sám.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Advantage Consulting, s.r.o.
DATA ANALYST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč