3. října 2011 13:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Straka načal misi ve Slavii motivační řečí

Přesně po půl roce Straka na vlastní žádost rezignoval. Svůj předčasný odchod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přesně po půl roce Straka na vlastní žádost rezignoval. Svůj předčasný odchod... | foto: ČTK

PRAHA Dlouhý motivační proslov k mužstvu, individuální rozhovory s většinou zkušených hráčů a přibližně hodinový výklus. Nový kouč slávistických fotbalistů František Straka dopoledne poprvé předstoupil před své "červenobílé" svěřence a v Edenu premiérově vedl trénink.

Přestože fanoušci kvůli jeho sparťanské minulosti s jmenováním Straky do funkce slávistického trenéra po odvolaném Michalu Petroušovi zásadně nesouhlasí a v nedělním ligovém utkání s Olomoucí proti tomu hlasitě protestovali, na dopoledním tréninku byl klid. Nikdo ze slávistických příznivců nedorazil, a Straka se tak mohl nerušeně věnovat svým svěřencům.

"První pocity a dojmy jsou velice, velice pozitivní, poněvadž se to utkání včera s Olomoucí vyhrálo (1:0) a na hráčích je to vidět. Určitě cítí, že je tady na víc. Chtějí něco dokázat, chtějí pracovat a určitě nejsou spokojení s tím, kde momentálně jsou. To mě velice těší a udělám maximum k tomu, abychom šli touhle cestou," řekl Straka novinářům bezprostředně po svém prvním tréninku v Edenu.

Fotbalisté Slavie poprvé trénují pod koučem Františkem Strakou (uprostřed v červeném).

Před své nové svěřence předstoupil v deset hodin a po zhruba dvacetiminutovém proslovu v kabině s nimi poprvé vyrazil na tréninkové hřiště vedle Edenu. Hráči ve středu hřiště udělali kolečko, Straka si s každým z nich potřásl rukou a dalších asi dvacet minut jim promlouval do duše.

Jeho tradiční impulzivní projev se rozléhal areálem. "Je mi jedno, kolik ti je, jestli šestnáct nebo 30 let. Skromnost a pokora jsou strašně důležité faktory," bylo i na dálku v úryvcích slyšet, co bývalý sparťanský kouč hráčům říká.

Pak se slávisté rozdělili na skupiny. Většina z nich vyklusávala, asistent Martin Vaniak si vzal na starost brankáře, mladíci hráli se Stanislavem Vlček nohejbal a marodi se připravovali individuálně.

Straka nebyl první, kdo se rozhodl pro riskantní přestup mezi pražskými „S“...

Straka si mezitím ty nejzkušenější bral stranou a rozmlouval s nimi. Co přesně hráčům na prvním tréninku říkal, ale nechtěl prozradit. "Je tam spousta věcí, které se musí změnit. My přesně víme, na čem máme zapracovat. Bylo neskutečně důležité, že se zápas s Olomoucí vyhrál. Ty body jsme potřebovali a já doufám, že v tomhle trendu pojedeme dál," podotkl Straka.

Straka: Práce je práce, pražská "S" se prostě neodmítají

Hned dvakrát debatoval s kapitánem Lukášem Jarolímem a dalo se vyčíst, že s ním počítá jako se základním pilířem týmu. "Myslím, že takhle nějak mi to reprodukoval," podotkl Jarolím. Ani on nechtěl příliš konkretizovat, co s novým trenérem probírali. "Určitě to bylo o situaci, která tady je. Týkalo se to sportovní stránky, co se týče taktiky a fotbalu," uvedl.

Fotbalisté Slavie poprvé trénují pod koučem Františkem Strakou (vpravo). Ten právě hovoří s kapitánem Lukášem Jarolímem

Straka znovu zopakoval, že bere svůj příchod do Edenu profesionálně, byť ještě před pár lety prohlašoval, že je kovaný sparťan. "Vezměte si Leonarda. Byl spjatý s AC Milán a nakonec šel trénovat Inter. Je to profesní záležitost a můj džob. Já tuhle nabídku vzal proto, že pražská S se neodmítají. Moc si toho vážím a udělám maximum, abychom Slavii dostali tam, kam patří," řekl Straka.

S tím, že se v očích velké části sparťanských fanoušků stane zrádcem, je smířený. "Ti, co mě budou chtít vnímat, tak mě budou vnímat. Ti, co mě nebudou chtít vnímat, tak mě vnímat nebudou. Co bych na tom asi mohl změnit? To je mi jasné, s tím já počítám," dodal Straka a spěchal zpět do kabiny za svým novým týmem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!